Aragonia

Region autonomiczny w Hiszpanii, który znajduje się w jej północno-wschodniej części. Ponadto graniczy on z Francją, Katalonia, Walencja, a także z Kastylia – La Mancha, Kastylia i Leon, La Rioja i Nawarra. W jego skład wchodzą jedynie 3 prowincje i 33 powiaty. Stolicą regionu jest Saragossa. To rejon wyjątkowo górzysty.

Największe miejscowości w tym regionie, to: Saragossa, Huesca, Teruel, Calatayud. Liczba ludności tego terenu w roku 2005 wynosiła 1 269 027 osób.

Wyjątkowe zabytki

Ponadto każdy miłośnik kultury znajdzie tu ciekawe klasztory, a także zamki, które stanowią przykład architektury w stylu mudejar. Dla tych spragnionych jeszcze więcej wyjątkowej architektury czeka bazylika Nuestra Senora del Pilar. Do tego obszar ten wchodzi w skład słynnego na całym świecie szlaku Camino de Santiago.

Ciekawa przyroda

Jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze to jedną z nich będzie Park Narodowy Ordesa y Monte Perdido. To idealne miejsce, gdy ktoś lubi uprawiać sporty ekstremalne, ale sprawdzi się też również dla fanów jazdy na nartach.

Regionalne jedzenie

Region ten słynie także ze smacznego wina o chronionej nazwie, przykładem jest Somontano. Ponadto wyróżnia się wyjątkowymi produktami rolnymi z doliny Ebro (chociażby ogórecznik) lub popularna szynka z Teruel.

Swoje święto obchodzi 23 kwietnia, kiedy to świętuje się dzień Świętego Jerzego.