Fuerteventura
Hiszpania

Fuerteventura – wulkany i pustynia w jednym!

Fuerteventura bez wątpienia jeden z popularniejszych kierunków w Polsce, od lat cieszący się sporym zainteresowaniem bez względu na porę roku. Dlaczego? Otóż należy on do archipelagu wysp Kanaryjskich, przez co możemy liczyć na dobrą pogodę przez cały rok. Oczywiście zimy potrafią być chłodniejsze (okolice 10 stopni), nie mniej najczęściej temperatura wacha się w graniach 20 stopni (latem często więcej okolice 25). Z tego właśnie powodu mówi się o wiosennym klimacie wyspy. Pamiętajmy, że kanary to więcej niż 3000 godzin słonecznych w roku!

Turystyka na pierwszym miejscu

Fuerta – dość popularne określenie i wygodne, gdy nie chcemy sobie skrócić wypowiadanie całej nazwy, jest rejonem strikte turystycznym. Mieszkańcy wyspy praktycznie w 90% żyją z turystyki – np. praca w hotelu, obsługa wycieczek, restauracje, transport, wynajem aut. . Dowodem na to jest chociażby rok 2020, kiedy to nagle cała turystyka stanęła przez światową epidemie. Wyspa jakby zamarła. Ponadto inne dochody to przetwórstwo w tym najpopularniejsze, czyli produkcja mleka koziego, a co za tym idzie sera. Zyskuje on niezwykłą popularność również na kontynencie.

Najstarsza wyspa

Co jeszcze należy wiedzieć? Otóż wyspa jest druga co do wielkości wysp archipelagu i zajmuje 1659,74 km², natomiast jej długość to 142 km. Dodatkowo jest najstarszą wyspą, bo powstała 21 milionów lat temu. Prawda, że to strasznie dużo? Nawet ciężko to sobie wyobrazić. Pierwsi mieszkańcy wyspy zwani Guanczowie zamieszkiwali jaskinie. Natomiast jeśli chodzi o jej oficjalny podbój, to rejon został zaatakowany przez francuza.  Jean de Béthencourt, również na jego cześć mamy miejscowość Betancuria (wtedy stolica wyspy). Warto też się nad nią pochylić, gdyż z ciekawostek należy dodać, że znajduje się w lekkim zagłębieniu. Przez co można było na górach ustawić armie i obserwować, czy nikt nie przybywa na ponowne podbicie.

Wyjątkowa biosfera

Fuerta to bez wątpienia piękne i niespodziewane widoki, jednak jeśli liczymy na sporą zieleń to się przeliczymy. Krajobraz jest typowo wulkaniczny i pustynny. Jednak walory przyrodnicze, a także spore bogactwo roślin endemicznych zostało docenione przez UNESCO. I tak też wyspa została ustanowiona które ustanowiło rezerwat biosfery na wyspie w 2009 r.

Co należy zobaczyć?

Jak już uda nam się wyjechać na wakacje na Fuertę, to polecam, aby nie wszystkie dni spędzić nad basenem lub na pięknej plaży. Warto postawić na równowagę, czyli trochę odpoczynku, trochę zwiedzania, a do tego spacery przy plaży. Jeśli chodzi o zwiedzanie to przede wszystkim zalecam wynajem auta, będzie to najwygodniejsza i najłatwiejsza forma podróżowania. Na wyspie znajdziemy wiele firm, które mają ciekawe oferty. Warto też postawić na nawigację, gdyż przejazd w taki specyficznym rejonie nie zawsze będzie należał do najłatwiejszych (szczególnie gdy zamkną jakąś drogę).

