Andaluzja

Chcesz dowiedzieć się więcej o jednej z piękniejszych (a moim zdaniem nawet najciekawszej) wspólnocie autonomicznej w Hiszpanii? Przedstawiam Ci jej wysokość Andaluzję. To obszar, który chociaż raz w życiu trzeba odwiedzić, chociaż zalecam regularnie. Ponadto to idealne miejsce, aby zacząć tam swoją Hiszpańską przygodę. Co musisz wiedzieć o Andaluzji? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Słowem wstępu…

Żadna informacja o regionie nie może się obejść bez wspomnienia historii nazwy. I tak oto słowo Andaluzja pochodzi od arabskiego słowa Al Andalus – ponadto region ten jest najludniejszy i drugi pod względem powierzchni w całej Hiszpanii.  Możemy powiedzieć, że to obszar wyjątkowo rolniczo-przemysłowy, z dobrze rozwiniętym górnictwem, ponadto znajdziemy też uprawy oliwek, bawełny, dębu korkowego, cytrusów, palm daktylowych.

Niezwykły rejon

Najistotniejsze, a zarazem najbardziej wyróżniające się miasta regionu, to:

  • Grenada, 
  • Kordoba
  • Malaga
  • Sevilla (stolica regionu).

Ponadto rejon ten może się pochwalić najwyższym pasmem górskim (jeśli chodzi o Hiszpanię kontynentalną) – Sierra Nevada. To właśnie tam możemy zobaczyć śnieg, wybrać się na narty, rower i podziwiać niesamowite widoki, niezależnie od pory roku.

Ojczyzna flamenco

Z czego również znany jest ten rejon? Ole ole flamenco – nie można o nim zapomnieć. Nie każdy ma świadomość tego, że to zjawisko kulturowe związane z folklorem andaluzyjskich Romów – obejmuje to muzykę, śpiew, taniec i strój. Do tego w 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Historia regionu

Obszar ten bez wątpienia wyróżnia się znacznie okresem muzułmańskim. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ wiele budynków i związanych z tym historii pochodzi właśnie z tego czasu. Związane jest to z arabskim podbojem Hiszpanii. Wszystko zaczęło się od podboju Tangeru i poszło dalej na Półwysep Iberysjki. Dopiero po długim czasie tereny wróciły w ręce Hiszpanów, jednak widać w nich spore piętno w postaci chociażby architektury.

Turystyka w Andaluzji

Ten region Hiszpanii jest najbardziej wysunięty na południe. Tym samym oznacza to, że to najcieplejszy obszar w Europie kontynentalnej. Od Afryki dzieli go zaledwie 15km. Stąd też właśnie tutaj znajdziemy sporą ilość pięknych, piaszczystych plaż, a także okaże się idealny do odpoczynku wakacyjnego. Spójrzmy też na podział regionów:

  • Costa del Sol – inaczej nazywane wybrzeżem słońca – to tutaj znajdziemy zabytki z kultury Maurów. Ponadto na Costa del Sol mamy aż ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie.
  • Costa de la Luz – po polsku nazywane wybrzeżem światła
  • Sierra Nevada – region narciarski, tutaj możemy odnaleźć śnieg i zmienić otoczenie od plaż
  • Park narodowy Doñana
  • Costa Tropical – jest to po prostu tropikalne wybrzeże, na którym z uwagi na klimat uprawiane są owoce tropicalne.
  • Costa Almeria – wybrzeże, które jest morskim przedłużeniem surowego pustynnego klimatu.

To co? Kiedy ruszasz w podróż? Pakuj walizkę i w drogę! 😉

Więcej dowiedzieć się w kategoriach związanych z poszczególnymi miastami, a także w specjalnych wpisach na blogu!