Erasmus – gdzie jechać?
Wiele osób, zastanawia się – Erasmus, gdzie warto jechać? Odpowiedź nie jest taka prosta. Wiele zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Oczywiście niektórzy podejmują decyzje spontanicznie. Niemniej zaraz dowiesz się, jak zdecydować o miejscu wyjazdu oraz jak podjąć dobrą decyzję!
Erasmus – jak wybrać dla siebie odpowiednie miejsce
Jeśli należysz do osób, które jedynie wiedzą, że chcą jechać na wymianę zagraniczną, ale nie mają świadomości, jakie miejsce wybrać. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że obojętnie gdzie pojedziemy, uda się sporo wyciągnąć i będziecie zadowoleni. Nie mniej warto wcześniej przeanalizować, na czym nam zależy. Po pierwsze musimy brać pod uwagę kierunek studiów i jak najlepsze dopasowanie do programu, aby nie robić sobie dodatkowych zaległości. Inna istotną kwestią będzie język. Jakie języki znamy, a może czego chcemy się nauczyć? Jeśli zależy nam na konkretnej edukacji, warto udać się do tego kraju. Ponadto wiele osób jest ciekawych danej kultury lub pragnie zobaczyć jak żyje się np. w Hiszpanii, we Włoszech. Zatem zróbmy listę tego co jest dla nas ważne, a potem decydujemy.
Co, gdy nasz preferowany kierunek jest zajęty?
Niekiedy nie uda się dostać na Erasmusa za pierwszym razem. Może być, że staramy się o miejsce w kolejnych etapach rekrutacji, a to wpływa na dyspozycje pewnych kierunków. Oczywiście będzie to dużą szkoda, gdy nie uda się dostać na preferowaną uczelnie. Nie jest to jednak koniec świata. Tutaj muszę podkreślić, że Erasmus w każdym miejscu będzie niesamowitą przygodą, szkoła życia, a do tego przygodą. Także nie zamykaj się na jeden obszar! Ja na swój pierwszy wyjazd trafiłam przez przypadek – po prostu to było jedyne miejsce wolne w Hiszpanii – i nie żałuje.
Popularne kraje na wyjazd Erasmus
Sporą popularnością od wielu już lat cieszy się Hiszpania oraz Włochy, a także Niemcy. Do tego grona też dochodzi Francja. Często studenci wybierają większe miasta z myślą, że tam będzie najwięcej atrakcji i rozrywki. Jednak bywa, że jest to złudne. Po pierwsze większe miasta, to większe koszty, do tego problemy z transportem. Nie zapominajmy również o ciągłych tłumach oraz większych trudnościach, gdy chcemy iść z jednej imprezy lub baru do drugiego miejsca. Dlatego też uważam, że warto stawiać na mniejsze i klimatyczne miejsca. W ten sposób nie tylko będzie nam się łatwiej zaaklimatyzować, ale też łatwiej o integracje i są wygodniejsze do mieszkania.
Zapytaj o opinie
Gdy już masz wybrane miejsce, to warto porozmawiać z osobami, które już tam były. Zapytać jak było, jakie są plusy i jakie minusy. Dlaczego warto, jak sytuacja na studiach albo z mieszkaniami. Być może znasz też kogoś z lokalnych studentów, wtedy opinia również będzie istotna.
Podsumowanie
- Sprawdź, jakie uczelnie są dopasowane do Twojego kierunku ( zapoznaj się też z wydziałowym kierunkami, bo w późniejszych etapach rekrutacji istnieje szansa na wykorzystanie też innych miejsc wydziałowych).
- Zastanów się, który kraj najbardziej do Ciebie pasuje
- Zorientuj się, jak wygląda sytuacja z przedmiotami i w jakim języku są
- Zobacz, co najbardziej pasuje do Twojego kierunku, a także celów jakie chcesz osiągnąć
- Dowiedz się jak najwięcej o miastach i uczelniach
- Porównaj wszystkie możliwości
Mam nadzieję, że teraz bez problemu uda Ci się przygotować do rekrutacji i dostaniesz się na miejsce, z którego będziesz zadowolony!