
Flamenco – co warto o nim wiedzieć?
Czym jest flamenco? Dlaczego interesuje tak wiele osób? Na czym polega? Jaka jest jego historia? Zaraz się przekonamy! Dowiesz się wszystkiego, co istotne!
Flamenco – kultura, muzyka, taniec i śpiew
Flamenco można określić jako zjawisko kulturowe w Hiszpanii, które jest związane z lokalnym folklorem Cyganów andaluzyjskich. Wyraża się je w wielu aspektach sztuki, a także dnia codziennego. Łączy w sobie muzykę, taniec oraz śpiew. Wszystko to jest niezwykle emocjonalne i bardzo ekspresyjne (skupia się na radości i smutku dnia codziennego). Czym jeszcze się wyróżnia?
Co oznacza słowo flamenco?
Pojawia się kilka teorii na temat tego, co oznacza słowo flamenco. Do wyobraźni najbardziej trafia przetłumaczenie z hiszpańskiego na flaming, gdyż ptak ten wykonuje sporą ilość ruchów z gracją. Nie mniej odpowiedniejsza teoria związana jest z pochodzeniem Cyganów – czyli Flandrii. Przymiotnik flamenco po przetłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza flamandzki. Pojawia się jeszcze jedna teoria. Chodzi o powiązanie słowa flamenco ze słowem flamma, czyli ogień, co nawiązuje do ognistości emocji.
Sztuka flamenco
Flamenco istnieje dzięki Cyganom, którzy zamieszkiwali tereny Andaluzji. Czasami nazywa się też ich Gitanos. Mówi się, że wywodzą się oni z ludów hinduskich, co zgadzałoby się z orientalnymi elementami w tańcu np. ruch dłoni. Cyganie najpewniej dotarli na teren ten w XVI wieku z Flandrii. Nie do końca udało im się zintegrować z lokalną społecznością, a ich tradycja ludowa zaczęła ulega wpływom pozostałych kultur, między innymi arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Stąd też można podejrzewać że elementy sztuki Cygańskiej na przestrzeni lat ulegały sporej ilości transformacjom. Zaczęło się od chłopskich przyśpiewek, aby z czasem zostać wyrafinowaną formą artyzmu.
Muzyka
Jaki instrument jest niezwykle istotny w przypadku flamenco? Gitara, a jako istotny dodatek pojawi się przed wszystkim wyklaskiwanie rytmu dłońmi. Gitara, którą używa się do flamenco jest specyficzna wersją gitary klasycznej. Ma ona trochę węższe i płytsze pudło, natomiast struny zawieszono bliżej progów. Wykonuje się ją z drewna cyprysowego. Z racji wybijania rytmu przez muzyków przednia ściana gitary musi być wystarczająco mocna. Ważny jest również aspekt trzymania gitary. Gra się w pozycji siedzącej, a wspiera instrument na skrzyżowanych gitarowych. Takiego gitarzystę nazywa się tocaor.
Taniec
Taniec jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych elementów sztuki flamenco. Istnieje wiele odmian tego tańca, a wpływ ma na to konkretny styl.
Jakie mamy style muzyki we flamenco?
Style muzyki flamenco nazywają się palos i jest ich sporo. Wpływa na to ma przede wszystkim, skąd pochodzi tj. miasto, wioska lub gmina. Najważniejszy wpływ na charakter palo ma liryka wyśpiewanego tekstu, metryka, sylabiczność, tempo, konstrukcja zwrotek oraz treść. Jakie są najpopularniejsze:
- Alegria – szybkie tempo, istotny styl w Kadyksie
- Solea – wolne tempo
- Buleria – bardzo żywiołowe – Jerez de la Frontera
- Zambra – niezwykle zmysłowe – Granada i Almeria
- Sevillana – wyjątkowo prosta forma, umiarkowane tempo
- Falseta – krótka melodia, które wygrywa się na gitarze, często jako przerywnik między utworami
- Ppetenera – bardzo melancholijny styl
- Malaguena – bogata stylistycznie
Gdzie zobaczę pokazy flamenco?
Oczywiście w Hiszpanii i przed wszystkim w regionie Andaluzji. Tradycyjnym miejscem, gdzie odbywają się pokazy są bary lub restauracje o nazwie tablao. Tam znajduje się specjalna mała scena, która pozwala na swobodny taniec oraz daje miejsce pozostałym członkom ekipy. Nie zapominajmy, że równie istotne są przekąski i wino, które towarzyszą pokazom.
Czytaj również o tym, jaka jest hiszpańska kultura!

Jak podróżować po Hiszpanii?
Zobacz również

Erasmus – gdzie jechać?
8 lipca 2022
Upragniony urlop? Postaw na Costa Brava!
3 września 2022