Blog,  Hiszpania

Szlak białych miasteczek w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii oferuje wiele możliwości zwiedzania. W przypadku Andaluzji jedną z ciekawszych wersji jest szlak białych miasteczek. O czym konkretnie mowa? Jak zaplanować podróż? Dlaczego warto? Tego dowiecie się za moment!

Szklak białych miasteczek

Szlak Białych Miasteczek lub w wersji oficjalnej Ruta de los Pueblos Blancos można zrealizować w niebywale szybki sposób. Wszystko dlatego, że trasa ta została już dawno zaplanowana i w gotowości na Ciebie oczekuje. Propozycja szlaku przebiega przez 19 miasteczek w paśmie górskim Sierra de Grazalema. O jakich miasteczkach mówimy? Otóż są to:

 • Alcalá del Valle,
 • Algar,
 • Algodonales,
 • Arcos de la Frontera,
 • Benaocaz, Bornos,
 • El Bosque,
 • El Gastor,
 • Espera,
 • Grazalema,
 • Olvera,
 • Prado del Rey,
 • Puerto Serrano,
 • Setenil de las Bodegas,
 • Torre Alháquime,
 • Ubrique,
 • Villaluenga del Rosario,
 • Villamartín,
 • Zahara de la Sierra.

Zainteresowany? Zatem dowiedzmy się coś więcej na temat tego wyjątkowego szlaku!

Szlak białych miasteczek – skąd wzięła się nazwa?

Jak już pewnie się domyślacie, nazwa wzięła się od domków, które znajdują się w tych miasteczkach. Jednym z powodów, dlaczego te domki są białe, to oczywiście kwestia estetyczna (wyglądają bardzo stylowo na tle otaczających ich krajobrazów), a druga sprawa to odbijanie światła słonecznego. Gdy mamy do czynienia z takimi upałami, jak w Andaluzji, to liczy się każda możliwość, aby zachować przynajmniej namiastkę chłodu w domu!

Dlaczego warto wybrać szlak białych miasteczek?

 1. Ogromne bogactwo naturalne

Tutaj możesz podziwiać nietuzinkowe widoki, które są zupełnie inne od reszty Hiszpanii. Zwiedzaj jaskinie, strome klify, podziwiaj zieleń Parku Sierra de Grazalema, roślinność i kwiaty, a także nietuzinkowe widoki!

 1. Ucieczka od masowej turystyki

Jeśli nie jesteś fanem tłum i typowych miejsc, które zwiedzają turyści, szlak ten będzie dla Ciebie idealny. W ten sposób spokojnie uda Ci się poczuć klimat Hiszpanii i poznać kulturę kraju, bez stresu o nadmiar turystów.

 1. Wyjątkowa kuchnia

Podczas wyjazdu postaw na lokalne tawerny i bary, wtedy uda Ci się odkryć lokalne przysmaki, tj. szynka, ser i wino. Pamiętaj tylko o sieście!

 1. Podróżowanie w czasie

Szlak ten bardzo dobrze pokazuje mauretańskie wpływy na Hiszpanie. Odkryjesz mieszankę stylów architektonicznych (chrześcijańska i islamu). Zwiedzaj zabytki i poczuj, jakbyś przenosił się w czasie.

Jak przebiega trasa Białych Miasteczek?

Warto zacząć od Arcos de la Frontera, żeby potem udać się na wschód – kierunek El Bosque i Grazalema. Później jedziemy na północ – w kierunku Zahara de la Sierra i Algodonales. Kolejny kierunek to Olvera, Torre Alhaquime, a kończymy na Setenil de las Bodegas!

Oczywiście możesz sam ułożyć kierunek zwiedzania, stawiając na najpiękniejsze miasteczka!

białe miastczka

Najpiękniejsze białe domki

 1. Frigiliana

Często mówi się o niej, że to najpiękniejsze biała wioska w całym regionie Costa del Sol. Można powiedzieć, że miasteczko tworzy kompozycję idealną – białe domy, pomarańczowe dachówki, niezwykłe kwiaty, a także krzewy ozdobne w połączeniu z gładkim niebem i słońcem to widok wspaniały. Jedna z dzielnic miasteczka – Barribarto – pozwala poczuć mauretańską atmosferę i podziwiać styl mudejar.

Ponadto miasto to wyróżnia się tym, że przewijały się tu trzy kultury i religie – Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam. Stąd też obchodzi się tutaj Festiwal Trzech Kultur.

No i co najważniejsze, miasteczko jest usytuowana 50 km od Malagi, a więc nie trudno się do niego dostać, nawet gdy planowaliśmy tylko krótki wypad do Malagi.

 1. Mijas Pueblo

To jedno z miejsc, do których warto uciekać z większego miasta. Miasto położone jest dość wysoko, to wspaniały miejsce na spacery, zwiedzanie, fotografie. Klimat nadają Burro Taxi – czyli po prostu ośle taksówki. Dawno temu osiołki zawiozły ludzi do pracy, a potem stały się atrakcją dla turystów.

 1. Olvera

To miasteczko położone na dość wysokim wzgórzu, które otoczone jest rozległymi gajami oliwnymi. Nad białymi domkami można podziwiać kościół z dwoma wieżami, a także zamek na skale. Miasteczko najlepiej poznaje się, gdy wędrujemy urokliwymi i wąskim uliczkami.

 1. Vejer de la Frontera

Położone jest na 190-metrowym wzgórzu i znajduje się tylko 10-km od wybrzeża Atlantyku. Dlatego też widać stąd ocean, a czasami nawet wybrzeże Maroka. Klimat w miasteczku tworzy labirynt urokliwych zakątków. Życie tu biegnie niezwykle spokojnie i cicho.

 1. Sentil de Bodegas

To miasteczko zdecydowanie się wyróżnia. Dlaczego? Otóż nie jest położone na wzgórzu, jak pozostałe, ale w skalistym kanionie rzeczki Trejo. Domy tutaj budowało się na kilku poziomach, niektóre stoją na potężnych skałach, a inne są przyklejone pod skalne nawisy. Spacer uliczkami w tym mieście, to niebywała atrakcja, gdyż często nad głową mamy skalne okapy.

 

Oczywiście bez wątpienia każde z miasteczek ma swój urok. Sam zdecyduj, które najbardziej przypadają Ci do gustu i czy chcesz zwiedzić wszystkie!

A jeśli temat Andaluzji Cię zaciekawił, to tutaj dowiesz się o niej więcej!

Dodaj komentarz