Hiszpania na erasmusa
Erasmus

Dlaczego Hiszpania to idealne miejsce na Erasmusa?

Wielu osobom Hiszpania kojarzy się z piękną pogodą, powiedzeniem „fiesta, siesta y manana”, pogodą ducha, wakacjami, ale nie koniecznie jako miejsce idealne do życia. Okazuje się, że kraj ten ma całkiem sporo do zaoferowania, kiedy przebywamy tam na stałe. Przekonaj się, dlaczego stypendium Erasmusa w Hiszpanii to dobry pomysł.

Hiszpania na co dzień

Zacznijmy od codzienności i zwykłego mieszkania. Przede wszystkim dużym plusem jest pogoda lub po prostu słońce, którego w Hiszpanii nie brakuje. Nie od dziś wiadomo, że to słońce i pogoda wpływają na nasze samopoczucie. Bezsprzecznie potrzebujemy witaminy D. Stąd też pogoda ta wpływa na pogodę ducha mieszkańców każdego miasta. Radość, uśmiech, pozytywne nastawienie każdego to jeden z powodów, dla którego warto wybrać się właśnie tam. W Polsce nie zawsze tego doświadczamy.

Jednak dla niektórych może to mieć swój minus, gdyż przez taki klimat mamy sieste. Co to oznacza? Otóż wiele miejsc zamyka się w godzinach 14-17, a w restauracjach w godzinach mniej więcej 15-20 może się zdarzyć, że nic nie zjemy. Lecz da się do tego przywyknąć. Do tego, gdy znajdziemy swoje ulubione knajpki lub warzywniaki, to osoby pracujące tam będę nas poznawać i chętnie z nami rozmawiać, pytając co słychać. Wracając jeszcze do pogody, należy pamiętać, że gdy w Hiszpanii pada deszcz (oczywiście mowa o rejonach, dla których to nie jest norma), to mieszkańcy nie wychodzą z domów.

hiszpania plaża

Inne podejście do nauki

Przede wszystkim w mojej opinii, studiując w Hiszpanii, można się sporo nauczyć. Oczywiście wiele zależy od naszych chęci, ale jeśli się pojawią, to nic nie stanie nam na przeszkodzie. System szkolnictwa jest trochę inny niż w Polsce. Najwyższa ocena, jaką można uzyskać to 10, ale najczęściej w jej skład wchodzi kilka elementów np. część punktów za egzamin, inna partia to obecność, jeszcze kolejna za projekt. Wykładowcy mówią o tym na samym początku.

Nie mniej to, co dla mnie miało sporo znaczenie, to podejście praktyczne do nauczania, czyli wiele wyjść, w moim przypadku do instytucji kultury, rozmowa z pracownikami, projekty, które były robione z nawiązaniem do istniejących miejsc. Sporo znaczenie miała również praca w grupie, która uczy mobilizacji, ale projekt to nie zwykła prezentacja, najczęściej to większa analiza, przygotowanie czegoś w formie pisemnej, a potem prezentacji. Tutaj też prezentowanie jest inne, studenci praktycznie nigdy nie czytają z kartki, tak jak to zdarza się często w Polsce.

Nauka wartościowego języka

Mówi się, że w Hiszpanii ciężko dogadać się po angielsku, jednak to nie prawda. Coraz więcej osób włada tym językiem (w tym osoby młode). Oczywiście wiele zależy od miejsca (w mniejszych miejscowościach będzie to trudniejsze). Z tego powodu wiele osób decyduje się na naukę hiszpańskiego podczas swojej wymiany. To idealny czas, gdyż nauka praktyczna, a nie z książek przyniesie wiele dobrego, Trzeba się przełamać i rozmawiać, wyłapywać słówka z kontekstu. Będąc na wykładach, możemy się również idealnie osłuchiwać. Stąd też przebywanie w hiszpańsko-języcznym środowisku to idealna okazja do nauki, a język na początku nie jest trudny. Do tego jest drugim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi (kto wie, może za jakiś czas wyprzedzi angielski)! Stąd warto wykorzystać czas na edukacje!

