nauka języka
Blog

10 zasad, które należy przestrzegać, ucząc się języka

Żyjemy w takich czasach, gdzie znajomość języka obcego nie wydaje się niczym nowym. Dlatego każdy z nas stara się uczyć jak najwięcej i coraz to nowych języków, wszystko po to, aby wyróżnić się na rynku pracy. Lecz to nie jedyny powód, staramy się coraz więcej podróżować i chętnie porozumiewamy się w języku lokalnych mieszkańców. Zatem, o czym należy pamiętać, rozpoczynając naukę? Sprawdź!

  1. Czas

Na samym początku musimy pamiętać, że mimo wszystko nauka wymaga czasu. Nie przyswoimy, trudniej niekiedy, wiedzy w dwa dni. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać. Pamiętając przy tym o regularności. Warto np. dać sobie przedział czasowy, jaki w danym dniu możemy poświęcić na naukę i robić to każdego dnia. Z pewnością już po miesiącu zobaczymy poprawę.

  1. Motywacja

Nic tak dobrze nie działa na człowieka jak odpowiednia motywacja. To dzięki niej mamy chęci do działania i silną wolę. Można np. stawiać sobie za przykład osobę biegłą w znajomości języków albo kogoś znajomego, niech to nas motywuje do pracy. Pamiętajmy jednak, że motywacja nie zawsze będzie na poziomie 100%, ale nie należy się tym przejmować, każdy miewa gorsze dni. Ważne, żeby się nie poddawać i iść do przodu.

  1. Cel

Bez wątpienia nie będzie odpowiedniej motywacji, jeśli nie postawimy sobie jakiegoś celu. Czyli zastanów się, dlaczego się uczysz? Co chcesz osiągnąć? Dla każdego może to być coś innego. Na przykład podróż, studia zagraniczne, rozmowa z obcojęzycznymi znajomymi, lepsze warunki w pracy, awans i wiele innych. A czasami po prostu zwykła ambicja do przejścia z jednego poziomu znajomości języka na drugi! Po prostu musisz o tym celu pamiętać i dążyć do niego małymi kroczkami!

  1. Systematyczność

Wspomniałam już na początku, aby pamiętać, że wszystko musimy robić regularnie. Tylko odpowiednia systematyczność pomoże w dążeniu do celu. Wytrwała praca zawsze przynosi efekty! Pamiętaj tylko, aby nie zarzucać się od razu kilkoma godzinami nauk w jeden dzień, gdyż możesz się zniechęcić.

  1. Zacznij od rzeczy łatwych

Na samym początku musisz określić swój poziom, aby wiedzieć, od czego zacząć naukę i z jakich materiałów korzystać. Jednak pamiętajmy o tym, że zawsze na początku warto postawić na rzeczy stosunkowo łatwe, gdyż szybciej je opanujemy. A to sprawi, że odczujemy satysfakcje i zmobilizuje do dalszej, trudniejszej pracy. Poza tym, najpierw trzeba znać podstawy, żeby uczyć się trudniejszych rzeczy!

  1. Nie zapominaj o powtórkach

Nie można spoczywać na laurach i sądzisz, że raz zapamiętana gramatyka czy słówka pozostaną z Tobą na wieki. Dlatego też należy stawiać na regularnie powtórki materiału, który już opanowaliśmy, aby mieć pewność, że nigdzie nie wyparował.

  1. Pamiętaj o słuchaniu i mówieniu

Nie wystarczy tylko zapamiętywać konstrukcje gramatyczne czy słowa. Musimy także się z tym osłuchiwać i powtarzać wymowę. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się piosenki, filmy, seriale.

  1. Postaw na praktykę

Gdy używamy tego, co już wiemy w praktyce, to dużo lepiej później to pamiętamy. A więc może warto umówić się na cotygodniowe konwersacje ze znajomymi w obcym języku lub postawić na specjalistyczne aplikacje tj. Tandem?

  1. Słownik to Twój przyjaciel

Nie bój się korzystać ze słownika. Gdy usłyszymy ciekawe słówko, ale go nie rozumiemy, to sprawdźmy, co znaczy. Nie czekaj aż przyjdzie Twoje wyznaczona godzina nauki.

  1. Pamiętaj o różnicach językowych

Nie należy za wszelką cenę tłumaczyć czegoś dosłownie. Czasami to niemożliwe, musimy pamiętać, że języki różnią się między sobą i należy pozostawać elastycznym.

Nie zapominajmy także o różnych akcentach, które są zależne od regionów.

Znasz już 10 najważniejszych zasad nauki języka obcego. Zatem nie pozostaje chyba nic innego, jak ustalić plan działania i do nauki!

Dodaj komentarz