edynburg
odwiedzone miejsca

Edynburg – co warto zwiedzać?

Edynburg to miasto wyjątkowe. Tutaj masz okazje podziwiać niezwykłą architekturę, zwiedzać ciekawe muzea, spacerować, godzinami podziwiając urokliwe uliczki, ale to tylko część atrakcji. Mówi się, że Edynburg to miasto kompletne, gdyż znajdziemy tu wszystko – parki, morze, góry, a także piękne budowle. Właśnie dlatego warto się tutaj udać. Ale czym jeszcze może nas zaskoczyć?

Edynburg – czym się wyróżnia?

Stolica Szkocji jest dla wielu miastem idealnym, gdyż oferuje praktycznie wszystko, czego poszukujemy na każdym wyjeździe. Morze, góry, zabytki, centra handlowe, parki, muzea – czego chcieć więcej? Miasto wyróżnia się przede wszystkim piękną architekturą i nawet deszczowa pogoda nie będzie w stanie popsuć zwiedzania ani widoków. Ponadto miasto uzyskało status Miasta Literatury UNESCO. Ale to nie wszystko, Edynburg został wybrany czwartym najpiękniejszym miastem na świecie przez Rough Guides.

Edynburg – co zwiedzać?

1. Zamek w Edynburgu

To absolutny punkt obowiązkowy zwiedzania tego miasta. Dlaczego? Zamek to według wielu osób największa atrakcja, a co za tym idzie wizytówka stolicy. Oczywiście nie dla każdego odpowiednie będzie zwiedzanie wnętrza, ale zamek można podziwiać także z zewnątrz. Co ciekawe obiekt ten powstawał przez kilka stuleci. Aktualnie ta wyjątkowa fortyfikacja to jedna z najpotężniejszych twierdz w Wielkiej Brytanii.

edynburg

2. Royal Mile

To najważniejsza ulica w całym mieście. Dlatego koniecznie musisz się nią przejść. Możesz podziwiać mnóstwo małych i urokliwych zaułków. Oczywiście nie brakuje tutaj sklepów z pamiątkami czy knajpek, w których możesz coś zjeść lub wypić kawę!

3. Katedra św. Idziego

Obiekt ten stanowi idealny przykład XIV wiecznej architektury. Charakteryzuje się późnogotyckimi ścianami, strzelistą formą, a także kamiennymi ozdobami. Warto się tu wybrać.

4. Katedra najświętszej Marii Panny

Neogotycka Katedra, za która odpowiada Sir George’a Gilbert Scotta oraz Johna Olrida Scotta w latach. Budowano ją w latach 1874-1890. Zdecydowanie należy ją zobaczyć.

5. Podziemia miasta

Podziemia Edynburga przetrwały od XV wieku i zostały budowane w celach obronnych.

6. Muzeum Whisky

Wyjście do tego miejsca daje możliwość zapoznania się z historią trunku, który stał się narodowym napojem Szkotów (stąd też muzeum). Poza zwiedzaniem fabryki można podziwiać proces produkcyjny. Warto się tu wybrać!

7. Punkty widokowe

Miasto to szczególnie obfituje w ciekawe punkty widokowe. Szukaj i zdobywaj ich jak najwięcej! A potem rób pamiątkowe zdjęcia.

8. Nowe i stare miasto

Oczywiście wyjazd nie może odbyć się bez porządnego spaceru po nowym, ale też starym mieście. Spacer klimatycznymi uliczkami to idealny pomysł na spędzenie części dnia. Co ważne Stare i Nowe Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stara część miasta wyróżnia się przede wszystkim średniowiecznym zamkiem, a także oryginalną zabudową. Z kolei nowe miast ukazuje nam wyjątkowy neoklasycystyczny klimat. Ponadto niektórzy mogą się zdziwić nazwą Nowe – wcale takie nowe nie jest, bo jego przebudowa zaczęła się w … XVIII wieku.

9. Calton Hill

Stąd będziesz mieć widok na całe miasto. To nie tylko wspaniały park z atrakcjami, ale też miejsce, które ukazuje piękną architekturę Edynburga.

10. Pałac Holyrood

To oficjalna rezydencja rodziny królewskiej w Szkocji. Tutaj poza pałacem i jego wyjątkowymi pomieszczeniami możemy podziwiać ruiny kaplicy, która przylegała do budynków mieszkalnych.

