budapeszt
odwiedzone miejsca

Budapeszt – co zwiedzać?

Budapeszt to niezwykle popularny kierunek wyjazdowy. Sprawdzi się idealnie na dłuższy weekend. I z całą pewnością warto go dodać na listę obowiązkowych miejsc do zwiedzenia. Jest wyjątkowo urokliwy, a do tego nie sposób się tu nudzić. Dlaczego warto wybrać się do Budapesztu? Czym charakteryzuje się to miasto? Co musisz koniecznie zobaczyć? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Budapeszt – kilka słów na temat miasta

Budapeszt aż do XIX wieku był podzielony – składał się z dwóch niezależnych miast. Była to Buda i Peszt, co prawda sąsiadowały ze sobą przez długi czas, nie mniej każde z nich rozwijało się samodzielnie i swoim tempie. Ponadto każde miało swój styl, co jest widoczne po dziś dzień. I tak oto z dwóch miast mamy jedno o nazwie Budapeszt.

Miasto to jest uznawane za metropolię globalną. W 1950 roku do Budapesztu przyłączono 23 okoliczne miejscowości, na skutek czego miasto się powiększyło 2,5 raza. Aktualnie jest podzielone na 23 dzielnica z własnymi zarządami, a nad całością czuwa Samorząd Stołeczny.

Budapeszt – jak zwiedzać?

Jak wspomniałam, miasto dzieli się na dwie części i tak właśnie najlepiej je zwiedzać. Czyli 1-2 dni na Budę i tyle samo na Peszt, chyba że mamy ograniczony czas to oczywiście można to skrócić. Wtedy jednak musimy ustalić priorytety i zdecydować, co najbardziej chcemy zobaczyć. Jednak warto przeznaczyć jakieś 3-4 dni na poznanie miasta, aby robić to ze spokojem i móc delektować się niesamowitymi widokami, a także mieć czas na spróbowanie lokalnych przysmaków.

Jeśli chodzi o kolejność, to warto zacząć od dzielnicy Peszt, gdyż jest ona większa od Budy i tutaj właśnie znajdziesz sporo topowych atrakcji miasta. Mowa oczywiście o Parlamencie czy Bazylice św. Stefana.

Najważniejsze atrakcje Budapesztu

Na początek dzielnica Peszt

1. Pałac Bohaterów

Warto postawić na to miejsce w pierwszej kolejności (oczywiście zależy to też od tego, gdzie mamy nocleg). Jest to najistotniejszy plac w mieście, tam właśnie możemy podziwiać  Pomnik Tysiąclecia, a także Grób Nieznanego Żołnierza. Na samym środku ustawiono 35-metrową kolumnę z podobizną archanioła Gabriela. Ponadto mamy tutaj Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki – do których również warto się udać. A gdy będziesz chciał na chwilę odpocząć, to wybierz się do pobliskiego parku Városliget.

2. Aleja Andrássy (Andrássy út)

Mówi się, że to najpiękniejsza ulica w Europie. Ma długość aż 2,5 km i możemy tu podziwiać piękne kamienice. Niekiedy w nich znajdują się sklepy, siedziby firm albo też ambasady. Tutaj też znajduje się Muzeum Terroru, które zostało poświęcone ofiarom stalinizmu, a także nazizmu.

Na tej samej ulicy znajdziemy też Węgierską Operę Państwową, gdzie możesz podziwiać wyjątkowe rzeźby.

3. Bazylika świętego Stefana

To wyjątkowa i monumentalna budowla, która powstała ku czci króla Węgier. Zarazem jest to największy kościół w kraju, a także trzecia ze względu na wysokość budowla na Węgrzech. Co ciekawe może pomieścić nawet 8500 wiernych. Również w tej oto bazylice przechowuje się najważniejszy skarb – mowa o zmumifikowanej dłoni pierwszego króla Węgier – Stefana I.

4. Parlament

Chyba każdy zgodzi się z tym, że to największa i najatrakcyjniejsza wizytówka miasta. To właśnie zdjęcia parlamentu zdobią breloczki, kubki, kalendarze czy pocztówki. Koniecznie trzeba się tu wybrać za dnia, ale także, gdy się ściemni. Oświetlony budynek robi niesamowite wrażenie. Budynek wzniesiono po połączeniu Budy i Pesztu. Miał imponować i zachwycać, a więc budowano go z niesamowitym rozmachem. No i tak oto został drugim największym gmachem parlamentu w Europie. Ma aż 18 tys. Metrów kwadratowych. Ponadto parlament można zwiedzać od środka z przewodnikiem, cena nie należy do najniższych, ale gwarantuje, że warto, gdyż wnętrze jest niesamowicie imponujące.

5. Buty nad Dunajem

Buty nad brzegiem Dunaju to pomnik, który został poświęcony ofiarom holokaustu. W jego skład wchodzi 60 par butów, znajdujących się nad brzegiem rzeki. To hołd w kierunku osób, które zostały tam rozstrzelane, a potem wrzucone do Dunaju.

6. Rejs po Dunaju

Jak już jesteśmy w temacie Dunaju, to warto również zdecydować się na rejs rzeką. To interesująca opcja poznania i zwiedzenia miasta z innej perspektywy. Sam zdecyduj czy wolisz rejs wieczorny, czy dzienny.

