bezpieczna podróż
Podróże

Bezpieczna podróż – czyli jak unikać kradzieży

Podróżowanie ma wiele zalet, ale niesie też sobą spore ryzyko. Jednym z nich jest większe narażenie na kradzieże czy też oszustwa. Dlatego też podczas wyjazdów trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć oczy dookoła głowy. Jak zatem sobie radzić i sprawić, aby podróż była bezpieczna?

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży?

Jeśli zależy nam, aby podróż była szczęśliwa i bezpieczna musimy także zadbać o jeden aspekt. Mianowicie należy ograniczyć ryzyko kradzieży. Tak jest to możliwe. Oczywiście jako turysta jesteś bardziej narażony na kieszonkowców czy też oszustów, nie mniej są pewne zasady, które mogą pomóc.

 1. Nie noś całej gotówki w jednym miejscu

Jeśli podczas wyjazdu operujesz również gotówką, to nigdy nie noś jej w jednym miejscu. Najlepiej rozbić na dwa albo nawet trzy. Wtedy zawsze jest większa szansa, że część nie zostanie skradziona. Warto również chować pieniądze w nietuzinkowych miejscach, tam gdzie złodziej się tego nie spodziewa. Np. w książce lub też w opakowaniu po chusteczkach.

 1. Zabezpiecz odpowiednio bagaż

Pamiętaj o tym, aby nie chować ważnych, a zarazem cennych rzeczy w łatwo dostępnym miejscu w plecaku.

 1. Uważaj przy wypłacaniu gotówki

Gdy musisz wypłacić pieniądze z bankomatu, to lepiej nie rób tego w samych centrach miasta, rynkach. Niekiedy takie bankomaty mogą mieć specjalne nakładki, które ułatwią poznanie Twojego kodu pin. Dlatego też najlepiej wypłacać w bankomatach, które są obok banków lub kantorów. Upewnij się też, czy bankomat jest bezpieczny.

Jak uważać w tłocznych miejscach?

Poznałeś już podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pozostałe kwestie dotyczą dokładniej przemieszczania się i pilnowania rzeczy. Wszak to wtedy jesteśmy narażeni najbardziej. Zatem co jest ważne?

 1. Gdy wybierasz się na plaże, zabieraj tylko to, co ważne. Ponadto nie zostawiaj torby bez opieki. A w sytuacji, gdy leżysz z zamkniętymi oczami, dobrze jest mieć torbę np. pod głową, aby nikt nam nic nie zabrał.
 2. W samochodzie nigdy nie zostawiaj rzeczy na widoku, aby nie prowokować kradzieży.
 3. Podczas przemieszczania się po mieście staraj się nie chodzić w dużych skupiskach, kiedy wiele osób jest blisko siebie. Możesz wtedy się nie zorientować, jak ktoś wyjmuje coś z Twojego plecaka.
 4. Najlepiej nosić torebkę lub plecak z przodu – wtedy wszystko lepiej widzimy.
 5. Lepiej nie obnosić się publicznie z drogocennymi przedmiotami.
 6. Gdy chodzić z aparatem – dodatkowo go zabezpiecz, aby nie udało go się w sekundę wyrwać.
 7. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania
 8. W hostelu nie zostawiaj nic cennego na wierzchu, na widoku lub po prostu luzem.
 9. Zamykaj walizkę na kłódkę.
 10. Warto zostawiać klucz do pokoju na recepcji, aby mieć pewność, że go nie zgubimy lub, że ktoś go nie ukradnie.
 11. Nigdy w miejscach publicznych nie zostawiaj rzeczy bez nadzoru, widoku (np. w barze nie odwieszaj torebki na krześle). Zawsze kontroluj, gdzie jest Twój telefon i portfel.

Bezpieczna podróż – na co zwracać uwagę – poznaj taktykę złodziei

Jeśli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć, to warto poznać taktyki, które stosują złodzieje. W ten sposób będziemy wiedzieć, na jakie zachowania zwracać uwagę.

 • Skuter – często złodzieje jadą we dwójkę motorem lub skuterem i podczas drogi zrywają plecaki lub torebki, skuter daje im przewagę w postaci szybkości
 • Zamieszanie – wywołuje się sztuczne zdarzenie, które ma przykuć uwagę turysty, a w tym czasie ktoś inny może skupić się na kradzieży
 • Sztuczne tłumy – robienie tłumy wokół wybranej ofiary, żeby łatwiej ją okraść, często dzieje się tak w autobusach, tramwajach, metrze czy pociągach
 • Sprzedaż na plaży – zaczepia się plażowiczów jako osoba sprzedająca posiłek lub napój i kiedy jedna osoba zagaduje, to w tym czasie obok ktoś inny wyjmuje rzeczy z toreb
 • Na policjantów – złodzieje przebierają się za policje i przeprowadzają rewizje, podczas której kradną pieniądze
 • Drobiazg za niewielką cenę – zaczepianie turystów, aby zakupili niewielki drobiazg, który jest tani, co ma ich zachęcić, a gdy wyjmą portfel następuje kradzież
 • Kradzież torebek/portfela w restauracji – gdy turyści siedzą przy stoliku, ktoś szybko przechodzi i kradnie portfel z torebki

Co zrobić, w sytuacji kradzieży?

Oczywiście nikt nie chce, aby taki moment się pojawił. Niemniej warto wiedzieć, co robić, gdy już dojdzie do kradzieży.

 1. Powiadom policje – należy natychmiast powiadomić policję o kradzieży i o tym, co zostało skradzione, co prawda istnieje niewielka szansa na znalezienie sprawcy, ale lepiej, aby zostało zaprotokołowane, co ukradziono.
 2. Blokada karty – to właściwie pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, gdy zobaczymy, że brakuje karty. W ten sposób sprawca nie będzie mógł z niej korzystać.
 3. Zastrzeżenie dokumentów – chodzi o informacje w banku, aby było wiadomo, że dokumenty zaginęły
 4. Kontakt z ambasadą – jest to istotne w przypadku, gdy zostaną nam skradzione dokumenty niezbędne do podróżowania lub powrotu do kraju

Bezpieczna podróż – pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym

Oczywiście to nie jedyne aspekty, które wpływają na Twoje bezpieczeństwo w podróży. Poza kradzieżą trzeba uważać na sytuacje losowe. Jak np. skręcenie nogi czy choroba. Z tego właśnie powodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Bardzo często oferują je biura, z którymi podróżujemy, ubezpieczenie czy banki. Ponadto można się zdecydować na kartę Euro26. Nigdy nie ignorujmy znaczenia ubezpieczenia, nie wiadomo kiedy może być potrzebne.

Uważaj również w trakcje podróży taksówką

Na sam koniec przypomnę o tym, jak istotne jest, aby poznać mniej więcej teren, zaznajomić się z mapą. Jeśli będziemy chcieli korzystać z taksówki, to warto przede wszystkim poznać jej cenę, ale nie tylko. Należy kontrolować trasę i uważać, czy faktycznie kierowca dobrze nas wiezie, a nie na około, abyśmy zapłacili więcej. Niestety często zdarzały się takie sytuacje. Jak również zwracajmy uwagę czy w hotelu nie pojawią się dodatkowe koszty, o których nikt wcześniej nie mówił.

 

Uważaj na siebie i szczęśliwej podróży!

Dodaj komentarz