nauka języka obcego
Język hiszpański

Alternatywne sposoby nauki języki

Nauka języka obcego wielu osobom kojarzy się z siedzeniem w książkach i nudą. Co sprawia, że zniechęcamy się do tematu. Ale nie musi to tak wyglądać. Seriale, piosenki, podcasty, a także filmy – to właśnie to pozwoli Ci się nauczyć języka szybko, łatwo i przyjemnie.

Nauka i przyjemność w jednym

Chyba nikt nie lubi przesiadywać z głową w książkach. Większość z nas najczęściej szuka ciekawego i alternatywnego sposobu na przyswojenie wiedzy. Ponadto musimy tutaj pamiętać, że standardowe zapamiętywanie słówek z podręcznika nie zawsze przynosi wyczekiwane rezultaty. Wszystko dlatego, że zmuszamy się do zapamiętania i uczymy słownictwa bez kontekstu, którego okazuje się niezwykle pomocne, gdy chcemy, aby dane słówko zostało w naszej pamięci na dłużej. Jednym z ciekawszych rozwiązań są fiszki, ale to nie wszystko. Nauka przy pomocy seriali, filmów, książek, podcastów – to jeden z najlepszych sposób, o czym przekonało się już sporo osób. Rozwiązania te sprawdzą się w przypadku słuchowców, ale też wzrokowców. Bez wątpienia każdy znajdzie dla siebie coś ciekawe.

Praktyczna nauka języka obcego

Zastanówmy się teraz, jak waszym zdaniem wygląda sytuacja, kiedy uczymy się języka z książek, a gdy przyswajamy go w danym kraju, próbujemy używać danego języka? Na swoim przykładzie wiem, że opcja druga jest dużo lepsza. Przez wiele lat w szkole uczyłam się języka angielskiego, dobre oceny, niby wszystko zapamiętane, ale czegoś brakowało. Jak myślicie czego? Otóż mówienia, próbowania języka, przełamywania strachu. W rezultacie, gdy tylko uczymy się z książek, bez praktycznego wykorzystania rezultaty często są opłakane. W ten sposób po wielu latach nauki bałam się mówić (bo nie ten czas, nie to słówko, nikt nie zrozumie), dlatego też to, co się nauczyłam powoli wyparowywało z pamięci.

Inna sytuacja była z hiszpańskim. Owszem początkowo uczyłam się w szkole, a po kilku latach wyjechałam na eramusa. Na początku nadal był spory lęk, częściowo rozumiałam co mówią inne osoby, ale wciąż bałam się mówić. Jednak przyszły chwile kiedy musiałam pisać egzamin i wiedziałam, że w jakiś sposób muszę przełożyć na papier to, co wiem. A więc pisałam, przestałam się bać, że ktoś nie zrozumie, miałam natomiast nadzieje, że moje zdania będą dla ludzi zrozumiałe. Po egzaminach przyszedł też czas na komunikacje, a później skupienie na zapamiętywaniu słówek dnia codziennego sprawiło, że z dnia na dzień było coraz łatwiej. Mogłam czytać krótkie artykuły, słuchać piosenek, rozmawiać. W ten sposób, ponieważ nauka byłą bardziej praktyką, a nie teorią, wszystko, co się nauczyłam zostawało mi w głowie. Nawet jak przez dłuższy czas nie używałam hiszpańskiego, to wystarczyło krótkie odświeżenie i wiedza wracała. Niestety w przypadku angielskiego tak nie było. Stąd żałuje, że często w nieodpowiedni osób młodzi ludzie są uczeni języków obcych. Na szczęście z roku na rok to się zmienia.

Dlatego uważam, że praktyczna nauka przyniesie wiele korzyści, a więc stawiajmy na tę formę.

Nauka języka obcego przy pomocy…

Języka możemy się uczyć w sposób praktyczny na wiele sposób. Każdy znajdzie coś dla siebie, nie ważne czy woli uczyć się ze słuchu, a może preferuje patrzenie na treść. Rezultat w każdym przypadku będzie jeden.. lepsze i efektywniejsze przyswajanie języka obcego.

… książki

Bez wątpienia czytanie książek (niezależnie czy mowa o krótkich opowiadaniach, bajkach, czy skomplikowanych i wielostronicowych historiach) może nam pomóc w nauce języka obecnego. Z tego też powodu w wielu podręcznikach do nauki mamy specjalne, krótki artykuły, a później wypisane słownictwo, gdyż wiadomo, że to jedna ze skutecznych metod nauki. Ponadto w wielu księgarniach znajdziemy specjalistyczne książki, które pomagają w nauce. Gdy jednak książka okaże się za długa, to warto zajrzeć do krótszych artykułów. Ta forma nauki będzie idealna dla wzrokowców.

… piosenek

Prawie wszyscy lubimy muzykę, tańczyć, bawić się. A więc warto to wykorzystać. Idealnym sposobem jest wybór ulubionych piosenek i nauka idiomów oraz słówek. Słuchajmy, osłuchujmy się i uczmy! Ta metoda natomiast jest dobra dla słuchowców.

…filmów/seriali

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak z piosenkami. Wybieramy coś, co sami wiemy, że chcemy oglądać lub decydujemy się skorzystać z polecanych tytułów. Stawiamy na napisy i dźwięk i oglądamy, starając się notować i zapamiętać jak najwięcej.

… podcasty/audiobooku

Kolejna opcja dla osób, które lepiej przyswajają nowy materiał, słuchając go. W przypadku podcastu czy audiobooka możemy zdecydować się na coś specjalistycznego, z wybranej dziedziny, dzięki temu skoncentrujemy się np. na nauce słownictwa związanego z marketingiem, modą lub jeszcze innego. Wszystko zależy od nas.

Nauka języka obcego – podsumowanie

Jak widzicie, możliwości jest wiele, a ograniczamy się tylko my sami. Nigdy nie ma złego sposobu na naukę języka, o ile jest on efektywny. A Ty jakie masz sprawdzone metody? Podziel się z nami!

Dodaj komentarz