wyjazd
Blog,  Podróże

Jak planować wyjazd?

Planowanie wyjazdu nie zawsze należy to łatwych rzeczy, ale za to do najprzyjemniejszych. Jednak nie każdemu idzie to tak szybko i sprawnie. Aby temu zapobiec, najlepiej poznać kilka podstawowych zasad organizacji wyjazdu! Od czego zacząć? Kiedy rezerwować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz w dalszej części tekstu. Zatem, jak planować wyjazd – poznaj 14 zasad!

  1. Zdecyduj, gdzie jechać?

Jedną z pierwszych, zarazem najbanalniejszych zasad jest decyzja o kierunku wyjazdu. Zanim zaczniemy cokolwiek planować, to musimy zdecydować – czy to krótka, czy dłuższa podróż. Ja staram się regularnie tworzyć liste z miejscami, które chciałabym odwiedzić, pewnie sporo z Was też tak robi! Jeśli nie, to spróbujcie – ułatwia dalsze planowanie i daje niesamowitą satysfakcję, gdy możemy skreślić miejsca z listy! Ważne też, aby do naszego celu wyjazdowego dopasować czas i pogodę! Nie zapominajmy, aby brać też pod uwagę szczególne święta czy festiwale. Gdyż najpewniej w takim terminie będzie drożej, do tego możemy mieć większy problem z miejscami noclegowymi. No i jeśli nie lubimy nadmiernej ilości turystów, to zwiedzanie nie będzie dla nas przyjemne!

  1. Podejmij decyzje, na jak długo chcesz wyjechać?

Długość wyjazdu ma szczególne znaczenie w przypadku planowania budżetu, a także planu zwiedzania. Są miejsca, które uda się nam zwiedzić i poznać szybko, a na inne wymagany jest stosowny czas. Stąd też długość wyjazdu najlepiej, aby była dopasowana do naszego miejsca docelowego.

  1. Zorientuj się, czy masz wszystkie dokumenty

Kiedy już wiesz, gdzie chcesz jechać i na jak długo, to warto zweryfikować czy do miejsca naszego wyjazdu potrzeba specjalnych zaświadczeń, a może po prostu paszportu? W dzisiejszych czasach często o nim zapominamy, gdyż nie używamy go tak często, a niekiedy będzie potrzebny. Dlatego też trzeba sprawdzić wymagane dokumenty i ich ważność.

  1. Zaplanuj kosztorys na wyjazd

Nie dla każdego ten aspekt jest ważny, nie mniej warto zawsze dać sobie jakieś założenia, ile chcemy wydać na dany wyjazd. W ten sposób łatwiej nam będzie operować wydatkami – wiemy, ile można przeznaczyć na bilety, nocleg, jedzenie i rozrywkę. Koszty można dzielić na kategorie albo też na dni. Dajmy sobie cały budżet i dzielimy, ile pieniędzy wolno wydać w dany dzień albo tez w danej kategorii. Dzięki założeniom wiemy, ile można wydać na bilet i czy zmieścimy się w budżecie.

  1. Kupuj bilety

Jak już mamy miejsce i ustaliliśmy czas trwania wyjazdu, to przechodzimy do zakupu biletów. Najlepiej korzystać ze specjalnych wyszukiwarek, gdyż one starają się pokazać najlepszą cenę. Osobiście polecam skyscanner, a także Fly4Free, a także kayak. Oczywiście można korzystać z bezpośrednich stron przewoźników. Natomiast gdy decydujemy się na wyjazd pociągiem lub autobusem, to wchodzimy na stronę firm, które za to odpowiadają. Zalecam również śledzenie na bieżąco stron z promocjami albo stron przewoźników, gdy nie zależy nam na konkretnym terminie, to można upolować ciekawą okazję.

Podczas zakupu biletów musimy także pamiętać o tym, co wchodzi w ich skład. Często atrakcyjna cena podyktowana jest dodatkowymi koszami tj. bagaż, wybór miejsca, szybsza odprawa. Nie nabierajmy się też również na niższe ceny lotów z innego niż Twoje miasto. Oczywiście często cena będzie okazyjna, ale gdy doliczymy koszy transportu do innego miasta, okaże się, że zapłacimy więcej, niż sądziliśmy.

  1. Wyszukanie i rezerwacja noclegu

Skoro już mamy ustalony kosztorys, a bilety zostały kupione, to nie pozostaje nic innego jak wyszukanie noclegu. Tutaj warto zastanowić się, co jest dla nas niezwykle istotne. Lokalizacja, wygląd, dodatkowe atrakcje – a może coś jeszcze innego? Ja zawsze stawiam na lokalizacje. Najczęściej wiele atrakcji jest w samym centrum miasta, a więc takie miejsca warto wybierać, aby później łatwiej i szybciej zwiedzać! Oczywiście lokalizacja będzie równie istotna w przypadku wyjazdu relaksacyjnego – gdy wybieramy się do miejscowości nadmorskich albo w góry to zależy nam na adekwatnym do tego widoku. Tutaj również należy pamiętać, żeby sprawdzać czy cena rezerwacji to wszystko, być może są dodatkowe koszty. Ja często korzystam w wyszukiwarki booking albo Airbnb.

