Hiszpania

Ciekawe i nietuzinkowe fakty o Hiszpanii

Hiszpania to niezwykły kraj, ale czy wiesz o nim wszystko? Poznaj zatem fakty o Hiszpanii, które nie są zbyt popularne! Gotowy? Zatem zaczynamy!

Liczne języki w kraju

Czy wiedzieliście, że w Hiszpanii mówi się wieloma językami? Większość przywykła do zwykłego kastylijskiego, a także wie o katalońskim, baskijskim, czy też galicyjskim. Ale to nie wszystko. Są również:

  • Język aragoński – to właśnie nim posługuje się mniej więcej 30 tysięcy osób, do tego dla aż 11 tysięcy będzie to pierwszy język. Jest używany w prowincji Huesca w Aragonii,
  • Jęty asturleoński – jak nazwa wskazuje, używa się go w szczególności w prowincjach takich jak Leon, Asturia, Zamora oraz Salamanka. W roku 2009 UNESCO uznało go za język bardzo zagrożony.
  • Język oksytański – funkcjonuje w północnej Katalonii.

Także, jeśli Ci się wydawało, że wystarczy jedynie nauka kastylijskiego i wszystko będzie zrozumiałe, to niestety nie ma na co liczyć. Trzeba też pamiętać o tym, że w wielu miastach spotkamy się z lokalnymi odmianami języka, innymi akcentami. Coś na wzór gwary w Polsce.

Corrida i specjalne byki

Corridę znają prawie wszyscy, ale czy wszyscy wiedzą, że do walki wykorzystuje się specjalny gatunek byka? Pewnie nie, ja jeszcze jakiś czas temu nie wiedziałam. Jest to toro bravo, to właśnie on podczas walki będzie reagował agresją, a nie ucieczką. I co równie ciekawe czerwona płachta go nie rozdrażni, on jej po prostu jej nie rozróżnia, to jedynie gra pozorów. Niestety tutaj walki nigdy nie jest równa – byk musi zginąć.

Hymn bez słów

To pewnie jedna z rzeczy, która dało się już zaobserwować, jeśli oglądacie wszelkie wydarzenia piłkarskie. Marsz Królewski, czyli hiszpański hymn, nie ma oficjalnie zatwierdzonych słów, dlatego też używa się jedynie melodii. Jeśli chodzi o jego dzieje, to ciężko dokładnie określić, kiedy powstał. Z początkiem XX wieku Perez Casas połączył różne wersje hymnów, które używano w różnych regionach. Po ustąpieniu republiki hymn zmieniono, później przywrócił go gen. Franco, pojawiły się też nowe treści. Następnie po powrocie monarchii opracowano nową, kolejną wersję melodii – nie zatwierdzono jednak słów, zatem jest tylko melodia.

Inne święta Bożego Narodzenia

Święta w tym kraju również są nietuzinkowe. Zamiast choinki bardzo często wybiera się szopki, do której zbiera się liczne figurki. Do tego dochodzi wielka loteria. Również w okresie świątecznym, czyli 28 grudnia obchodzi się Rzeź Niewiniątek i robi się żarty innym. Dodajmy do tego prezenty, które przyznaje się w trakcie święta Trzech Króli.

Najmłodszy monarcha

Jakie jeszcze są ciekawe fakty o Hiszpanii? Otóż Hiszpania ma jednego z najmłodszych monarchów w całej Europie. Aktualny król Filip VI, zasiadający na tronie od 2014, ma obecnie 53 lata, natomiast jak wstąpił na tron to miał 45 lat. Równie ciekawe jest jego pełne imię Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y Grecia. Dodatkowo zwraca się uwagę na fakt, że jego żona nie ma arystokratycznego pochodzenia.

Podwójne nazwiska

Kolejna ciekawostka o Hiszpanii to fakt, że ma się tutaj dwa nazwiska. Dzieci jak się urodzą, to dostają pierwszą część nazwiska każdego z rodziców. Stąd też osoby spokrewnione często mają odmienne nazwiska.

Fakty o Hiszpanii – do wszystkich na Ty

Być może już o tym wiesz, ale Hiszpanie są bardzo bezpośredni. Unikają zatem zbędnych określeń Pan/Pani, które w naszej kulturze są popularne. Tam praktycznie każdy mówi sobie na Ty. Nieważne, jaka dzieli ich różnica wieku i nie jest to żadna oznaka braku szacunku. Chociażby studenci mówią do wykładowców po imieniu. To spore ułatwienie komunikacyjne.

Dodajmy również, że po imieniu mówi się do rodziców żony/męża. Nie funkcjonuje tak jak w polskiej kulturze mama/tata, tylko bezpośredni zwrot.

Tutaj też należy wspomnieć o powitaniu. W Hiszpanii każdy wita się, całując dwa razy w policzek i znowu nie ważne, czy się kogoś zna, czy widzi pierwszy raz.

Czytaj także:

Jak podróżować po Hiszpanii?

Madryt – 12 rzeczy, których musisz zobaczyć

Dodaj komentarz