Hiszpania

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie Hiszpania wiedzie tu prym? Odpowiedź jest prosta – uwielbiam ją – za kulturę, za klimat, za pogodę, za wyjątkowy język i przyjazną atmosferę. W ciągu ostatnich kilku lat starałam się zwiedzać ten kraj w dłuż i wszerz. Dlatego też teraz postaram się z Wami podzielić moją wiedzą oraz doświadczeniem. Opowiem Wam więcej o tym kraju – jego kulturze, a przy okazji podpowiem, gdzie warto podróżować i jak to robić!

Hiszpania – ogólne

Hiszpania to niezwykle popularny kierunek wśród turystów, a także studentów (jeśli chodzi o wymiany międzynarodowe). Zatem, czym się wyróżnia i co warto wiedzieć?

Kraj ten ma 17 regionów autonomicznych,  a także 2 miasta autonomiczne. Powierzchnia wynosi 505 944 km², co sprawia, że jest czwartym co do wielkości państwem w Europie. Jeśli chodzi o klimat, to dominuje typ subtropikalny. Bez wątpienia to kraj o sporej historii i dużym dziedzictwie kulturowym. Na samym początku przez setki lat pozostawał częścią Starożytnego Rzymu, dopiero XV wieku powstało Imperium Hiszpańskie. Ponadto aktualnie znajdziemy tam aż 47 obiektów, które zostały zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czego chcieć więcej?

Odpowiedzi na nurtujące pytania!

Jak podróżować po Hiszpanii?

Najlepiej oczywiście samochodem, gdyż dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do wielu miejscowości czy nietuzinkowych miejsc. Nie mniej to kraj o bardzo dobrej komunikacji publicznej. Bez większych problemów uda się poruszać po mieście, jak i transport z miasta do miasta nie stanowi problemu. Zatem gdy nie chcemy korzystać z wynajmu samochodu, to śmiało można postawić na autobus lub pociąg. Nie mniej warto też korzystać z blablacar oraz amovens, to dwie strony gdzie możemy znaleźć sobie miejsce w samochodzie za podaną kwotę. Przejazdy te często są opłacalne cenowo, a także pozwalają nam dobrać godzinę i trasę (gdyż często jest ich więcej niż autobusów).

Czy podróżując trzeba znać język?

Moim zdaniem warto, znajomość języka zdecydowanie ułatwia dostanie się do mniejszych miejsc, pozwala na zadania pytania mieszkańcom. Trzeba otwarcie przyznać, że znajomość hiszpańskiego wielokrotnie ułatwiła mi podróż. Np. zapytanie o przystanek, trasę kierowcy albo przechodnia. Zakupy w sklepie lub rozmowa na temat wynajmu pokoju, to tylko kilka sytuacji, kiedy umiejętność komunikacji w języku hiszpańskim jest przydatna.

Gdzie nocować?

Wszystko zależy od ilości osób i naszego budżetu. Gdy wybieramy się sporą grupą osób, to warto stawiać na wynajem całego mieszkania, wtedy mamy pełną swobodę. Oczywiście w Hiszpanii jest też sporo hosteli, jeśli ktoś woli bardziej budżetową opcję. Ja ze swojej strony mogę polecić booking.pl, a także www.airbnb.pl. Tutaj znajdziemy nie tylko mieszkania, ale też pokoje u lokalnych mieszkańców, którzy chętnie służą pomocą i radą, co zwiedzać.

Czy Hiszpania jest droga?

Hiszpania nie należy do najtańszych, ale też nie do najdroższych. Wynajem pokoju często jest porównywalne z cenami w Polsce. Tak samo wyglądają ceny w sklepach (chociaż zdarzają się tańsze niż w Polsce produkty). Na przykład warzywa i owoce warto kupować w warzywniaku, ponieważ ceny są niższe i takim sposobem za kilka euro kupimy sporą ilość produktów. W przypadku jedzenia na mieście ceny są zróżnicowane, tak samo, jak u nas. Jednak jeśli chodzi o ceny kaw czy śniadań to często są niższe niż w Polsce tj. kawa za euro lub śniadanie z kawą za 3euro. Dlatego też uważam, że kraj ten należy do umiarkowanych cenowo.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to dawajcie znać!