Hogueras de Alicante
Blog,  Hiszpania

Hogueras de Alicante – jak obchodzi się Ognisko św. Jana w Alicante?

Hogueras de Alicante to wyjątkowe święto w Alicante, które przypada w czerwcu, a dokładniej 20 – 24 czerwca, ponieważ jest związane z przywitaniem lata. A co jest najważniejszym elementem tego święta? Oczywiście ogień! Sprawdźmy za tym, jak w praktyce wyglądają obrzędy!

Czym jest Hogueras de Alicante?

Hogueras de Alicante lub też Hogueras de San Juan – jest świętem ognia – obchodzone co roku w dniach 20-24 czerwca. Wydarzeniu towarzyszą pokazy ognia, widowiska i fajerwerków. W imprezie bierze udział tysiące osób. Najciekawsze wydarzenia imprezy to:

– kawalkiada,

– przemarsz orkiestr,

– widowisko pirotechniczne na Plaza de Los Luceros,

– ofiary z kwiatów złożone patronce Alicante.

Ale to nie wszystko. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym elementem są ogromne kukły, które wykonuje się z kartonu i drewna, a stanowią one formę satyrycznego komentarza do obecnych wydarzeń społeczno – politycznych. Często są tak dobrze dopracowane, że przypominają dzieła sztuki. Niestety dla nich i autorów – w noc świętojańską kukły są palone!

Jaka jest tradycja Hogueras de Alicante?

Święto to zapoczątkowali rolnicy właśnie z regionu Alicante. Dlaczego? Otóż świętowali najdłuższy dzień lata, przed to że mogli najdłużej wtedy zbierać plony. Zwyczaj ten szybko przeniósł się również na obszary miejskie. Co prawda władze zakazywały świętowania. Znajdziemy zapiski z roku 1822, gdzie wspomniane jest o karze grzywny za wzniecenie ognia. Jednak mieszkańcy zdawali się tym nie przejmować.

A potem nadszedł rok 1881 i władze zapomniały wspomnieć o corocznym zakazie. Część zwolenników święta postanowiła to wykorzystać i zorganizować Imprezy uliczne. Jak to na takich imprezach było pojawiła się muzyka, gry, a także kukły. Wtedy też władze postanowiły wycofać się z zakazu, rozumiejąc że święto ma więcej zalet niż sądzili.

Jak przebiegają obchody?

Standardowo obchody Hogueras rozpoczyna się od umiejscowienia na ulicach aż 90 figur o zróżnicowanych motywach przewodnich. Każda dzielnica Alicante daje swoje. Z początkiem maja z propozycji figur wybiera się Królową święta, czyli Belleza del Fuego. Istotne są także Damas de Fuego. Ubiera się je  w tradycyjny strój, czyli czarny fartuch, koszula, długa spódnica oraz kwiatowy akcent we włosach. Święto ma wprawiać wszystkich w dobry nastrój!

 

Na sam koniec ciekawostka – wydarzenie jest dość podobne do Fallas de Valencia. Warto uczestniczyć w jednym i drugim i sobie porównać i wyrobić opinię.

Dodaj komentarz