Poznanie nowej kultury

Za sprawą mieszkania w obcym kraju uda nam się poznać dużo lepiej naszą własną kulturę. Ponieważ musimy z niej wyjść, nie ma obok osób, które zostały wychowane w ten sam lub podobny sposób, przez to uczymy się okrywać to, co nieznane, obce. Widzimy że inaczej obchodzi się święta (często też w inne dni), pojawiają się inne rytuały jedzenia (inne godziny), inne podejście do wychodzenia z domu, na miasto, sporą otwartość do ludzi i odmienny sposób komunikacji (rozmowa na Ty praktycznie zawsze) lub też witania. Na przykład, gdy witasz się z kimś poprzez wyciągnięcie ręki, osoba ta będzie zdziwiona, zawsze jest to grzecznościowe przywitanie z dwoma buziakami w policzek, nawet z obcą osobą. Wszystko to sprawa, że uczymy się czegoś nowego i rozwijamy się w ten sposób. Często bywa i tak, że przyswajamy te nowe zwyczaje i zapominamy, że nie były u nas wcześniej naturalne.

Hiszpania i niesamowite miejsca do podróży

Bez wątpienia Hiszpania to wyjątkowo piękny kraj – zabytki, morze, góry, parki, muzea i wszystko, czego dusza zapragnie. Dodatkowo mają oni sporą ilość dobrych dróg (które pozwalają na sprawny transport nawet z bardzo odległych miast), a także sprawna i wygodna komunikacja miejska dają wyjątkowy komfort podróżowania. Niezależnie od tego, gdzie będziemy mieszkać, to lokalne organizacje studenckie i wycieczkowe zaproponują Wam sporą ilość wyjazdów. Do bliższych i dalszych miejsca – z czego warto skorzystać.

Najlepiej już na samym początku zrobić listę miejsc szczególnie dla nas istotnych. A później skrupulatnie to realizować. Będąc np. w Maladze, mamy cała Andaluzję do zwiedzania – Granada, Sevilla, Cordoba i wiele innych. Z Madrytu również będzie sporo możliwości – bez wątpienia każde miasto to daje i warto z tego skorzystać i jak najlepiej poznać ten kraj. Polecam także wyjazdy na własną rękę, gdyż nie jest to skomplikowane, a niekiedy łatwiej się zorganizować i dostosować niż dopasować do potrzeb grupy. Jeśli będziemy się starać wyjeżdżać, chociaż dwa razy w miesiącu, to przez pół roku uda nam się odkryć wiele wspaniałych miejsc półwyspu Iberyjskiego.

plaża hiszpania santander

Dodam jeszcze, że może zdarzyć się sytuacji, kiedy przebywamy w mieście, który ma port lotniczy z wieloma, atrakcyjnymi ofertami lotów.

Odmienny sposób nauczania

Hiszpania, ale nie tylko ona, to też inne podejście do systemu nauczania. Po pierwsze studia licencjackie trwają cztery lata, natomiast ostatnia magisterka to tylko rok. Ponadto plan zajęć często jest bardzo spójny, np. grupa ma zajęcia codziennie od 8 do 12, a nie jak to często bywa u nas, zajęcia rozbite na cały dzień. W ten sposób studenci w pozostałych godzinach mogą skupić się na pracy, projektach, rozwoju, ale też życiu towarzyskim. Oczywiście, jeśli decydujemy się na zajęcia z różnych kierunków i wydziałów, plan może być bardziej rozbity. Jednak co najważniejsze to przywiązywanie wagi do praktycznego nauczania.

Oznacza to, że robi się wiele projektów i prezentacji, które mają pokrycie w rzeczywistości, tak jak:

  • analiza marketingowa istniejącej instytucji kultury,
  • projekt strony internetowej,
  • analiza konkretnego dzieła w muzeum,
  • nagrywa się video
  • tworzy projekt graficzny.

Do tego dochodzi spora ilość zajęć teoretycznych np. wizyty w konkretnych instytucjach kultury, aby zrozumieć, na czym polega praca osób w tym miejscu. Ponadto dużą wagę przywiązuje się do projektów w grupach, tak aby studenci byli nauczeni współpracy i podziału zadań.

