berlin
Blog,  Podróże

Berlin – jak szybko i sprawnie zwiedzać?

Berlin to jedno z tych miejsc, do których można wybrać się wielokrotnie i równie często znajdziemy tam dla siebie sporo atrakcji. Architektura, interesujące muzea, a także różnorodne wydarzenia kulturalne, to gwarant dobrze spędzonego czasu. Można się tu wybrać na krócej i na dłużej, bez wątpienia każdy wypad, nawet ten krótki będzie dobrym sposobem na spędzenie czasu. Zatem, co robić w Berlinie? Co zobaczyć? Przekonajmy się!

Berlin – atrakcji co nie miara!

Berlin jest jedną z częściej odwiedzanych stolic europejskich przez Polaków. Dla wielu znajduje się bardzo blisko, czasami bliżej niż nasza stolica, czyli Warszawa, dlatego znajomi czy rodziny chętnie wybierają go na krótkie wypady. To miasto tętniące życiem, zachwyca kolorem, ale też ma swoją dramatyczną historię. Na szczęście podział Berlina murem i smutne historie, to przeszłość, teraz to miasto przyjazne i atrakcyjne dla każdego za sprawą najlepszych kompleksów muzealnych, do tego sporej ilości parków, dodajemy też targi jedzenie oraz hipsterskie knajpki i już wiemy co przyciąga turystów. A więc co warto zobaczyć w Berlinie?

Berlin – najważniejsze atrakcje

  1. Aleksanderplatz

Jest to największy plac w całych Niemczech, a do tego stanowi główny węzeł komunikacji w mieście. Jeszcze w XVII wieku dookoła placu znajdowały się pola uprawne, a plac był nazywany wtedy Placem Wołowym, bo handlowało się na nim bydłem. Jednak budowa linii kolei miejskiej to zmieniła. Aleksanderplatz był również miejscem, gdzie odbywało się wiele publicznych spotkań oraz protestów przeciwko Murowi Berlińskiemu. A teraz znajdziemy tu liczne sklepy, knajpki czy podejrzymy ciekawą architekturę.

  1. Wieża telewizyjna

Znajdziesz ją blisko Aleksanderplatz. Wieża ta liczy aż 368 metrów i miała być symbolem nowoczesności i postępu. A z czasem stała się główną atrakcją stolicy Niemiec. Oprócz standardowej funkcji nadajnika jest też wieża widokową. Znajdziemy tam taras widokowy z barem a także restauracje, wszystko to na wysokości 203 metrów.

  1. Katedra Berlińska

Katedra ta jest najważniejszym kościołem w mieście. Właśnie tutaj odbywają się wszelkie msze z okazji ważnych uroczystości państwowych, a do tego w podziemiach znajduje się krypta grobowa. Właśnie w tej krypcie pochowano około 90 członków dynastii Hohenzollernów. Budynek ten powstał na mniej więcej na przełomie wieku XIX i XX. Wcześniej znajdowała się tam mniejsza barokowa katedra. Koniecznie trzeba ją zobaczyć, bo robi imponujące wrażenie!

  1. Brama Brandenburska

To jeden z symboli, który nawiązuje do połączenia Berlina. Podczas gdy miasto było przedzielone murem, to brama na stała na ziemi niczyjej, w związku z tym nikt nie mógł przez nią przechodzić. Potem po zburzeniu mury obiekt odrestaurowany i teraz jest jednym z popularnych symboli miasta. Dodam również, że to właśnie tutaj obchodzi się sylwestra miejskiego.

  1. Wyspa Muzeów

To nic innego jak północna  część Wyspy Spreeinsel, na której znajdziemy wiele muzeów. W skład ten wchodzi:

  • Stare Muzeum,
  • Nowe Muzeum,
  • Muzeum Pergamońskie,
  • Muzeum im. Bodego
  • Stara galeria narodowa.

Kompleks ten został wpisany na listę światowego dziedzica kulturowego UNESCO.

  1. Aqua Dom

Jest to największe cylindryczne akwarium z wodą morską na swiecie. Cyliner jest wypełniony aż 1 mln litrów wody, a w akwarium żyje około 1500 ryb. Można podziwiać również piękną rafę koralową. Znajdziemy je w lobby hotelu Radisson Blu.

