GDZIE JECHAĆ?

Opcji na wyjazd w ramach programu Eramusa jest wiele. Wszystko jednak zależy od Twojej uczelni. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaka jest oferta dopasowana do Twoich studiów i kierunku, dopiero wtedy można zacząć analizować.

Dopasowanie do kierunku Twoich studiów

Na to, gdzie jechać, nie można odpowiedzieć jednoznacznie, wiele zależy od tego, co oferuje Ci uczelnia. Przed pierwszą rekrutacją, sprawdź, na jakich uczelniach możesz uzyskać miejsce i czy ich program faktycznie odpowiada temu, co chcesz się nauczyć na wyjeździe. Gdy już zobaczysz całą ofertę, wtedy nie możesz decydować.

Wybór zależny od preferencji

Oferta, jaką ma uczelnia to jedno, natomiast decyzja o tym, gdzie pojedziesz zależy od Twoich preferencji. Samodzielnie musisz przeanalizować, jaki jest Twój priorytet na wyjazd – nauka języka, poznanie kultury, a może wybór renomowanej uczelni. Dopiero gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie czynniki możesz decydować.

Miejsce z poza Twoje kierunku

Co istotne nie zawsze trzeba wybierać spośród listy dostępnej tylko dla Twojego kierunku. Bardzo często w kolejnych etapach rekrutacji można wybierać także z całej oferty dla danego wydziału, tam, gdzie zostały miejsca. Co w wielu przypadkach poszerza możliwości, gdy Twój kierunek jest nietypowy. Ponadto można także znaleźć własną uczelnie i porozmawiać z koordynatorem, aby podpisali oni umowę z nową uczelnią partnerską. Nie mniej cała procedura musi się zacząć dużo wcześniej niż Twój planowany wyjazd, gdyż zazwyczaj trwa sporo czasu.

PS: Pamiętaj, że wyjazd jest możliwy nie tylko na studiach, ale także praktyki. Wtedy zakres możliwości wyjazdowych jest jeszcze większy!