sylwester w Hiszpanii
Hiszpania

Jak wygląda sylwester w Hiszpanii?

Huczna impreza? A może spokojne witanie nowego roku? Jak wygląda sylwester w Hiszpanii? Jakie tradycyjne są związane z tym dniem? Zaraz odpowiemy sobie na wszystkie nurtujące pytania! Z całą pewnością Hiszpanie nie nudzą się tego dnia – trudno, żeby naród tak imprezowy podarował sobie okazję do świętowania!

Sylwester w Hiszpanii

Sylwester (po hiszpańsku noche vieja) to kolejna okazja do świętowania i tak oto najczęściej spędza się go poza domem. Często to będzie w jakieś restauracji albo na imprezie. Ale nie wszyscy, wiele osób świętuje w domu – na początku uroczysta kolacja z rodziną, a później szczególnie młodzi idą na zabawę i imprezę. Również miasta organizują wiele imprez plenerowych, na których można się bawić. Pamiętajmy jednak, że to naród zaczynający się bawić o dość późnej porze, a więc nie szukajmy tak jak w Polsce ludzi fetujących już o 20. Pamiętam, jak sama szłam na imprezę sylwestrową i była 23 i z koleżanką myślałyśmy, że miasto śpi. Oni po prostu zaczynali zabawę później.

Cava i winogrona

Zbliża się północ i odliczanie i co się dzieje? Otóż w TV rozbrzmiewa campanada (bicie dzwonu) i zaczyna się liczenie. A co robią w tym czasie Hiszpanie? Jedzą winogrona – jedna kulka w jedną sekundę. Jest ich 12, każda symbolizuje jeden miesiąc. Ma to przynieść szczęście i powadzenie w następnym roku. Bardzo często winogrona obrane są ze skórki, żeby móc je szybciej zjeść. A później pije się najczęściej Cava – czyli specjalny rodzaj hiszpańskiego szampana.

Coś czerwonego

Ważne jest również, aby w noc sylwestrową mieć na sobie coś czerwonego. Z jakiego powodu? Oczywiście, żeby przyniosło nam to szczęście w kolejnym roku!

Pozostałe zwyczaje – Sylwester w Hiszpanii

Tak oto poznaliśmy najpopularniejsze zwyczaje związane z Nowym Rokiem, ale nie wszystkie. Niektórzy twierdzą, że winogrona należy jeść na lewej stopie, aby w nowy rok wejść prawą nogą. Inny zwyczaj, gdy chcemy sobie zapewnić stabilność finansową, to dodanie do kieliszka w szampanem czegoś złotego – np. kolczyk lub pierścionek. Do kieliszka można też wrzucić czerwone owoce – jeśli szukamy miłości.

A może komuś zależy na spokoju i harmonii? Zatem musi pół godziny przed północą zagotować siedem lasek cynamonu, potem zamknąć okna i pozwolić, aby zapach rozniósł się po domu. Z kolei zapach drzewa sandałowego ma wesprzeć w rozwiązaniu problemów finansowych i biznesowych.

Dużo podróżujesz i jesteś zmęczony? Zatem postaw na spacer z walizką po domu! Weź walizkę pospaceruj po pokojach, a potem postaw walizkę przy drzwiach.

Bardzo często je się też dania z soczewicy, która ma być symbolem obfitości i dobrobytu w nowym roku!

Czytaj też:

Jaka jest kultura hiszpańska?

Dodaj komentarz