upał
Blog

Jak radzić sobie z upałem w Hiszpanii?

Marzysz o wakacjach w Hiszpanii, ale upał wydaje Ci się trudny do zniesienia? Nie tylko Tobie, ale nie martw się! Hiszpanie za każdym razem wynajdują nowe sposoby, jak radzić sobie w wyjątkowe gorące dni. Sprawdźmy, jakie mają sposoby!

1. Upał i wachlarze – dlaczego są tak ważne?

To mój osobisty must have podczas upalnych dni. W Hiszpanii używanie wachlarza jest bardzo normalnym zjawiskiem. Nikogo nie dziwią wachlujące się na ulicy lub uczelni osoby. Wachlarze to tutaj jeden z podstawowych gadżetów – używają go kobiety, ale czasami też mężczyźni. Jest zabierany wszędzie – autobus, plaża, restauracja, spacer albo uczelnia. Ponadto możesz go kupić praktycznie na każdym kroku!

  1. Siesta

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego w tym kraju mamy sieste? Otóż to bardzo łatwe do wytłumaczenia najczęściej od godz. 12/13 do 17 jest najcieplej na dworze. Zatem bardzo ciężko pracuje się w takich warunkach (szczególnie jeśli już rano było ciepło). Tak więc jest to czas na odpoczynek i zrelaksowanie, aby mieć siłę na drugą połowę dnia!

  1. Basen lub plaża – idealne na upał

Nic tak nie pomaga w gorący dzień, jak zanurzenie się w chłodnej wodzie. Dlatego też warto stawiać na wypady na plaże, gdzie możemy zażywać kąpieli morskich. Ale to nie jedyne rozwiązanie. W Hiszpanii jest sporo basenów miejskich, a także pojawiają się często na osiedlach, aby mieszkańcy mieli gdzie się ochłodzić. Równie popularnym rozwiązaniem są baseny przy domu – to bardzo praktyczne rozwiązanie.

  1. Klimatyzacja

W Hiszpanii w prawie każdym domu znajdziesz klimatyzacje albo wiatraki. Przynosi to ukojenie szczególnie w takie dni, gdzie temperatura wynosi +30 stopni Celsjusza.

  1. Krem UV – konieczny na upał

Może nie jest to jeden ze sposób radzenie sobie z upałem, ale z pewnością ratunek przed poparzeniem. Często wydaje się nam, że słońce nie grzeje bardzo mocno, ale musimy pamiętać, że opala ono inaczej niż w Polsce. Zatem jeśli chcemy uniknąć bólu po poparzeniu – nakładajmy kremy z wysokim filtrem przez cały dzień.

  1. Bary i kluby na dachu

W Hiszpanii bardzo popularne są bary, kawiarnie czy też restauracje na świeżym powietrzu. Jeszcze większą popularnością cieszą się te, które znajdują się na dachach budynków. Sprawdzą się szczególnie po upalnym dniu, gdy chcemy odpocząć z przyjaciółmi przy winie po pracy. Ponadto tutaj również popularne są kluby na otwartej przestrzeni – w ten sposób można się bawić, ale nie koniecznie w przegrzanym budynku!

  1. Upał a fontanna

W wielu miastach znajdziemy mniejsze lub większe fontanny i z pewnością mgiełka wodna, która od nich ulatuje będzie idealna podczas upalnych dni.

  1. Zimne posiłki

Bardzo często z racji gorących dni w Hiszpanii stawia się na chłodniejsze posiłki tj. zupy na zimno, tapasy, kanapki, a także tinto de verano. Wszystko po to, aby nie ogrzewać dodatkowo organizmu.

  1. Ujścia wodne

W wielu miastach znajdziemy ujścia z wodą pitną, aby każdy spragniony mógł się napić lub też napełnić butelkę.

  1. Ubrania z przewiewnych materiałów

No i najważniejsze  – stawiajmy na ubrania z lekkich, przewiewnych materiałów, które sprawią, że ciało będzie oddychać, a nie dodatkowo się pocić.

  1. Chroń głowę

Nie można także zapomnieć, że należy stawiać na nakrycia głowy. Nadmierne wystawienie na słońce może powodować ból lub okropne zmęczenie.

Dodaj komentarz