Tutaj dodam, że w moim odczuciu nie warto stawiać na podróż autobusem. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do warunków panujących na kontynencie będzie zaskoczony. Rozkład znajdziemy w Internecie, jednak nie będzie nas informował o dokładnych godzinach przyjazdu na dany przystanek. Dowiemy się tylko co ile jedzie dana linia. Nie dla każdego komfortowe okaże się czekanie ponad pół godziny na przystanku. Do tego brakuje informacji, jaki autobus jedzie z danego przystanku. Niektóre w ogóle są tak oznaczone, że nie zorientujemy się czy coś tam jeździ lub dokąd jedzie. Osobiście zawiodłam się na tego rodzaju transporcie i zdecydowanie przy kolejnych wyspach nie popełnię tego błędu.

  1. Wydmy Dunas de Corralejo

Bez wątpienia to jedna z piękniejszych części wyspy. Cudowny krajobraz, kojarzący się z pustynią. Warto wybrać się tam chociaż na kilka godzin i pospacerować albo podziwiać widok! Stąd warto też udać się do aktualnej stolicy, czyli Corallejo i spróbować typową kawę Leche y leche.

  1. Ajuy

To małe rybackie miasteczko, zaraz obok czarnej plaży, która tworzy oryginalny krajobraz. Często zobaczymy też tam kolorowe łódki, które są dopełnieniem plaży. Do tego znajdziemy tam jeden z ciekawszych punktów wybieranych przez turystów – mowa o Cuevas de Ajuy. Jeśli marzymy o pięknych widokach, to idealne miejsce!

  1. Betancuria

W zestawieniu nie możemy pominąć dawnej stolicy wyspy. Urocze i niewielkie XV-wieczne miasteczko. Stąd warto też wybrać się na Mirador Morro Velosa oraz Mirrador Corrales de Guzie – tam możemy liczyć na dodatkową atrakcje w postaci pomnika Guanczów, czyli pierwszych mieszkańców wyspy.

  1. Oasis Wildlife Park

Jeśli jesteście na wyspie cała rodziną lub uwielbiacie przyrodę, to warto się tu wybrać. Park zoologiczno-botaniczny, to miejsce z wieloma atrakcjami dla najmłodszych tj. karmienie żyrafy lub głaskanie lemura. Właśnie tutaj mamy okazję podziwiać aż 250 gatunków zwierząt i 1500 rodzajów roślin. Do parku dojeżdża też darmowy autobus.

  1. El Cotillo i twierdza El Tostón

Jak wszystkie na wyspie – jest to klimatyczne miasteczko z uroczą zabudową. Piękna, czysta plaża – to idealne miejsce na wypoczynek.

  1. Popcorn Beach

Jeśli masz taką możliwość, to warto wybrać się na tą plażę. To ona króluje na Instagramie. Sama plaża nie przyciąga aż tak, natomiast ciekawym jest zobaczenie popcornowych kamieni z plaży.

  1. Plaża Sotavento i Cofete

Nie zapominajmy o widokach na trasie tj. wulkany czy domki w dawnym stylu. Każdy najpewniej znajdzie swoje własne atrakcje, ale przede wszystkim warto ruszyć w drogę!

Dlaczego warto jechać na Fuerteventura?

Przede wszystkim dlatego, że mamy szansę na poznanie trochę bardziej „tropikalnego” klimatu i obszaru, który nie znajduje się tak daleko od Europy. Ponadto wyspa oferuje cudowną pogodę, piękne widoki, wyjątkowe plaże i dobre jedzenie. Obszary te są zdecydowanie odmienne od Hiszpanii kontynentalnej, do tego spotkamy się z trochę odmienną kulturą, a także  specyficznym językiem (chociaż jak powszechnie wiadomo, każdy rejon mówi bardziej w swoim dialekcie). Jeśli kochasz Hiszpanie, tak jak ja to koniecznie poznaj również jej wyspy. Wykorzystaj także to, że transport na inne wyspy nie jest taki trudny. Wystarczy udać się do wybranego portu i popłynąć promem. Dzięki temu podczas jednej podróży uda nam się zobaczyć więcej niż jedną wyspę. Chociaż bez wątpienia najlepiej zobaczyć je wszystkie. Sama mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

Czytaj również o najciekawszych plażach na Fuerteventura!

Dodaj komentarz