jak pakować ubrania
Podróże

Jak się dobrze pakować, aby zmieścić to, co niezbędne?

Należysz do osób, które mają problem z pakowaniem i miejscem w walizce? Zawsze coś zajmuje za dużo miejsca? Zatem postaramy się rozwiązać ten problem. Dzisiaj dowiesz się, jak pakować się na wyjazd, aby wszystko zmieścić! Gotowy? Zaczynamy!

Problemy z pakowaniem, czyli jak się pakować?

Za mało miejsca? Za dużo rzeczy? Pogniecione ubrania? Bałagan w walizce? Chyba wszyscy to znamy. Prawie dla każdego pakowanie jest smutnym obowiązkiem aniżeli przyjemnością. Nie ważne, ile wyjazdów już się odbyło. Na całe szczęście istnieje sporo technik pakowania, które wszystko usprawniają. Wskazówki są uniwersalne i mam nadzieję, że sprawdzą się także u Ciebie!

Po pierwsze pakowanie w odpowiedniej kolejności

Często zapominamy jakie istotne znaczenie ma kolejność pakowania. Możemy to zaobserwować na przykładzie bagażnika. Jeśli wkładamy wszystko obojętnie jak, to brakuje miejsca, natomiast, gdy zaczynamy od walizek, a później miękkich toreb, to można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Tak samo jest w przypadku bagażu, musimy w przemyślany sposób pakować rzeczy. Na samym początku zrób listę tego, co planujesz zabrać, a potem uszykuj wszystko, żeby zacząć się pakować. Zatem zaczynamy!

Jak pakować ubrania?

Na samym początku najlepiej spakować ubrania, wliczając w to bieliznę, a także obuwie.

 1. Buty i skarpetki – najlepiej włożyć je na sam dół walizki. Dobrze też jest włożyć w wolne miejsce w butach skarpetki. Nie zapominaj też, aby na drogę zawsze zakładać to największe i najcięższe buty.
 2. Piżama, bielizna – te elementy można wkładać w wolne przestrzenie pomiędzy butami lub tak, aby wykorzystać spód walizki.
 3. Cieplejsze okrycie – gdy zależy nam na tym, aby rzeczy się nie pogniotły, to warto zaraz po butach spakować swetry lub inne okrycia wierzchnie i wykorzystać tym samym przestrzeń.
 4. Pozostałe ubrania – pamiętaj, aby przeanalizować, co jest Ci potrzebne, szkoda zabierać niepotrzebne ubrania.

Jak pakować niezbędne dodatki?

 1. Kosmetyczki – po pierwsze należy zabierać niewielkie opakowania produktów, ponieważ inaczej będziemy marnować miejsce.
 2. Produkty dzielone – jeśli wybierasz się większą grupą osób, to warto się podzielić. Niech każdy weźmie coś innego np. jedna osoba żel inna szampon albo jedna osoba suszarkę, a druga prostownice, w ten sposób wspólnie macie więcej produkt, a oszczędzacie miejsce.
 3. Delikatne przedmioty – pamiętaj, aby delikatne rzeczy owijać lub umieszczać pomiędzy ubraniami, pamiętajmy że walizki będą przerzucane, a więc należy odpowiednio zabezpieczyć niektóre sprzęty.

Podręczny plecak

Pamiętajmy, aby w torbie podręcznej znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy. Warto mieć schowane awaryjne ubranie, gdyby bagaż się zapodział. Do tego pamiętajmy o dokumentach, elektronice, portfelu, chusteczka, a także żelu antybakteryjnym. W drogę zabierajmy zawsze tylko to, co potrzebne, dlatego analizujmy wcześniej na podstawie pogody i naszych celów wyjazdowych, o czym musimy pamiętać.

Techniki pakowania

Przedstawię Ci różne techniki pakowanie, w ten sposób sam zdecydujesz, która jest dla Ciebie idealna.

 • Folding – składamy ubrania dokładnie w ten sam sposób, co do szafy po wybraniu. To najpopularniejsza technika, co nie znaczy, że najlepsza i najbardziej opłacalna. Gdyż mamy tylko różne prostokąty, które niekiedy ze sobą nie współgrają.
 • Rolling – jak sama nazwa wskazuje, polega na ścisłym rolowaniu ubrań, a później układanie ich w formie rulonów do walizki, sprawdza się wtedy, gdy musimy oszczędzać miejsce, ma sporo zwolenników.
 • Bundling – gdy nie przeszkadza Ci, że ubrania się pogniotą, to układasz je na sobie, a potem razem zwijasz.
 • Folded back – to – front – podobnie jak przy foldingu, tylko tutaj układamy ubrania pionowo.

No i jest jeszcze możliwość skorzystania z worków próżniowych. Sprawdza się szczególnie w dłuższych podróżach, gdy mamy sporo rzeczy albo też, gdy musimy zabrać sporo swetrów lub kurtki.

Dlaczego warto skorzystać z tych porad?

Powyższe porady przydadzą Ci się, jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca w bagażu. Poza tym Twoja walizka będzie lżejsza, no i wszystko, co najważniejsze będziesz mieć w odpowiedniej kolejności pod ręką. A co najważniejsze koniec ze stresem podczas pakowania!

Tip: warto niekiedy zostawiać swoje listy, na których zapisaliśmy, co bierzemy w drogę, być może na następny wyjazd będziesz miał gotowy plan!

Dodaj komentarz