caminito del rey
Hiszpania,  Podróże

Caminito del Rey – wszystko, co musisz wiedzieć

Andaluzja to nie tylko plaże, piękne miasta, słońce, ale też wyjątkowe atrakcje. Jedną z największych jest Caminito del Rey, czyli ścieżka Króla. Ten wyjątkowy szlak pieszy, który przecina wąwóz, zachwyca widokami każdego, kto się tam wybrał. Bilety trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, gdyż cieszy się sporym zainteresowaniem. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat Caminito del Rey?

Szlak królewski

Caminito del Rey – inaczej mówiąc Ścieżka Króla – jest pieszym szlakiem. Przecina niezwykle stromy wąwóz, w którym płynie rzeka Guadalhorce. Jeszcze jakiś czas temu uznawano go za najniebezpieczniejszy na świecie. Z tego powodu szlak był zamknięty przez dłuższy czas. Od 2015 szlak działa ponownie, już po gruntownym remoncie i rekonstrukcji w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Bez wątpienia szlak ten to gratka dla miłośników natury i pieszych wędrówek. A jaka jest jego historia? Przekonajmy się!

Historia Caminito del Rey

Caminito del Rey powstało już na początku XX wieku. Inicjatorem było przedsiębiorstwo Sociedad Hidroeletronica del Chorro, które założono w 1903. Firma zajmowała się produkcją energii elektrycznej i dostarczaniem jej do Malagi. Dlatego też chciano, aby szlak zapewnił pracownikom przejście między dwoma spadami rzek, aby ułatwić transport. Historia mówi, że do budowy tej betonowej platformy zatrudniono więźniów, którzy odbywali wyroki za najcięższe przestępstwa. Prace skończyły się w 1921 roku. Na uroczystym otwarciu pojawił się ówczesny król Hiszpanii – Alfonso III. Przebył on nawet samodzielnie trasę, dlatego też mieszkańcy nazwali ją na jego cześć. Z czasem przestał pełnić swoją pierwotną funkcję, ale nadal był użytkowany.

Stał się wtedy jednym z najpopularniejszych szlaków wspinaczkowych w całej Hiszpanii. Niestety z upływem czasu konstrukcja okazywała się być coraz mniej stabilna, co znaczyło, że przejście jest niebezpieczne (pierwotna ścieżka był bardzo wąska, a przy tym zabezpieczona jedynie niskimi poręczami). W latach 1999-2000 odnotowano śmiertelne wypadki – dlatego też podjęto decyzje o zamknięciu Caminito del Rey. Za próbę pokonywania trasy groziły grzywnę. W kolejnych latach zdecydowano o odnowieniu, ale także o przebudowaniu przejścia, tak aby było one bezpieczne d;a miłośników wędrówek.

Przebieg trasy

Wędrówka zaczyna się obok restauracji el Kisoko – tutaj znajdziesz wejście na ścieżkę. Spacer całym szlakiem można dzielić na trzy etapy:

– dojście do wejścia na Ścieżkę Króla – tutaj wszystko zależy od wybranej drogi – będzie to 1,5 km lub 2,7km

– drugi etap to przejście Ścieżki Króla – długość to około 3,2 km i należy iść cały czas w kasku

– powrót na parking – ok. 1,8 km do powrotu na parking autobusowy (zależy też od naszego środka transportu).

Zatem widzimy, że spacer tego dnia trochę potrwa! 😉

Co równie istotne to fakt, że szlak prowadzi wzdłuż pionowych ścian i to one tworzą wąwóz z rzeką na dnie. Dlatego też, gdy trafimy na złe warunki pogodowe (tj. deszcze, wiatr,) to może się okazać, że trasa będzie zamknięta albo zostaniemy zawrócenie w połowie drogi – gdyż to ten ostatni etap (najbardziej zachwycający) jest najniebezpieczniejszy. Polega on na przejściu przez wiszący most nad urwiskiem (co dla niektórych okazuje się sporym wyzwaniem).

Co robić w okolicach Caminito del Rey?

Jeśli już udajesz się do Caminito del Rey to warto także odwiedzić też Park w el Chorro z wodą o pięknym kolorze. Można tam odpocząć po wędrówkach albo też postawić na sporty wodne. Pływanie kajakiem to jedna z największych atrakcji tego miejsca. Niesamowite widoki gwarantowane!

caminito del rey

Bilety na Caminito del Rey

Bilety kupuje się tylko przez internet (na miejscu nie znajdziecie kasy). Dlatego, gdy już ustalisz, kiedy masz zamiar wybrać się na szlak, to musisz wejść na oficjalną stronę i wybrać dzień oraz godzinę wejścia. Najlepiej być na miejscu wcześniej, aby mieć wystarczająco czasu na dotarcie do wejścia. Biletów nie da się zwracać. Co ważne dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wchodzić na szlak. Wejścia odbywają się od 9:30 do 17, co pół godziny. Cena za bilet wynosi 10 euro (bez przewodnika) lub 18 euro (przewodnik po hiszpańsku albo angielsku). Można też postawić na opcje z autokarem, który odwozi na miejsce startu.

Pamiętajcie, aby zabrać kremy z filtrem i napoje. Warto również postawić na nakrycie głowy, a także ramion, aby się nie poparzyć.

Dodaj komentarz