ERASMUS

Jesteś przed pierwszym Erasmusem? Zastanawiasz się, czy warto jechać? Masz pytania, jak organizować każdy kolejny wyjazd? Potrzebujesz wsparcia, w kwestii formalnej? A może po prostu chcesz się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda Erasmus! Świetnie trafiłeś! Opowiem i podpowiem Ci ze wszystkim, bazując na swoim doświadczeniu. Erasmus to niesamowita przygoda, nauka, zebrane doświadczenie – i moim zdaniem najlepszy elementów studiów. Dlatego korzystajcie, dopóki możecie! A ja postaram się doradzić!

Czym jest Erasmus?

Program Erasmus+ został stworzony przez Unię Europejską w trzech różnych sektorach. Są nimi: edukacja, szkolenia, młodzież oraz sport. Program ten jest połączeniem następujących inicjatyw, które były realizowane przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Celem było stworzenie najlepszego rozwiązania, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno uczniów, jak i kadry naukowej.

Erasmus – dlaczego warto?

Co przemawia za decyzją o wyjeździe na Erasmusa? Bardzo wiele rzeczy. Te, które moim zdaniem się wyróżniają to:

  1. Nauka języka w naturalnym środowisku
  2. Większa samodzielność – jedziemy mieszkać do obcego kraju
  3. Poznanie innej kultury i lepsze zrozumienie swojej
  4. Poznanie niesamowitych ludzi z całego świata
  5. Nauka na innej uczelni i poszerzenie wiedzy
  6. Super zabawa
  7. Możliwość podróżowania
  8. Mieszkanie w zupełnie nowym miejscu

I wiele, wiele innych. Jeśli chociaż jeden z argumentów mówi do Ciebie, to składaj papiery i jedź!

Erasmus – dokąd?

Wszędzie gdzie chcesz. Tak naprawdę do od Ciebie zależy, na jakie miejsce się zdecydujesz. Nie ma lepszych i gorszych, każdy ma swoje ulubione i bardzo często po Erasmusie miejsce, które wydawało nam się nijakie i dla innych jest okropnym miastem, dla Ciebie będzie wspaniałe. Zastanawiałeś się kiedyś, czy masz wymarzone miejsce, w którym chciałabyś na próbę zamieszkać? Chcesz się uczyć konkretnego języka? To jedź tam! Podoba Ci się konkretny program danej uczelni? Wybierz właśnie ją i się nie wahaj! Marzysz o słońcu? Postaw na latynoskie klimaty! Zastanów się, czego oczekujesz względem wyjazdu i wybieraj, to co najbardziej spełnia Twoje oczekiwania, a nie stawiaj na wybory znajomych.

Pamiętaj także, aby nie przejmować się, jeśli w kolejnej rekrutacji liczba miejsc będzie ograniczona. Postaw na to, co zostało! Z pewnością Ci się spodoba! Erasmus to zawsze dobrze zainwestowany czas!

Mam nadzieję, że już teraz czujesz się przekonany do wyjazdu. W zakładce znajdziesz też pozostałe informacje oraz wszelkie porady! Zapraszam!