gdańsk
Podróże

Gdańsk – odkrywamy uroki Polski

Bardzo często skupiamy się na dalekich podróżach po Europie, a nawet dalej, często przy tym zapominając, jak wiele pięknych i wartych uwagi miejsc mamy pod nosem. Jednym z nich jest Gdańsk. Co warto zobaczyć? Jak spędzić czas? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Gdańsk – dlaczego warto?

Gdańsk należy do najstarszych polskich miast i znajdziemy tutaj wiele atrakcji. Do tego nie można zapominać o jego ponad tysiącletniej tradycji. Miasto to pozostawało świadkiem wiele wydarzeń w Polsce, a także na świecie. Gdańsk został uznany za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, no i nie można zapomnieć o Solidarności. Tak więc spora ilość zabytków, ciekawa historia, a także odpowiednie położenie nad morzem sprawiają, że miasto to jest niezwykle atrakcyjne. No i należy dodać, że Gdańsk to praktycznie raj dla fotografów. Można uchwycić wiele ciekawych kadrów. A skoro już wiemy, dlaczego właśnie tutaj warto się wybrać, to skupimy się teraz na tym, co należy zwiedzać.

Gdańsk – co zwiedzać?

  1. Fontanna Neptuna

Na pierwszym miejscu znajduje się nic innego, jak słynna fontanna Neptuna. I to właśnie ten obiekt jest najczęściej podziwiany i fotografowany. Wyjątkowy i niezwykle ciężki posąg, bo waży aż 650 kg, uznaje się najczęściej za wizytówkę Gdańska. Znajdziemy ją w najciekawsze części miasta i od roku 1633 pojawiają się różne legendy na jej temat.

fontanna neptuna

  1. Ratusza Miasta

To kolejny, niezwykle charakterystyczny budynek w mieście. Te najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z XIV wieku. W późniejszych latach wielokrotnie go zmieniano i rozbudowywano. Finalnie powstała wyjątkowa, gotycko- renesansowa budowla. Co ciekawe sporo osób podziwia budynek tylko na zewnątrz, a warto zwiedzić także wnętrze.

Jedno z ciekawszych pomieszczeń to Wielka Sala Rady. Niezwykłe zdobnictwo niektórym przypomina Pałac Dożów w Wenecji. Stop Sali to aż 25 obrazów. Warto również zwrócić uwagę na Sale Białą, którą zdobią portrety królów polskich, a także marmurowy kominek. Właśnie w tym miejscu odbywały się sądy, podpisano sporo umów międzynarodowych, a także miały miejsce audiencje królewskie.

  1. Brama Żuraw

Bez wątpienia to jedno z miejsc, które kojarzą z Gdańskiem polscy i zagraniczni turyści. Żuraw to największy, a zarazem najstarszy zachowany dźwig portowy w średniowiecznej Europy. Zbudowano go w latach 1442-1444. Miał dwie funkcje – po pierwsze służył do stawiania masztów oraz przeładunku towarów, a po drugie pozostawał po prostu bramą miejską.

  1. Muzeum Wnętrz mieszczańskich – dom Uphagena

Za sprawą tego muzeum, którego dowiesz się, jak mieszkali bogaci mieszkańcy gdańska pod koniec XVIII wieku. To właściciel tego miejsca postanowił tak w swoim testamencie. Chciał, aby wszystko pozostało na miejscu i ustanowił specjalną fundację.

  1. Droga Królewska

Zaczynając od Złotej Bramy, idziemy drogą królewską – mowa dokładniej o ul. Długiej oraz Długim Targu. Tutaj odbywały się uroczyste wjazdy monarchów polski. Pierwszą osobą, tak uroczyście witaną był Kazimierz Jagiellończyk w 1457. Właśnie na tej ulicy mieszkali najbogatsi, a zarazem najbardziej wpływowi mieszkańcy. Zresztą widać, to gdy spojrzymy na wyjątkowe kamienice na tej ulicy. No i każda z nich ma ciekawą historię. Region ten to serce miasta, tutaj znajdziemy ważne atrakcje, do tego jest tu sporo restauracji oraz pubów. Zwieńczeniem ulicy jest Brama Zielona.

  1. Europejskie Centrum Solidarności

Miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Po pierwsze z racji niezwykle ciekawego i imponującego budynku, po drugie warto lepiej poznać aspekt historyczny, no i co najważniejsze, to jedno z lepiej zrobionych muzeów. Po pierwsze możemy podziwiać tutaj sporo ciekawych rekwizytów, np. suwnica czy milicyjna ciężarówka. Ponadto cała ekspozycja obfituje w wiele obiektów multimedialnych. Przez cały czas prowadzi nas autoprzewodnik. Zdecydowanie, trzeba się tu wybrać. No i nie zapominajmy, aby zostawić sobie wystarczająco dużo czasu, gdyż to nie muzeum, gdzie spędzimy zaledwie godzinę.

Bilety najlepiej zakupić wcześniej w Internecie, wtedy mamy też podaną godzinę i unikniemy ewentualnych kolejek.

  1. Długie pobrzeże

To nadwodny deptak, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Tutaj znajdziesz pełno kawiarni, knajpek, pubów. Ponadto możesz podziwiać charakterystyczne dla architektury miasta bramy wodne czy też statki. Również w tym obszarze znajdziesz Ośrodek Kultury Morskiej. Zatem, jeśli tematyka marynistyczna jest Ci bliska, to warto odwiedzić to muzeum.

