erasmus
Erasmus

Erasmus – dlaczego to znakomita inwestycja w siebie?

Zastanawiasz się nad wyjazdem? Ktoś próbuje Ci go odradzić? Myślisz, co zyskasz za sprawą nauki za granicą? Boisz się, że to skomplikuje Twoje studia? Nic z tych rzeczy! Postaram się od a do z opowiedzieć Ci, co daje Erasmus, dlaczego to dobra inwestycja w samego siebie i wiele innych. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Erasmus początki – pierwsze lęki

Idąc na studia, nie myślałam o wyjeździe. Jednak po krótkim czasie, po rozmowach ze znajomą z roku pomyślałam, że może warto iść na spotkanie. I tak się zaczęło, zdecydowałam, że chce wyjechać i starałam się robić wszystko w tym kierunku. Oczywiście nie wszystko było takie proste. Pojawiły się myśli, co z językiem, jak dopracować program studiów, jakie miejsce wybrać, czy stypendium będzie wystarczające, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Dlatego też zdecydowałam się złożyć papiery, dopiero jak dowiedziałam się, że wyjeżdżam, to pojawił się drugi strach. Jak załatwić wszystkie formalności (tutaj opowiem Ci o tym więcej), jak szukać mieszkanie, co spakować i wiele innych. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie ma się czego bać. Ze wszystkim można sobie poradzić, a całe doświadczenia obfituje w przyszłości. Ty też zaryzykuj! 😉

Erasmus – idealny dodatek do studiów

Spędziłam na studiach pięć lat, z czego dwa lata w Hiszpanii w ramach wymiany Erasmus. Ogromnie mnie cieszy i raduje, że miałam taką możliwość i pojawiła się przede mną szansa rozwoju. Element ten sprawił, że moje studiowanie było atrakcyjne, bardziej rozwojowe i dało inne możliwości. Jedyny moment, który żałuje to fakt niewykorzystania możliwości praktyk zawodowych. Przyznam także, że właśnie fakt Erasmusa przeważył o tym, że zdecydowałam się na studia magisterskie. Co jeszcze mi dał ten czas? Sprawdźmy!

Erasmus – nauka samodzielności

Jak wspomniałam, na pierwszą wymianę wyjechałam, mając zaledwie 21 lat. Był to drugi rok studiów, które odbywałam w swoim rodzinnym mieście. I nagle znalazłam się w obcym kraju, bez dobrej znajomości języka, sama, w obcym mieszkaniu. Wszystko to spowodowało, że musiałam bardzo szybko się usamodzielnić, radzić sobie z podstawowymi obowiązkami, gotować, poradzić sobie na obcej uczelni (nie zawsze z przychylnie nastawionymi  wykładowcami), a także zdobyć nowych znajomych. Nie będę ukrywać, że początki zawsze mogą być trudne i stresujące. U mnie też tak było, ale starałam się nie poddawać, uczyć wszystkiego i stawiać małe kroczki. Po kilku tygodniach okazało się, że wszystko jest ciekawe. Możliwość co weekendowej podróży, ciepły klimat, bliskość morza, opcja poznania innego systemu nauczania niż w Polsce sprawiły mi ogromną radość. Problemy dnia codziennego zniknęły, a z miesiąca na miesiąc czułam coraz większe przywiązanie do nowego miasta i nie chciałam wyjeżdżać!

Poznanie nowego języka

Wyjeżdżasz do innego kraju, w którym trzeba się posługiwać innym niż Twój macierzysty język. Uczelnia, znajomi, impreza, mieszkanie – ciągle obcy język. Wszystko to powoduje, że masz szansę na praktyczną naukę języka. Wyższa potrzeba, która nakazuje Ci porozumiewać się w ten sposób sprawia, że zaczynasz mówić. Przestajesz się przejmować, jak mówisz, nie zwracasz uwagi na gramatykę, a po prostu próbujesz się dogadać. Dzięki temu ani się obejrzysz i potrafisz mówić, słuchać w tym języku, znasz słowa, o których nie wiedziałeś. Wracasz do Polski a np. poziom z a2 wszedł na b2 w pół roku. Prawda, że to duża korzyść?

Nowe znajomości z całego świata

Studia to czas poznawania nowych osób, o podobnych zainteresowaniach, podejściu do życia i wiele innych. Dlatego też studia za granicą są jeszcze lepszą możliwością, gdyż na jednych zajęciach jesteśmy w grupach z wieloma osobami. Dzięki temu poznajemy ich zwyczaje, kulturę, rozwijamy się językowo, a do tego otrzymujemy szansę, aby później się odwiedzać! Podróż do Włoch, Grecji, a może Hiszpanii i poznanie ich prawdziwej kultury, a także jedzenia.

Wiele podróży w każdym tygodniu!

Erasmus to przede wszystkim możliwość podróżowania po nowych obszarach. Możesz jechać do miast, które znajdują się w pobliżu, a także wybrać się do miejsca w całym kraju. Wybór należy do Ciebie. Podczas Erasmusa masz szanse na samodzielne podróże, ale też na te organizowane. Bardzo często istnieją organizacje, które zajmują się organizacją wyjazdów w danym regionie, a także możesz skorzystać z pomocy organizacji studenckich, takich jak ESN. Studia to czas, kiedy mamy więcej czasu, a więc warto go wykorzystać na podróżowanie, które nas wiele uczy!

Poznanie innego systemu nauczania

To taka wisienka na torcie. Podczas studiów zagranicznych korzystamy z innej niż macierzysta uczelnia, a więc poznajemy system nauczania w innym kraju. Nie ma wątpliwości, że każdy kraj ma inne zasady. W Polsce często spotykamy się z wykładami, ćwiczeniami, laboratoriami, fakultetami i wiele innych. Natomiast w Hiszpanii nie będzie takiego dużego rozróżnienia. Ponadto stawia się więcej na praktykę (tworzy projekty), jest inny system zaliczania przedmiotów. Dla mnie osobiście doświadczenie poznania systemu w Hiszpanii, a w Polsce okazało się niezastąpione.

 

Jak widzicie wyjazd daje wiele szans na rozwój, uczy, pozwala poznać nowe miejsca, podróżować! To nigdy nie będzie czas stracony (chyba, że zamkniemy się w pokoju). Wbrew pozorom to nie jest tylko i wyłączenie impreza i zabawa, a także wiele odpowiedzialności!

Czytaj także o tym, jak żyć na Erasmusie!

Dodaj komentarz