Hiszpania, czyli nowe smaki i kuchnia

Jak powszechnie wiadomo, każdy kraj ma swoje charakterystyczne potrawy, smaki, które przekonują do danego regionu. Kuchnia hiszpańska dla niektórych jest specyficzna, nie wszystko smakuje, tak też jest ze mną, gdyż nie jestem fankom potraw mięsnych. A to one często królują w Hiszpanii tj. słynna jamon serrano, fuet czy chorrizo. Nie mniej przepadam za rybami, a czasami owocami morza (które w Polsce są zupełnie innej jakości). Jednak uwielbiam też ziemniaki, a więc tortilla de patatas, patatas bravas albo alioli mogę jeść na potęgę. Dodajmy do tego jeszcze na śniadanie pyszne churros i wszystko jest idealnie!

Zatem ciekawe potrawy i spora ilość łatwo dostępnych warzyw i owoców, a także owoców morza bardzo działa na korzyść tego kraju. No i nie można zapomnieć o winie, jeden z krajów, który z tego słynie. Tak więc w Hiszpanii dostaniesz często smaczne wino, za niewielką cenę. Ponadto pamiętajmy też o słynnych tapas – to świetna opcja, kiedy umawiamy się ze znajomymi na miasto i chcemy zjeść coś niewielkiego albo wypróbować różne smaki.

Ogromna ilość studentów zagranicznych

No i nie można zapomnieć o tym, że Hiszpania to bardzo popularny kierunek wśród studentów z całej Europy, ale nie tylko. Jeśli zależy nam na tym, aby poznać Włochów, Francuzów czy Niemców – to możemy być pewni, że nasze prośby się spełnią. Co roku pojawia się tam rzesza studentów, a także tych z krajów tj. Meksyk, Japonia lub Korea. Zatem z całą pewnością uda Ci się poszerzyć grono zagranicznych znajomych.

Za co kocham Andaluzję?

Skoro już przekonuje, że warto wybrać Hiszpanię jako kierunek wyjazdu na Erasmusa, to muszę też wspomnieć o Andaluzji, gdyż to mój ulubiony region. Przede wszystkim za klimat i pogodę (tutaj mamy większość dni słonecznych, chociaż zdarzają się i chłody w ziemie). Uwielbiam otwartość tego regionu i pogodę ducha. Wynika to z faktu, że to rejon oddalony od wielkich aglomeracji, gdzie tempo życia jest inne. Tutaj nie ma takiego wyścigu szczurów, jest spora radość i cieszenie się życiem. Oczywiście smaczne jedzenie – churrosy, tapasy, tortilla, dużo owoców i warzyw.

Bliskość ukochanego morza, ale także pojawiają się góry oraz cudowne parki. Ciekawe muzea, które sprawdza się, gdy jesteśmy fanami sztuki i kultury. Wspaniała architektura, cudowne małe miasteczka, jak i te duże z pięknymi budynkami, między innymi:

  • Katedra w Maladze,
  • Alhambra,
  • Alcazar,
  • plac hiszpański w Sevilli,
  • Mezquita w Kordobie i wiele, wiele innych.

Poza tym wspaniałe punkty widokowe, które działają kojąco. Uwielbiam wejście wieczorną porą na mirador del giblarfaro – cudownie relaksuje i pozwala odpocząć, a także niekiedy zebrać myśli, obserwując panoramę Malagi wraz z morzem. A także Mirador de San Nicolas w Granadzie. A co najważniejsze wszystkie te andaluzyjskie miasta mają „to coś”. Ciężko stwierdzić, o czym mowa, ale jest to jakiś magiczny element, który przekłada się na wspaniałość miast.

Rozumiemy to jeszcze lepiej, gdy musimy mieszkać w innym rejonie niż Andaluzja. No i nie można zapomnieć o języku, osobiście uwielbiam akcent osób z tego regionu, a także regionalne słowa.

Już wiesz, dlatego to Hiszpania moim zdaniem sprawdzi się na studencki wyjazd, ale także do życia i przyszłej pracy. Postaw na kierunek, który sprawi Ci sporo radości!

Czytaj także: https://i-love-spain.pl/jak-zyc-na-erasmusie/ 

Dodaj komentarz