Gdańsk budynki

  1. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największa świątynia z cegieł w całej Europie. Jest idealnym przykładem architektury gotyckiej. Budowa tego obiektu trwała aż 159 lat. We wnętrzu możemy podziwiać sporą ilość liczbę średniowiecznych zabytków, np. „Pieta” lub „Piękna Madonna Gdańska”. Jednak to co wzbudza największy podziw, to zegar astronomiczny Jana Düringera. Zegar pochodzi z 1470 rok i ma wysokość 14 metrów. Warto go zobaczyć podczas specjalnego pokazu, który odbywa się codziennie o godzinie 11:55. A dla osób o dobrej kondycji i bez lęku klaustrofobicznego polecam wejście na wieże.

  1. Ulica mariacka

Bez wątpienia cały Gdańsk oferuje wiele klimatycznych miejsc, z czego sporo z nich jest w samym centrum. Kolejnym tego przykładem jest ulica mariacka, która prowadzi od Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Mówi się, że początki jej istnienia to I poł. XIV wieku. Właśnie w tym obszarze można podziwiać bogatą dekorację rzeźbiarską i snycerską oraz wąskie brukowane przejścia pomiędzy domami.

  1. Muzeum II wojny światowej oraz Westerplatte

Westerplatte pozostaje symbolem początku drugiej wojny światowej. W miejscu tym może zobaczyć między innymi Wartownie nr 1 – czyli główny punkt polskiej obrony w roku 1939, a także oddać cześć osobą, które zginęły – wszystko to pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Z racji symbolicznego znaczenia Westerplatte to właśnie w tym mieście powstało Muzeum II Wojny światowej. Muzeum to za pomocą wyjątkowych i ciekawych ekspozycji stara się przedstawić historię Polski, a także innych krajów w czasie wojny. Co istotne wystawa nie ogranicza się jedynie do lat 1939 – 1945, ale pozwala także poznać genezę wybuchu oraz podziału, który nastąpił zaraz po walkach.

11. Park Oliwski i pobliska architektura

Spacer po parku Oliwskim, to obowiązkowa atrakcja podczas wizyty w Gdańsku. Można tutaj podziwiać kolorowe krzewy, wyjątkowo zadbane stawy czy roślinność. Ponadto cały obszar Oliwy kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Wzgórze Pachołek i Wieża Widokowa. Ponadto znajdziemy też Dom Zarazy. Był ona dawniej główną bramą klasztoru, a także siedzibą klasztornego wójta.

12. Archikatedra Oliwska

Oczywiście inny znaczący rejon Gdańska, to Gdańsk Oliwa. Obszar ten został przyłączony do miasta w 1926 roku. Co ciekawe przez bardzo długa Oliwa była po prostu wsią klasztorną opactwo cystersów. Stąd też ciekawe pozostałości po tym okresie. Przede wszystkim jest to Archikatedra Oliwska. Początek jej istnienia to rok 1186, natomiast obecny wygląd ukształtował się podczas drugiej połowy XIV wieku. Co ciekawe Archikatedra ma długość aż 107 metrów, co czyni ją najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce. Ponadto w tym miejscu można podziwiać 23 przeważenia barokowe, a także rokokowe ołtarze, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy czy też XVII wieczne obrazy. Nie mniej najbardziej znanym zabytkiem są organy rokokowe, które zdobi 25 figurek aniołków.

13. Plaże

Skoro już wizyta w trójmieście, to nie zapominamy o plażach. Błogi relaks czy spacer nad brzegiem morza to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie dnia. Tym bardziej, że w pobliżu można zjeść pyszna i świeżą rybę. Jedną z najpopularniejszych plaż w Gdańsku jest plaża w Jelitkowie. Odznacza się drobnym, złocistym piaskiem, a wzdłuż brzegu mamy nawet deptak i ścieżkę rowerową aż do Sopotu.

Oczywiście to tylko kilka z atrakcji miasta, kryje ono w sobie znacznie więcej. Zatem w drogę! Po powrocie podzielcie się wrażeniami!

Gdańsk – praktyczne informacje

Jak się dostać?

W zależności od tego, skąd jedziesz, możesz postawić na różne środki komunikacyjne. Gdy nie masz daleko, to warto wybrać autobus (np. Flixbus) albo też pociąg, który jeździ dość często

Na jak długo się wybrać?

Do Gdańska można przyjechać na weekend, ale zdecydowanie bardziej warto wybrać się na dłużej. Jeśli nie chcemy, aby plan zwiedzania, podziwiania, no i odpoczywania na plaży nie był napięty, to polecam postawić na kilka dni. Można nawet na cały tydzień, a z pewnością nie będziesz się nudzić. Tym bardziej, że zaraz obok mamy Sopot i Gdynie, które również warto odwiedzić. Oczywiście jak nie mamy za bardzo czasu, to również sam weekend będzie dobry, nie mniej można tu wracać kilka razy.

Poruszanie się po mieście

Wiele istotnych zabytków i muzeów znajduje się w podobnej lokalizacji, zatem warto wtedy postawić na przemieszczanie się pieszo. Nie mniej odpowiedni będzie rower. A gdy już musimy dojechać do dalszych miejsca, wtedy najlepiej stawiać na komunikację miejską tj. autobusy i tramwaje, które w większości jeżdżą dość szybko i pomagają się przetransportować w dalsze miejsca. Wszystko sprawdzimy na mapie. 😉 Gdy jesteśmy na weekendowym wyjeździe, to polecam przede wszystkim bilety weekendowe, które mają atrakcyjną cenę.

Dodaj komentarz