7. Wyspa Małgorzaty

Sprawdzi się tylko wiosną lub latem, gdyż to obszar składający się głównie z roślinności. Wyspę nazywa się zielonymi płucami miasta i to tutaj można podziwiać ogród japoński lub różany.

8. Zamek Vajdahunyad

Zamek znajduje się na terenie parku Városliget i robi niesamowite wrażenie. To wyjątkowa mieszanina stylów, a ściany budynku są obrośnięte różnymi roślinnościami, co sprawia, że wydaje się on mroczny i tajemniczy.

Buda

1. Most Łańcuchowy

Most ten łączy Budę i Peszt od roku 1849. Podczas projektu wzorowano się na moście Marlow w Anglii. Warto się nim  przespacerować, aby z bliska obejrzeć jego konstrukcje.

 

2. Góra Gellerta

Na górze tej zginął biskup Gerard Sagredo, poza tym miejsce to uznawano za punkt schadzek czarownic, co było równoznaczne z uznaniem go za najbardziej niebezpieczny region w mieście. Aktualnie na samym jej szczycie znajduje się Statua Wolności, która odpowiada za upamiętnienie osób walczących o wolność Węgier. Tam również można podziwiać Cytadelę. Poza tym gwarantuje niesamowitą panoramę na miasto!

3. Baszta Rybacka

Baszta Rybacka znajduje się na Placu Świętej Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Jedna z teorii mówi o tym, że nazwa pochodzi od rybaków, którzy w okresie średniowiecza zamieszkiwali w pobliskim Wodnym Mieście. Baszta zachwyci każdego swoją ażurową architekturą, a także niesamowitą panoramą, która mamy szanse podziwiać z jej balkonów.

4. Kościół Macieja

Skoro jesteśmy już przy Baszcie Rybackiej, to należy wspomnieć o Kościele Macieja, do którego warto się wybrać. Kościół ma wyjątkową, strzelistą wieżę o wysokości 78 metrów, a do tego dachówki są kolorowe! Tutaj koronowano też byłych władców Węgier.

5. Wzgórze Zamkowe oraz Zamek Królewski

Wzgórze Zamkowe wraz z Zamkiem zostały wpisane na listę UNESCO. Zachwycić się tu eleganckimi basztami, fontannami, ale też niezwykłym kompleksem pałacowym. Uznaje się, że Zamek Buda wzniesiono około XIV wieku i przez wiele lat go rozbudowywano.  Dzisiaj znajdziemy tu różne muzea (tj. Muzeum Historii Budapesztu czy też Galerię Narodową) oraz Bibliotekę Narodową im. Szechenyiego. Jeśli jesteś fanem sztuki, to wybierz się również do obiektów muzealnych.

Oto kilka najważniejszych atrakcji miasta, które trzeba koniecznie zobaczyć. Nie mniej, gdy już postawisz na spacery po mieście, to z pewnością odkryjesz jeszcze sporo atrakcji!

Informacje praktyczne

Kiedy warto wybrać się do Budapesztu?

Moim zdaniem każda pora roku będzie odpowiednia. Jeśli wolimy cieplejsze klimaty, to warto wybrać się wiosną lub latem, a gdy stawiamy na mniejszą ilość turystów i lepsze ceny biletów, to jesień i zima sprawdzą się idealnie. Ponadto musimy pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym szybciej się ściemni, a więc jeśli to jest dla nas problem podczas zwiedzania, to lepiej wybrać się w okresie letnim. Ponadto od drugiej połowy listopada możesz podziwiać tutaj Bożonarodzeniowy Jarmark.

Transport z lotniska

Istnieją dwie opcje transportu z lotniska (no chyba, że wynajmujemy własny samochód). Pierwsza z nich to oczywiście taksówka. Druga opcja to dobrze znana komunikacja miejska. Mamy do wyboru dwie linie:

– linia 100E to ekspresowa linia, która dociera do Deak Ferenc ter. Bilet kupisz u kierowcy lub w automacie. Jego koszt to mniej więcej 900 HUF. Kursuje od wczesnych godzin rannych do północy.

– linia 200E dociera do stacji metra Kőbánya-Kispest, tam dalej musimy przesiąść się właśnie na metro. Koszt biletu to 350HUF lub 530 HUF. Pierwsza cena obowiązuje w przypadku biletów nie przesiadkowych, a druga, jeśli decydujemy się na przesiadkowe.

Podróżowanie po mieście – co wybrać?

Ja jestem z osób, które w każdym nowym mieście preferują przemieszczanie na piechotę. W ten sposób odkrywamy miasto i uczymy się topografii. Nie inaczej jest w Budapeszcie, wiele atrakcji jest bardzo blisko, zatem warto stawiać na podróż pieszo. Oczywiście możesz wybrać także metro, trolejbus albo tramwaj. Komunikacja w mieście działa bardzo dobrze!

Budapeszt – waluta i ceny

Walutą obowiązującą na Węgrzech jest  forint (HUF). A więc, gdy wybieramy się w podróż, to musimy wymienić na odpowiednią gotówkę pieniądze. Jeśli chodzi o wartość to 1 PLN to około 78 HUF.

Ceny w Budapeszcie są stosunkowe lepsze niż w pozostałych stolicach Europejskich. Za kawę zapłacimy około 6 zł, a za wodę około 1,5zł. Zatem jak widzimy ceny nie są wygórowane.

Dodaj komentarz