  1. Kościół Mariacki

To piękny przykład zabytku gotyku ceglanego. Natomiast w środku możemy podziwiać cenne barokowe pamiątki. Warto w szczególności przyjrzeć się organom i ołtarzowi.

  1. Gmach Parlamentu Rzeczy

Obiekt ten od roku 1999 pozostaje siedzibą Bundestagu w Berlinie, a także to tu wybiera się prezydenta. Wnętrze tego gmachu można zwiedzać za darmo, ale najczęściej są duże kolejki. Warto przede wszystkim przyjrzeć się szklanej kopuli.

  1. East Site Gallery

W tym miejscu można podziwiać najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego. Po obu stronach  jest on pokryty różnymi malowidłami, a także hasłami. Elementy te zaczęły się pojawiać po obaleniu muru. Najpopularniejsze murale, to:

  • Brotherly Kiss
  • Berlin – New York
  • Test the Best

Obiekt ten znajdziemy pomiędzy Dworcem Wschodnim a mostem Oberbaumbrücke.

  1. Urząd Kanclerza Federalnego

W tym miejscu przeniesiesz się do zupełnie innej architektury Berlina, to już nie dawne czasy, a nowoczesność. Przede wszystkim trafiamy na beton, szkło no i stal – ale to i tak niezwykle elementy, które można podziwiać. Urząd Kanclerza, to siedziba, która ma aż 12 tysiące metrów kwadratowych – co oznacza, że jest jedną z największych rządowych siedzib na świecie.

  1. Pałac Charlottenburg

Miejsce to co prawda znajduje się poza centrum, nie mniej bez wątpienia warto poświęcić trochę czasu i się tutaj udać. Tym sposobem możemy podziwiać letnią rezydencje Hohenzellerów. Prezentuje ona styl angielski i francuski.

  1. Plac Poczdamski

Na placu tym znajdziemy pozostałości po dawnym Murze Berlińskim. Wszystko dlatego, że jeszcze przed wojną miejsce to było sercem całego życia nocnego w mieście. Przez wiele lat pozostawał zapominany, jednak powrócił do łask od czasu zjednoczenia Niemiec. Wtedy też przekształcono go w istotne centrum handlowe i kulturowe miasta.

  1. Plac Żandarmerii

Jeden z ładniejszych placów w całym Berlinie. Właśnie tutaj można podziwiać trzy niezwykłe budowle, są to:

  • Dom Koncertowy( Konzerthaus),
  • Katedra Francuska,
  • Katedra Niemiecka

Wszystko to tworzy harmonijną całość.

  1. Liczne muzea

W Berlinie, jak w wielu stolicach znajdziemy sporą ilość muzeów. Warto przed wyjazdem zrobić listę najbardziej interesujących nas atrakcji i wybrać się właśnie do tych obiektów muzealnych.

Berlin – informacje praktyczne

Poruszanie po Berlinie

Najlepiej poruszać się po mieście komunikacją miejską. Bez wątpienia najszybszym rozwiązaniem będzie wybór metra, nie mniej tramwaj oraz autobus będą równie dobrym rozwiązaniem. A gdy nasze cele podróżnicze są blisko siebie, to warto stawiać na spacer lub rower. Ponadto jeśli już wcześniej wiemy, że w planach mamy sporo przejazdów komunikacją miejską, to warto postawić na zakup karty Berlin Welcome Card.

Berlin – jak długo?

Decyzja o tym na jak długo wybrać się do Berlina zależy oczywiście od naszego celu wyjazdowego. Może to być nawet jeden dzień, gdy planujemy wypad do wybranego muzeum albo np. na świąteczny jarmark. Nie mniej, gdy planujemy trochę bardziej zwiedzać miasto, to warto postawić na dwa lub trzy dni.

Planowanie zwiedzania

Berlin należy do sporych miast, a więc najlepiej jeszcze przed wyjazdem dokładnie rozplanować, jakie miejsca chcemy odwiedzić oraz w  jakiej kolejności. Wszystko po to, aby nie tracić cennego czasu.

No to jak, przekonani do wypadu do Berlina? Polecam szczególnie poza wysokim sezonem, najlepiej w okresie wiosennym, kiedy na dworze robi się coraz przyjemniej!

Dodaj komentarz