Tip: Warto zarezerwować miejsca, w których jest możliwość bezpłatnego anulowania noclegu. Widzimy to szczególnie od czasów pandemii, gdzie wiele sytuacji jest niepewnych i nigdy nie mamy gwarancji, że wyjazd się uda. Dlatego też warto mieć dodatkowe zabezpieczenie, aby w razie niespodziewanej sytuacji, nie tracić pieniędzy.

  1. Zadbaj o zdrowie

Gdy wybieramy się w podróż poza regiony Europy, to najczęściej potrzebne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i szczepień. Takich aspektów nigdy nie wolno lekceważyć. Własne zdrowie i odpowiednie dbanie o nie, to jeden z najważniejszych aspektów, nie tylko podczas podróży. Ponadto przy każdym wyjeździe musimy pamiętać o pakowaniu niezbędnych leków. Lepiej zabrać coś więcej, niż potem się denerwować.

  1. Planuj zwiedzanie

Za inspiracje do planowania często służą poradniki innych podróżnych, a także Instagram. Gdy wiemy dokąd lecimy, to możemy poobserwować, w jakich miejscach poszczególne osoby robią zdjęcia i czy one zainteresują również nas. Plan najlepiej stworzyć w taki sposób, aby rozplanować, co koniecznie chcemy zobaczyć, gdzie iść. A gdy już to wiemy, to warto rozplanować kolejność, aby nie tracić czasu na dodatkowy transport. Odległości mają spore znaczenie. Warto zawsze dawać sobie czas w zapasie, aby później nie było nerwów. Ponadto ja osobiście bardzo lubię skupić się na początku na po prostu poznaniu miasta i ulic, czyli zwykłe spacery, aby topografia miasta i późniejsze przemieszczanie nie sprawiało nam problemu. Oczywiście wiele zależy od długości i grafiku naszej podróży.

Podczas planowania warto także sprawdzić godziny otwarcia wybranych przez nas atrakcji, a także cennik. Być może okaże się, że dane miejsce nie jest otwarte w danym dniu albo oferuje darmowe wejście i wtedy warto postawić na wizytę akurat w tym dniu.

  1. Zdecyduj jak będziesz się przemieszczać

Gdy jedziemy większą grupą lub gdy w planach mamy zwiedzanie nie tylko jednego miasta, ale jakiś większy obszar, to warto się zapoznać z możliwościami transportu. Być może idealną opcją będzie wynajem samochodu, dzięki czemu zobaczymy więcej i szybciej. Niezmiennie warto jednak zapoznać się ze wszystkim warunkami jeszcze przed wyjazdem.

  1. Nie zapominaj o ubezpieczeniu

Chociaż ten aspekt dla wielu wydaje się zbędny, to w rzeczywistości warto zapłacić te parę złotych, aby później uniknąć dodatkowe stresu. Wiele sytuacji jest nieprzewidywalnych i nigdy nie wiemy, kiedy przydarzy się nieszczęście. Dlatego warto zawsze stawiać na ubezpieczenie w podróży, które chociaż w jakimś stopniu zapewnią nam spokojną głowę!

  1. Atrakcje i bilety wstępu

Bilety, nocleg, plan zwiedzania już mamy zatem warto zająć się biletami wstępu. Zapewne na liście znajdują się atrakcje, za które dodatkowo trzeba zapłacić, zatem warto wcześniej zorientować się, jak wygląda sytuacja z biletem, a niekiedy zarezerwować je wcześniej, aby uniknąć braku, a także stania w kolejkach.

Dodatkowo ciekawą możliwością jest wyszukanie dedykowanych atrakcji – często na takich stronach jak booking czy getyourticket znajdziesz informacje o możliwości rezerwacji dodatkowej wycieczki, specjalnego zwiedzania, a także innych atrakcji, które oferuje się w mieście, do którego jedziesz.

  1. Transfer lotniskowy

Przed wylotem warto również zorientować się, jak wygląda transport z lotniska. Autobus, pociąg, a może jeszcze inna możliwość? Dowiedz się, jak często kursują, dokąd jadą, a także jakie są koszty. To wszystko będzie niezwykle istotne.

  1. Pieniądze

Wspomnieliśmy o planowaniu budżetu, a teraz przejdźmy do pieniędzy. Zanim udamy się w podróż, należy sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego się wybieramy. Warto mieć zawsze gotówkę, ale też polecam korzystanie z kart i aplikacji do wymiany waluty. Ja osobiście korzystam z revoluta – dzięki temu mogę na bieżąco wymieniać pieniądze i płacić za pomocą karty.

  1. Pakowanie na wyjazd

Skoro wszystko już zaplanowane, to przychodzi czas na pakowanie. Pamiętajmy, aby zawsze zrobić listę niezbędnych rzeczy, a także dostosować ubrania do pogody i naszych planów. Gdy wybieramy się w góry, to nie zabierajmy tylko klapek i sandałów. A więcej na temat pakowania przeczytasz tutaj.

Teraz nie pozostaje nić innego, jak zabrać się za planowanie. Jaki będzie Twój następny cel podróżniczy? Podziel się w komentarzu!

Czytaj także:

Tanie podróżowanie – na co zwracać uwagę?

Jak się przełamać i zdecydować na samodzielny wyjazd?

Dodaj komentarz