Hiszpania

9 powodów, żeby zwiedzić Malagę

Malaga miasto pokazujące wszystko, co najlepsze w Hiszpanii. Kultura, architektura, natura, morze, jedzenie, no i wino. Chcesz wiedzieć, dlatego to miasto jest jednym z obowiązkowych przystanków w Hiszpanii? Zatem zapraszam Cię do poznania najważniejszych powód zwiedzenia Malagi!

1. Morze, morze i jeszcze raz morze!

Kochasz przebywać na plaży? Wpatrywać się w daleki, morski horyzont? Uwielbiasz słuchać szumu fal? Wszystko to działa na Ciebie relaksująco i uspokajająco? Zatem Malaga będzie dla Ciebie idealna! Znajdziesz tam kilometry plaży – małe i większe, na uboczu lub w centrum, a możesz na niej posiedzieć o każdej porze roku! A do tego ponad 300 dni słonecznych w ciągu roku (dlatego też Costa del Sol), stąd prawdopodobieństwo, że trafisz na kiepską pogodę jest znikome!

2. Malaga – rodzinne miasto wielu artystów

Ciekawi Cię skąd pochodzi Pablo Picasso? A może chcesz poznać rodzinne miasto Antonio Bandersa? Zatem Malaga czeka na Ciebie z otwartymi rękoma! Bo to właśnie o niej mowa. Picasso mieszkał tu tylko w okresie wczesnego dzieciństwa (chodziły także plotki o tym, że nie przepadał za tym regionem, jednak tego nikt nie wie, być może miało to związek z trudami lat młodości, poza tym on sam uwielbiał przebywać we Francji), to miasto szczyci się, że tak wybitny malarz pochodzi stąd. Dlatego też na Plaza de la Merced możemy sobie zrobić zdjęcie z pomnikiem Picassa, siadając obok niego na ławce.

To nie jedyna atrakcja, miasto proponuje również zwiedzanie jego rodzinnego domu, a także odwiedziny w Museo Picasso, gdzie można obejrzeć niecałe 300 prac artysty, w tym również różne szkice. Ale to nie koniec, kolejna atrakcja to Banderas, który odwiedza Malagę najczęściej w okolicach świąt tj. Boże Narodzenie i Wielkanoc. Kiedyś brał aktywny udział w uroczystościach i sam uczestniczył w procesji, niosąc figury. Teraz częściej obserwuje trasę z boku (i faktycznie można go spotkać, gdyż sama się o tym przekonałam).

3. Festiwal filmowy

Skoro już jesteśmy w temacie gwiazd i znanych osób, to muszę wspomnieć, że równie ciekawą atrakcją jest popularny festiwal filmowy, który przyciąga plejadę aktorów i aktorek, a także reżyserów. Festival de Malaga odbywa się co roku (od 1998) i ma na celu promocję, a także upowszechnienie kina hiszpańskiego. Można wybrać się na specjalnie pokazy filmowe, dyskusje oraz inne aktywności, które temu towarzyszą. Trwa cały tydzień, a więc każdy znajdzie dla siebie idealny dzień.

4. Zabytki i palmy w jednym

Architektura miejska w Maladze zachwyca. Co kawałek możemy natknąć się na piękne kamienice, kwieciste balkony. Do tego piękna i oryginalna katedra, Alcazaba, a także Giblarfaro spore place  z monumentami ( z równie dużą ilością kawiarni i barów), a wszystkim tym można się delektować, gdyż tutaj panuje przekonanie tranquillo – czyli spokojnie. Do tego dodajmy punkty widokowe oraz tarasy restauracji, które ukazują panoramę miasta. A gdy słońca i architektury będzie już nam za dużo, to możemy postawić na przyrodę. Warto przejść się. Parque de Malaga ( ma ponad sto lat) , pojechać do Jardin Botanico lub do Parque del Oeste. Dla każdego coś dobrego!

5. Malaga Soho – czyli dzielnica sztuki

Nie wszyscy wiedzą, ale w Maladze mamy też specjalną dzielnicę sztuki. To właśnie tam odnajdziemy jedno z ciekawszych muzeów – czyli Centro del Arte Contemporaneo – gdzie wystawy czasowe zmieniają się w stosunkowo szybkim tempie i zawsze zachwycają. Do tego wejście jest darmowe, a często możemy odszukać informacji, kiedy jest opcja zwiedzania z przewodnikiem. Tutaj też możemy udać się na specjalne pokazy filmowe – jednym słowem każdy fan sztuki znajdzie coś dla siebie. Ale to nie jedyna atrakcja Soho – przechadzając się dzielnicą, natkniemy się na sporej ilości graffiti. W Internecie znajdziemy również specjalny przewodnik. Gorąco polecam!

6. Pyszne jedzenie

Na każdym kroku znajdziemy tzw. fruterias (u nas określane jako warzywniaki), ze sporą ilością świeżych produktów tj. avocado, cytryny, pomarańcze – a wszystko to lokalne. Ale największą gratką jest mercado central – tam kupimy wszyscy, co potrzebne, także świeże sery, owoce morze, mięso oraz ryby. Jednak to świeże soki są moją największą radością – sprzedawcy oferują różnorodne smaki. Sprawdź sam! No i nie zapominajmy o dostępności churros przez cały rok! Co w innych rejonach Hiszpanii nie jest takie normalne! (w Walencji szukałam dość długo i niestety okazało się to klapą) No i oczywiście fani ryby znajdą dla siebie największe smakołyki, czyli boquerones na plaży. Warto spróbować ryb właśnie takich przy plaży – ze specjalnych grilli.

Aaa i jeśli macie ochotę na pyszną kawę – zwykłą czy mrożoną- lub też sok albo koktajl to gorąco polecam el Ultimo Mono. Urzeknie Was nie tylko pysznym napojem, ale też klimatem (często wystawiane tam są prace młodych artystów, którzy dopiero stawiają swoje kroki na rynku sztuki)!

7. Zabawa na całego

Jeśli lubisz się bawić, to Malaga spełni Twoje oczekiwania. Bary na każdym kroku, miasto, które praktycznie nie śpi, sporej ilości kluby, gdzie zabawa zaczyna się dopiero po północy. A wszystko to zlokalizowane w samym centrum. Idziecie w jedno miejsce, a jak macie ochotę, to zmieniacie bar lub klub. Co najciekawsze zabawa trwa tu przez cały tydzień. Hiszpanie nie mają problemu z tym, żeby nawet po ciężkim dniu pracy wyjść na miasto, uważają to za coś normalnego, nie ma zmęczenia, jest fiesta!

8. Malaga, czyli sto procent relaksu

Jak wspomniałam, tutaj nie musimy się nigdzie śpieszyć, może delektować się architekturą, widokami, jedzeniem. Bierzemy książkę i idziemy do parku. Spacerujemy godzinami. A do tego relaksujemy się na plaży z piękną czystą wodą i delikatnym piaskiem (chociaż latem niezwykle palący). Zatem od rana zwiedzanie, a potem w strój i na plażę – dwa w jednym!

9. Białe miasteczka tuż za rogiem

No i nie można zapomnieć o bliskości innych, małych uroczych wiosek. Popularnie określanych jako pueblos blancos (gwarantuje, że zachwycicie się widokiem). Nerja – to jedno z obowiązkowych miejsc na trasie (wystarczy wsiąść w autobus i po niedługim czasie już jesteśmy). Albo też Ronda – która znajduje się w wielu przewodnikach, jako jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenie w Europie.

Czytaj także na temat darmowych atrakcji w Maladze!

Dodaj komentarz