Blog

Andaluzja – jak spędzić czas i co zwiedzać?

Andaluzja to wyjątkowy rejon. Piękne krajobrazy, wyjątkowa architektura, ciepło, a do tego wszędzie blisko i łatwo się dostać. Bez wątpienia zachwyci każdego i zaskoczy swoją różnorodnością. Jeśli i Ty zastanawiasz się, co można zobaczyć w Andaluzji i jak ją zwiedzać, to zapraszam do dalszej części wpisu.

Andaluzja – początek podróży

Do Andaluzji z Polski najłatwiej dostać się samolotem. Możemy wylądować w Sevilli lub Maladze (chociaż pojawią się trasy do Granady), czas takiej podróży to około 4 godziny. Później, jeśli zależy nam na zwiedzaniu, możemy postawić na wynajęty samochód lub też zdecydować się na skorzystanie z komunikacji publicznej, która jest bardzo przystępna. Wynajęcie auta to niezwykle wygodna opcja, gdy nie wybraliśmy noclegów w centrum miast, ponieważ możemy się wszędzie szybko i sprawnie dostać, a nie będzie problemów z parkowaniem.

Dobierz pod siebie środek transportu

Jeśli już zdecydowałeś się na podróżowanie wynajętym autem, to musisz pamiętać o istotnej rzeczy. Hiszpanie bez wątpienia mają odmienny styl jazdy (np. parkowanie na środku ulicy) czy też parkowania (najczęściej odbijanie się od samochodów). No i również spora część uliczek jest wąskich, czyli trudno przejezdnych. Z tego właśnie powodu musisz dokładnie przeanalizować, czy taka jazda jest dla Ciebie odpowiednia oraz nie wywoła dużego stresu.

Jeśli chodzi o komunikację publiczną, to jest ona sprawna i wygodna, dlatego zachęcam również do korzystania z niej. Szybko i bez problemu dojedziemy do wybranego miejsca, a do tego większość cen jest bardzo przystępnych. Tutaj też może się okazać pomocny język hiszpański, aby zapytać, chociażby o przystanki.

Pamiętamy, że środek transportu dobieramy do własnych możliwości oraz planu.

Jakie miasta warto zobaczyć?

Po pierwsze Sevilla – wyjątkowo klimatyczne miejsce, ze sporą ilością atrakcji. Warto poświęcić na nią minimum 2-3 dni, aby ze spokojem delektować się jej urokami oraz zabytkami. Kolejno polecam ruszyć do Kadyksu, tam możemy odpocząć również na brzegu plaży. Myślę, że w przypadku tego miasta wystarczy jeden dzień, chyba że chcesz odpocząć lub poleżeć na plaży.

Z Kadyksu można się wybrać na krótką wyprawę do Rondy. To stare i urokliwe miasteczko, które jest obowiązkowym przystankiem na andaluzyjskiej trasie. Zobaczymy tam piękny, monumentalny most. Następnie ruszamy do Malagi, Granady i Cordoby! To wszystkie najważniejsze miasta, które muszą pojawić się na trasie.

Andaluzja – co jeść?

Sama jestem fanką słodkości, a więc moim zdaniem warto rozkoszować się smakiem churrosów z czekolad. Do tego należy wypić pyszną kawę, spróbować specjałów z lokalnych targowisk (np. świeżych soków). No i nie można pominąć tinto de verano (praktycznie w każdym barze, będzie idealne na upalne dni) – pamiętajmy tylko, że zawiera alkohol, najczęściej w niewielkim stopniu, ale jest. A jeśli mowa o alkoholu, to można też napić się calimocho i spróbować lokalnych win. Oczywiście, jak to w Hiszpanii nie zapominamy o tapasach. Pyszna tortilla de patatas, patatas bravas, croquetas, calamares i różne quesos i wiele wiele innych. Aż sama się rozmarzyłam <3

Jak spędzać czas?

Jak wspominałam Andaluzja to wyjątkowy rejon – życie toczy się spokojnie, bez zbędnego pośpiechu, możemy tu poczuć prawdziwy klimat Hiszpanii. Dlatego też warto  – odpoczywać, czytać książki w parku, smakować nowych rzeczy, zwiedzać, relaksować się na plaży, zwiedzać, oglądać flamenco lub inne lokalne wydarzenia. Delektować się winem, wyjść na imprezę albo po prostu na tapasy i cieszyć z możliwości odkrywania innej kultury!

Najważniejsze atrakcje rejonu

Andaluzje moim zdaniem warto zwiedzać w przynajmniej dwa tygodnie, aby okrywać większe i mniejsza miasta, poczuć klimat oraz się nim delektować. Natomiast, gdy ogranicza nas czas, to warto zrobić sobie listę najważniejszych atrakcji i postawić na plan zwiedzania z ich uwzględnieniem. Tak więc:

 1. Na pierwszym miejscu bez wątpienia znajduje się Alhambra (Granada) – to warowny zespół pałacowy w samym sercu Granady. Został zbudowany w okresie panowania arabskiego. Obiekt ten wpisany jest na listę UNESCO.
 2. Katedra Najświętszej Marii w Sevilli – piękny, monumentalny i zachwycający obiekt. Zbudowano go w okresie neogotyckim, w miejscu dawnego meczetu. W środku możemy obejrzeć największy w Hiszpanii ołtarz
 3. Plac Hiszpański w Sevilli – kolejne miejsce warte uwagi i także jedno z najczęściej fotografowanych. Półkolisty plac zbudowany w latach 20. XX wieku z barokową fasadą, a pozostałościami w stylu renesansowym cieszy się ogromną popularnością turystów.
 4. Parque de María Luisa – jeśli już Sevilla to również park, w którym znajduje się plac Hiszpański.
 5. La Mezquita w Cordobie
 6. Alcázar de los Reyes Cristianos
 7. Puento Nuevo i Ronda
 8. Caminito del Rey – dla każdego miłośnika gór i spacerów
 9. Całe stare miasto w Maladze, a także plaże
 10. Giblarfaro w Maladze – wyjątkowy punkt widokowi (również jedno z najpopularniejszych miejsc
 11. Nerja – jeśli chcemy poczuć klimat i kulturę Hiszpanii, to Nerja będzie idealna, małe, urocze miasteczko, z pięknymi widokami na morze
 12. Nie można zapominać o małych i urokliwych miejscach tj. Rio Chillar, Cueva del gato, Embalse de Guadalhorce

Bez wątpienia w regionie Andaluzji jest co robić i co podziwiać. Możemy postawić na naturę, jak plaże, jaskinie, zbiorniki wodne, parki lub góry albo też delektować się wspaniałymi potrawami!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz