erasmus
Erasmus

Erasmus – jak się przygotować?

Wyjazd na studia zagraniczne za pasem? Zastanawiasz się, co musisz zrobić przed wyjazdem? Na co uważać, co spakować, jakie sprawy załatwić? W takim razie idealnie trafiłeś, opowiem Ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Erasmus początek przygotowań

Bez wątpienia same przygotowania warto zacząć od opanowania, chociaż w stopniu podstawowym, języka kraju, do którego jedziemy. Będzie to ułatwieniu w organizacji codziennych spraw tj. zakupy, lekarz, rozmowy ze studentami oraz wykładowcami, podczas podróży lub szukania mieszkania. Musimy pamiętać, że bardzo często wiele osób operuje tylko swoim rodzimym  językiem, a my jeśli chcemy poczuć się komfortowo i rozumieć, to warto się uczyć. Z czasem już podczas wymiany uda się poszerzyć swoją wiedzę.

Kolejnym etapem jest poszukiwanie mieszkania lub zorientowanie się na rynku. Wtedy możemy przeliczyć, jaki jest to wydatek i jak dysponować budżetem. Jeśli już jesteśmy przy temacie budżety, to jak powszechnie wiadomo podczas wymiany, otrzymuje się stypendium. Dlatego też należy zapoznać się z ofertami banków i założyć konto walutowe, aby uczelnia otrzymała numer konta do przelewu. Także na początku musimy się zorientować w ofercie zagranicznej uczelni, abyśmy wiedzieli, jakie przedmioty mamy do wyboru, a co najpewniej będzie trzeba zrealizować po powrocie.

Erasmus – co zrobić przed wyjazdem?

Gdy już przebrniemy przez rekrutacje i wiemy, że zostaliśmy wybrani na miejsce stypendialne, trzeba zająć się kilkoma sprawami. Przede wszystkim zawsze pamiętamy, aby kontrolować emaila studenckiego, gdyż możemy otrzymać na niego konkretne informacje

Erasmus pakowanie – o czym pamiętać

Udając się do obcego kraju, warto od początku przenalizować, jakie rzeczy są nam niezbędne. Osobiście szczególną uwagę zwróciłabym na leki (nie zawsze za granicą dostaniemy to samo, a często też są one dużo droższe), a także na jedzenie, które nie będzie wszędzie dostępne (czyli lokalne smakołyki). Stąd też ja wyjątkowo rekomenduje analizę niezbędnych leków oraz kosmetyków. Tym samym to pierwsze produkty, jakie należy zabrać. Kolejno musimy pamiętać o wszelkich dokumentach (na uczelnie, a także do mieszkania, jeśli już je mamy), paszporcie, ubraniach (letnich i zimowych – chociaż zależy to od pory roku).

Erasmus – kwestie finansowe

Wiele osób zastanawia się o to, czy uda im się utrzymać za granicą, jeśli mają do dyspozycji tylko stypendium. Oczywiście są sytuacje, że będzie to możliwe, a też takie, że nie. Co na to wpływa? Przede wszystkim nasze potrzeby i założenia, jak również to, gdzie jedziemy. Gdy udajemy się do dużego miasta Hiszpanii, to zdecydowanie prawie cały budżet przeznaczymy na mieszkanie, natomiast w mniejszych miastach będzie inaczej.

Następną kwestią jest fakt, czy zależy nam na podróżach, możliwości wyjścia na miasto. Stąd też w mojej opinii stypendium nie będzie wystarczające (warto uwzględnić koszty, jakie musimy przeznaczać na utrzymanie, gdy uczymy się na macierzystej uczelni). Musimy brać pod uwagę fakt, że ceny idą w górę, a do tego chyba nikt nie ma w planach wyjazdu, który spędzi w pokoju. Dlatego też niezwykle istotne jest, gdyż możemy liczyć na wsparcie bliskich lub stawiamy na pracę przed wyjazdem, aby dorobić do budżetu. Istotne też będą wszelkie dodatkowe stypendia, do jakich mamy prawo. Pamiętajmy, żeby złożyć odpowiednie wnioski. Polecam również przed wyjazdem rozplanować budżet tj. podzielić fundusze na mieszkanie, zakupy, wyjścia i podróże, myślę że to sporo ułatwia.

Zaplanuj podróż

Istotnym elementem jest również zorganizowanie samej podróży. Musimy sprawdzić, jakie mamy połączenia lotnicze bądź autobusowe (dopasować termin i wybrać najlepszą cenę). Skąd możemy jechać oraz jakie koszty się z tym wiążą. Warto tutaj też nadmienić, że często tańsze i wygodniejsze będzie wysłanie bagażu niż branie go ze sobą. Najczęściej wyjeżdżamy w trakcie wysokiego sezonu dla linii lotniczych, a więc koszt zabrania walizki jest stosunkowo wysoki, do tego trzeba ją transportować na lotnisko i z lotniska. Ponadto często będziemy mieć 2 a czasem nawet 3 bagaże, dlatego wygodniej jest postawić na wysyłkę kurierską.

Analiza mieszkania

Przed wyjazdem warto zastanowić się nad mieszkaniem. Możemy zdecydować się na wynajem jeszcze przed wylotem. Gdy zapoznamy się dobrze z umową, warunkami i ustalimy, że to jest idealne miejsce dla nas, to niekiedy warto się zdecydować na wynajem, aby nie stracić dobrego miejsca. Ja korzystałam z takiego rozwiązania trzy razy, nie mniej dwa były udane a jedno nie bardzo. Dlatego też niektórzy decydują się przyjazd i wynajem pokoju lub łóżka w hostelu, aby przez kilka dni zająć się szukaniem mieszkania. Jednak nawet wtedy warto wcześniej rozejrzeć się w ofertach, sprawdzić ceny, a także pomyśleć, jaka lokalizacja jest dla nas wygodniejsza.

Podsumowanie

Na sam koniec przypomnę jeszcze raz, aby zawsze pamiętać o wszelkich formalnościach. Być w kontakcie z koordynatorem, sprawdzać pocztę i nie bać się pytać, gdy czegoś nie wiemy. Pozostali erasmusowicze, jak i osoby odpowiedzialne na uczelni, czy dedykowane organizacje studenckie (tj. ESN) zawsze będą chętne do pomocy.

Czytaj również:

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie Erasmus +

Jak żyć na Erasmusie

Słownik pojęć związanych z Erasmusem

Dodaj komentarz