gelato
Podróże

Gelato – czyli z czego są znane Włochy?

Włochy są znane z pięknej architektury, niesamowitych krajobrazów, no i także z jedzenia. Pysznego, smacznego, wyjątkowego jedzenia! Proste i wykwintne makarony, najlepsze na świecie pizzę, smakowite wino, no i najważniejsze Gelato. Czyli popularne włoskie lody! Sprawdźmy zatem, co warto o nich wiedzieć!

Włoskie lody – gelato

Lody to po prostu rzecz, która obowiązkowo trzeba we Włoszech spróbować. Niezależnie od tego czy jesteś fanem tego smakołyku, czy za nimi nie przepadasz. Lody tutaj są po prostu inne. A do tego różnorodność smaków jest zaskakująca. Będziesz zdziwiony jak smaki są w ofercie – lawenda, maliny z rozmarynem, prosecco, mięta, figi, marakuja. Do tego spora część lodziarni przygotowuje je samodzielnie, według własnej receptury, stąd wyjątkowy smak. Lody podaje się w różku, kubeczku, a czasami bułce. Znajdziesz je na każdym kroku i prawie nigdy się nie zawiedziesz. Chociaż warto wybierać spawdzone gelaterie.

Krótka historia gelato

Pewnie rzadko zastanawiasz się, jaka jest historia powstania lodów. A szkoda, bo może ona zaciekawić niejedną osobę. Może nie dotyczy bezpośrednio lodów znanych w takiej formie jak dzisiaj, gdyż chłodziarka pojawiła się dopiero w XIX wieku, ale nie oznacza to, że wcześniej nie pojawiły się inne, zimne przekąski. Zatem poznajmy kilka faktów, związanych z tym smakołykiem.

Około 5000 lat temu w Chinach jadano zimne przekąski – robiono je ze zmiażdżonych owoców z dodatkiem lodu alb też śniegu. Również starożytni Grecy i Rzymianie znali takie „danie” – dodawali oni jednak odrobinę miodu albo też pokrapiali winem. Ale to nie wszystko.

Również Arabowie, którzy pojawili się na Sycylii około IX wieku, wykorzystywali śnieg lub lód do zimnych przekąsek. Oni jednak zamiast owoców używali soki. Można zatem powiedzieć, że to początek historii sorbetów. Poza tym lody przez jakiś czas uznawane były za lekarstwo, a więc kupowało się je w aptece. Lekarze zdecydowali, że takie napoje schłodzone są dobre, gdy chce się obniżyć gorączkę. Pojawiły się też dwie wersje takiego smakołyku – dla biedniejszych woda, sok z cytryny, śnieg/lód, a dla bogatszych – dodatek cukru, gdyż był wyjątkowo drogi.

Pierwsze sorbety

Idziemy dalej. Na Sycylii deser na zimno już był znany i miał nazwę granita. Natomiast w tym czasie wenecki podróżnik Marco Polo przywiózł recepturę z Chin i sprzedawała ją cukiernikom na północy Włoch – szczególnie w Wenecji. Z początku były to lody przede wszystkim śmietankowe – bazujące na mleku i śmietance. We Florencji również zaczęto eksperymentować. W roku 1536 Bernardo Buontalenti stworzył lody, które bazował na mleku, ziółku, miodzie, cytrynie, pomarańczy i bergamotce. Co ważne, receptura jest znana do dziś i lody o tym smaku (Buontalenti) znajdzie się we Florencji.

Kolejne lata obfitują w następne przemiany. W XVII wieku lody sycylijskie docierają do Francji. Otworzono pierwszą lodziarnie. Z czasem jedna granita zaczęła być modyfikowana – dodawało się jajka, masło, mleko – przez co przypominały one bardziej aktualną kremową wersje. Za sprawą Francji lody zyskiwały coraz większą popularność również w innych krajach. Jednak wciąż był to towar dla elit (z racji ceny). Później w XVIII wieku Włosi zaczęli otwierać pierwsze lodziarnie.

Bliżej współczesnej wersji

Ale lody i produkty niezbędne do ich produkcji, to tylko jeden z elementów. Potrzebne są również urządzenia. I tak też mówi się, że Procopio do Francji zabrał maszynę do sorbetu, a za konstrukcje odpowiadał jego dziadek. 200 lat później pojawia się pierwsza maszynka do kręcenia lodów, która w 1843 roku została opatentowana przez Nancy Jonson z Filadelfii. Później udoskonalano ją – dodając mieszadła i korbki. Wtedy właśnie lody stały się gładkie i puszyste. Następnie w 1870 roku wynaleziono chłodziarkę.

W XX wieku, gdy usprawniono maszynkę do lodów, to produkcja stała się szybsza i łatwiejsza, przez co lody nie były już tak luksusowym towarem. Na początku podawano je w tekturowych opakowania, ale z  czasem serwowano je w różku.

Jak widzisz lody mają dość ciekawą historie i warto pamiętać, komu zawdzięczamy ten wyjątkowy produkt!

Dobrów smaków ma znaczenie

Chyba wszyscy wiedzą, że Włosi mają wyjątkowy talent do tworzenia pysznych potraw za sprawą niewielkiej ilości składników. Wszystko za sprawą odpowiedniego doboru smaków. Nie inaczej jest w przypadku lodów. Nie wszyscy wiedzą, ale odpowiednia kolejność może wpłynąć na ostateczny smak. Stąd też niektóre lodziarni podczas zamawiania lodów, czekają aż podasz wszystkie wybrane smaki. Wtedy nakładają się od najciemniejszego lub najbardziej intensywnego – po najłagodniejszy. Dzięki temu można się w odpowiedni sposób delektować lodami. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz zamawiać lody. Postaw na odpowiednią kolejność! 😉

Zamawianie lodów we Włoszech – informacje praktyczne

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do zamawiania lodów na gałki. Jednak w wielu krajach jest inaczej. We Włoszech również – wybiera się odpowiednie rozmiary. Piccolo – najczęściej jeden lub dwa smaki, porcja mała. Medio – średnia, wybierasz dwa lub trzy smaki. Grande – trzy, a niekiedy więcej. Pamiętaj, że gdy nie jesteś pewien smaków, to możesz zapytać sprzedającego, o możliwość spróbowania przed wyborem. Lody je się w pojemniku lub różku. Jednak w niektórych częściach Włoch – można zamówić je w bułce ;o!

Dodaj komentarz