wyjazd z biurem podróży
Blog,  Podróże

Co daje wyjazd z biurem podróży?

Wiele z Was przed planowanym urlopem zastanawia się – samodzielna organizacja czy biuro podróży. Oczywiście sporo zależy od oczekiwań i potrzeb. Jednak ja dzisiaj postaram się na podstawie własnego doświadczenia przybliżyć, jakie zalety ma wyjazd z biurem podróży.

Wyjazd z biurem podróży – zalety

Oszczędność czasu

Jedną z podstawowych zalet kupna wyjazdu w biurze podróży jest oszczędność czasu. Oczywiście niektórzy powiedzą, że szukanie nawet oferty w biurze to sporo czasu. I ja się z tym zgadzam, tylko że najczęściej skupiamy się na jednej, dwóch stronach – przeglądamy tylko gotowe oferty. Nie trzeba wtedy sprawdzać osobno: stron z lotami, stron z rezerwacjami noclegu, sprawdzać jak dostać się z lotniska, co można robić na miejscu, czyli po prostu całościowa organizacja. Ona bez wątpienia zabiera sporo czasu, a nie wszyscy mają na to czas i ochotę. Niekiedy za to trzeba dodatkowo zapłacić, wszak biuro wykonuje jakąś pracę, które my nie musimy. Dlatego trzeba zdecydować, czy wolimy zapłacić za to, że ktoś zorganizuje wszystko za nas, czy poświęcamy czas, niekiedy lepszą ofertą. Chociaż nie jest to regułą.

Czasami lepsze ceny

Pewnie wiele osób to zadziwi, ale tak niekiedy z biurem podróży można mieć lepsze warunki i mniej zapłacą. Wynika to przede wszystkim w sytuacji, kiedy chcielibyśmy się gdzieś wybrać w pojedynkę. Wtedy oczywiście cena noclegu nie należy do najniższych, jak również transport czasami jest trudniejszy i droższy. Ponadto bardzo często biura mają obszerne i długoterminowe umowy z hotelami, przez co cena z ich oferty może być lepsza niż gdybyśmy rezerwowali tam nocleg samodzielnie.

Mniejszy stres

Oczywiście każdy wyjazd wiążę się z jakimś stresem – wiele co prawda zależy od osoby, ale często ktoś się czymś stresuje. Czy to pakowaniem, czy organizacją albo drogą. W przypadku wyjazdu z biurem najczęściej wszystko mamy gotowe – nie musimy przejmować się formalnościami, dokumentami, organizacją – jedyne co to, trzeba zrobić rezerwacje, wpłatę i postępować zgodnie z otrzymanymi informacjami. Do tego, kiedy pojawiają się pytanie – to wystarczy skontaktować się z biurem, a odpowiednia osoba udzieli niezbędnych informacji.

Odgórna organizacja

Kiedy jedziesz z biurem – czy to na wycieczkę all inclusive do hotelu, czy też wyjazd objazdowy – to właściwie wszystko jest za Ciebie robione. Dostajesz tylko informacje, gdzie być, o której i jak masz możliwości spędzania czasu na miejscu. Biuro oferuje też Ci już gotowe wycieczki fakultatywne.

Bezpieczeństwo

Często właśnie z organizacją powiązane jest też bezpieczeństwo. Biura przypominają o wykupieniu ubezpieczeń. Ale nie tylko w ten sposób jest bezpieczniej. Po pierwsze jesteś w grupie, ktoś nad wszystkim czuwa i zna miejsce, do którego jedziesz.

Doświadczenie

Osoby zajmujące się organizacją wyjazdów w biurach podróży mają wieloletnie doświadczenia, zatem robią wszystko, co w ich mocy, aby wyjazd był dopięty na ostatni guzik. Do tego w przypadku wycieczki objazdowej, przewodnicy i piloci dzielą się swoją wiedzą i ciekawostkami – co w przypadku wyjazdu indywidualnego będzie trudniejsze.

Nie trzeba przejmować się językiem

Podczas wyjazdów osoby mogą kontaktować się z rezydentami, pilotami lub też obsługą klienta. Wszystko to w przypadku problemów, ale też bariery językowej. Często ktoś nie chce jechać właśnie ze względu na język, ale gdy wycieczka jest organizowana nie trzeba się o to martwić tak bardzo.

Rozwiązane dla osób podróżujących w pojedynkę

Wyjazd z biurem podróży jest często dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią podróże, ale brakuje im kompanów, którzy wybiorą podobny kierunek. W ofercie biur znajdują się wyjazdy wypoczynkowe, ale też objazdowe – to dobre rozwiązanie, gdy ktoś chce zwiedzić dany kraj, ale samodzielna organizacja jest za trudna lub zbyt kosztowna dla jednej osoby.

Wyjazd z biurem podróży – jakie ma wady?

Oczywiście nie może być tylko idealnie i kolorowo. Jak powiedziałam, decyzja na takich wyjazd zależy od indywidualnych decyzji i potrzeb. Jedna osoba uwielbia organizacje, planowanie, a inną to przeraża. Niekiedy po prostu zależy komuś na odpoczynku bez żadnych przygotowań. Zatem, z jakimi wadami wiąże się taki wyjazd?

Odgórna organizacji

Przez odgórne założenia bardzo często brakuje miejsca na swobodę np. w przypadku wycieczek fakultatywnych trzeba się dostosować do terminów. Nie możemy powiedzieć, że chcemy taką i taką wycieczkę we wtorek, skoro organizator udostępnia ja w czwartki. Tak samo w przypadku wycieczek objazdowych – musimy się dostosować do odgórnego planu dnia i żyć narzuconym rytmem. Do tego należy przestrzegać zasad w dużej grupie. Każdy musi pilnować czasu, a nie każdemu to wychodzi.

Kiepskie hotele

Niekiedy można trafić na kiepski hotel/nocleg i się rozczarować. Może być tak, że wyobrażenia na stronie odbiegają od standardów, a opinie osób są sprzed kilku lat, zatem wtedy trudno to zweryfikować.

Ludzie

Oczywiście każdy, kto wybiera się na jakikolwiek wyjazd, musi być świadomy spotkania, podróży z innymi osobami. Ale nie zawsze mu to pasuje. Gdy organizuje się wyjazd samodzielnie, to często to my dobieramy towarzystwo, gdy stawiamy na biuro podróży, nie wiem kto się trafi.

Ograniczony wybór

Jako ostatnie dodam również, że często oferta jest ograniczona. To znaczy, że możemy wybrać spośród wyjazdów, hoteli, które ma biuro, a nie te, które nas szczególnie interesują.

Podsumowanie – wyjazd z biurem podróży

Dlatego też, jeśli jesteś fanem samodzielnej organizacji i lubisz robić wszystko po swojemu, to postaw na samodzielność. Chociaż nawet takie osoby przekonują się do wyjazdu z biurem. Pamiętaj jednak, aby przed każdą z podróży zastanowić się, jakie są Twoje aktualne potrzeby i co wybrać!

Dodaj komentarz