wakacje
Blog,  Hiszpania

Hiszpania na wakacje – poznaj te zasady przed wyjazdem!

Wkrótce wakacje w wymarzonej Hiszpanii? Jeśli to Twój pierwszy wypad, warto poznać kilka zasad, które obowiązują w tym kraju, aby potem nie mieć niespodzianki. O czym należy pamiętać? Sprawdźmy!

Siesta – czyli zamknięte sklepy, bary i nie tylko

Siesta to w Hiszpanii rzecz święta. Wynika to z faktu, że przez większość roku panują tam bardzo wysokie temperatury, a to sprawia, że bardzo ciężko jest się skupić przez tyle godzin w pracy. Z tego powodu pojawiła się siesta.

Unikaj lokali turystycznych

Sporo miejsc nastawionych jest na turystykę, co często oznacza, że serwują one dania znacznie droższe, a do tego często niższej jakości. Jeśli zależy Wam na spróbowaniu kuchni lepsze jakości i bardziej lokalnej, lepiej jadać dalej od centrum. Warto unikać miejsc, które reklamują się różnymi plakatami (często też dość starymi) z jedzeniem, gdyż często nie będzie one wyjątkowo wysokiej jakości. Najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie miejsca są polecane. Ponadto dobrze obserwować, gdzie chodzą i jadają lokalni mieszkańcy. Często miejsca z dobrym jedzeniem są bardzo niepozorne.

Wakacje – postaw na ochronę przed słońcem

W Hiszpanii bardzo często trafimy na wysokie temperatury, szczególnie latem. Większość osób nie jest do nich przyzwyczajona. Stąd też warto zaopatrzyć się w wachlarze i pamiętać, o tym żeby zawsze mieć ze sobą wodę. Ale to nie wszystko, również tam, słońce jest bardzo mocne, dlatego też nie można go lekceważyć. Zawsze nakładajmy ochronę przeciwsłoneczną, nawet jak wydaje nam się, że jest niepotrzebna. Już wiele osób miało przez to problemy. Należy również pamiętać o ochronie głowy – kapelusz lub czapka z daszkiem to zdecydowanie must have. Bez tego możemy mieć problemy z bólem głowy.

Weź ze sobą rozmówki na wakacje w Hiszpanii

Co prawda z roku na rok coraz łatwiej porozumieć się w języku angielskim, jednak w wielu mniej popularnych miastach wciąż jest to problemem. Hiszpanie bardzo często nie rozumieją po angielsku, a więc warto znać albo próbować mówić po hiszpańsku. Dlatego też dobrze zabrać ze sobą rozmówki, które wspomogą Was w krótkiej konwersacji.

Menu del dia

Skoro już wspomniałam o jedzeniu, to warto jeszcze przypomnieć o jednej z opcji, jaka znajduje się w menu, a jest to menu del dia. Często to najtańsza forma zjedzenia posiłku w wielu restauracjach i za każdym razem można trafić na coś innego. Oferta ta bardzo często obejmuje dwa dania i deser oraz napój, często też dodaje się pieczywo, bo w Hiszpanii to normalne. W wielu kartach znajdziemy informacje, co jest akurat w ofercie.

Uważaj na pieczywo

Hiszpanie do wielu posiłków uwielbiają jeść chleb, stąd też w wielu restauracjach kelnerzy przynoszą je bez zamówienia. W wielu przypadkach jest to opcja płatna i możemy się zdziwić, gdy znajdziemy na paragonie doliczone dodatkowe dwa euro. Dlatego też gdy kelner go przyniesie to warto zrezygnować albo zapytać, czy się płaci, wtedy wiemy czego się spodziewać.

Koniecznie spróbuj tapas i churros

To już bardziej na sam koniec, ale jak już będziesz w Hiszpanii, to koniecznie musisz spróbować churrrosów. Najlepiej sprawdź w Internecie lub zapytaj kogoś z mieszkańców, gdzie znajdziesz najlepsze w mieście. Niekiedy można na trafić na takie kiepskiej jakości i się zawieść. Poza tym, gdy już się jest w Hiszpanii, to trzeba chociaż raz albo dwa iść na tapas z dodatkiem lampki wina lub piwa.

Wakacje w Hiszpanii – jak robić zakupy?

Zakupy warto robić przede wszystkim w sporych sieciówkach, tam znajdziemy dużą ilość produktów. Najpopularniejsze to lidl, dia, mercadona czy też eroski. Nie mniej, gdy zależy nam na owocach i warzywach, to polecam wybrać się do fruterias – czyli. Tzw warzywniaki. Znajdziesz tam przede wszystkim spory wybór warzyw i owoców, a co najważniejsze często w korzystniejszych cenach niż w sieciówkach.

Hiszpania – różnorodność kulturowa

Przed wyjazdem do Hiszpanii należy także pamiętać, jak bardzo zróżnicowany jest to region. Bardzo często poszczególne obszary mają swoje odrębne święta, zwyczaje i tradycje. Do tego Hiszpanie czują większe przywiązanie do swoich rodzinnych regionów (mówi się o nich lokalni patrioci) niż do całego kraju. Dlatego też nie można generalizować  i lepiej ich wzajemnie nie porównywać podczas rozmów z lokalsami.

Spokój i spóźnialstwo

Hiszpanie słyną z powiedzenia tranquillo – co oznacza spokojnie. I faktycznie do wszystkiego podchodzą spokojnie, mówią bez nerwów, nawet w jakiś trudnych sytuacjach podchodzą do tego na luzie. Można to zaobserwować także wśród kelnerów czy tez w sklepach, gdzie wiele osób ucina sobie pogawędkę, gdy inni czekają, bo przecież „tranquillo”. Tak samo na luzie podchodzą do czasu. Nie licz na to, że przestaną się spóźniać. Zawsze do godziny, o której wspominają trzeba dodać dość sporo.

Oto kilka najważniejszych zasad i rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem. Teraz już wiesz, jak się przygotować! Powodzenia!

Dodaj komentarz