Edynburg – darmowe muzea

W Wielkiej Brytanii oraz Szkocji mamy sporą ilość publicznych muzeów, które są dostępne za darmo (często jest to jedynie prośba o umieszczenie dowolnej kwoty za wizytę w podziękowaniu). Jeśli chodzi o Edynburg to najpopularniejsze, ale także najistotniejszymi placówkami będą Narodowe Muzeum Szkocji oraz Szkocka Galeria Narodowa. Inne warto uwagi muzea, to Muzeum Chirurgów, ale to tylko dla wybrańców o mocnych nerwach, gdyż tutaj znajdziemy różne części ciała, które przechowuje się w słojach. Pozostałe darmowe muzea:

  • Szkockie Muzeum Portretów
  • Muzeum Historii mieszkańców
  • Muzeum Edynburga

Zatem z całą pewnością będziesz mieć co robić!

edynburg muzeum

Kiedy warto się wybrać?

Edynburg jak pozostałe miasta Szkocji, Anglii czy Irlandii nie słynie z pięknej pogody, a więc jeśli wybierzesz się tutaj jesienią lub zimą, to nie ma co liczyć na słoneczne dni lub brak deszczu. Ale to nic strasznego, wystarczy parasol i w drogę. Oczywiście, jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie, to lepiej wybierz się tu w okresie wiosenno-letnim, nie mniej osobiście uważam, że każda pora roku jest dobra na wyjazd do tego miasta.

Edynburg – na jak długo?

To miasto idealne na dłuższy weekend, np. 3-4 dni. Możemy wtedy ze spokojem pospacerować po mieście, odwiedzić parki albo też wybrać się za miasto. Oczywiście wiele zależy od preferencji, czy zależy nam na muzeach, a może jedynie na kuchni i architekturze. Nie mniej będzie to idealne miejsce, aby spędzić tu dłuższy weekend i na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków.

Edynburg – dla kogo będzie odpowiedni?

Z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi architektury oraz sztuki, a także fanów zwiedzania. No i nie zapominajmy, że osoby preferujące przyrodę również znajdą tu coś dla siebie!

Wizyta Edynburg – jak podróżować po mieście?

Bez problemu można poruszać się komunikacją miejską, która działa bez zarzutów. Najpopularniejsza firma Lothian Buses oferuje sporą ilość połączeń i szybko dotrzesz tam, gdzie chcesz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podróżować pieszo. Jeśli jesteś fanem tego rozwiązania, to po prostu spaceruj. Odległości między poszczególnymi miejscami nie są aż tak duże, zatem rozwiązanie będzie odpowiednie. A gdy trasy będą trochę dłuższe, to możesz postawić na rower!

Inna popularną formą, na którą stawiają turyści, jest specjalny autobus Hop-on Hop-off. Ma on przystanki w znaczących miejscach w całym mieście, co oznacza spore ułatwienie dla zwiedzających.

edynburg katedra

Edynburg – kilka praktycznych informacji

Bezpieczeństwo

Miasto uznaje się za bardzo bezpiecznie, a więc turyści nie muszą się obawiać. Bardzo rzadko zgłaszane są jakieś napady, nie mniej zawsze należy zachować umiar i bezpieczeństwo. Szczególnie w większych skupiskach ludzi lepiej uważać na plecaki lub torebki.

Waluta

W Szkocji płaci się funtem. Nie mniej należy brać pod uwagę, że Szkocja sama produkuje część swoich banknotów i wtedy one obowiązują tylko na jej terenie, nie zapłacisz nimi w Anglii, jeśli pozostanie Ci nadmiar gotówki.

Transport lotniskowy

Najlepiej skorzystać z autobusu, gdyż lotnisko znajduje się kawałek od miasta i koszty taksówki byłyby dość wysokie. Należy wybrać jeden spośród dwóch autobusów. Pierwsza linia to Airlink 100 – to trochę droższa opcja, bo 7,5£ w dwie strony, ale przejazd trwa około 30-40min, zależy, gdzie wysiadamy. Jest również tańsza wersja autobusu miejskiego linia 35 (bilet w jedną stronę to 1,6£), ale tutaj będziemy jechali dłużej, gdyż podróż trwa około godziny. Nie martw się, jeśli przylecisz nocą, możesz wtedy skorzystać z nocnego autobusu N22.

Komunikacja

Bilety najlepiej kupować wcześniej, gdyż kierowcy nie mogą wydawać reszty, a nie zawsze każdemu udaje się mieć odliczoną kwotę. Pamiętajmy też, że często trzeba poinformować wcześniej (przez naduszenie odpowiedniego guzika), że będziemy wysiadać.

Dodaj komentarz