
Jak wyjechać na praktyki zagraniczne?
Poznanie kultury, nauka języka, rozwój osobisty, nowe znajomości – to tylko kilka z zalet wyjazdu na zagraniczne praktyki. Chcesz przygotować się do swojego zawodu? Zdobyć praktyczne umiejętności, a do tego szlifować język? Zatem postaw na zagraniczne praktyki i już teraz sprawdź, jak łatwo i szybko wyjechać!
Czym są praktyki w ramach programu Erasmus+?
Praktyki w ramach programu Erasmus + to oferta stażowa dla studentów oraz absolwentów, którzy niedawno ukończyli studia. To idealna oferta dla osób, którym zależy na poprawieniu umiejętności komunikacyjnych oraz międzykulturowych, a także na rozwoju językowym. Ponadto program ten pozwala zdobyć tzw. umiejętności miękkie, a one bez wątpienia są niezwykle cenione przez pracodawców.
Praktyki a studia – jakie są różnice
Podstawową różnicą, pomiędzy wymianą studencką a praktykami, jest ich długość i zakres zadań. Zaczynając jednak od początku. Jak pamiętacie, każdy student może być łącznie 12 miesięcy za granicą na każdym etapie studiów. Co oznacza, że można jechać na 10 miesięcy na studia i 2 miesiące na praktyki albo też wykorzystać całą pulę na praktyki. Wyjazd musi trwać minimum 2 miesiące, ale nie może przekroczyć 12. Najczęściej będzie to ok. 3 miesiące (wszystko jednak zależy od uczelni). Tutaj w odróżnieniu od studiów nie mamy gotowej listy miejsce, gdzie można aplikować. To student musi znaleźć odpowiadającą mi instytucje.
Gdzie można odbywać praktyki?
Praktycznie wszędzie, wszystko zależy od Twoich umiejętności i dyspozycji przyjmujących instytucji. Będą to np.:
- Firmy
- Placówki naukowo- badawcze
- Uczelnie
- Organizacje non-profit
- Jednostki administracyjne
- Instytucje kultury
- I wiele, wiele innych.
Jedynym wyjątkiem są tutaj:
- Instytucje unijne
- Polskie placówki dyplomatyczne za granicą,
- Instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie programami unijnymi
Jak wygląda rekrutacja?
Standardowo nabór jest prowadzony przez Uczelnie. Rekrutacja najczęściej odbywa się w podobny sposób co na studia, czyli przez koordynatorów wydziałowych. Niekiedy jednak obowiązuje inny harmonogram, gdyż większość praktyk odbywa się latem. Jak przebiega cały proces?
- Najpierw bierzemy udział w rekrutacji (uczelnia najczęściej ma określoną pulę miejsc wraz z funduszem),
- Później należy znaleźć firmę, w której chce odbyć praktykę oraz nawiązuje z nią kontakt,
- Gdy wyprana przez nas firm zgodzi się na praktyki, to trzeba ustalić wszelkie szczegóły dotyczące wyjazdu (tj. daty, zakres obowiązków, liczbę godzin pracy itp.),
- Potem wraz z koordynatorem wypełnia się wszelkie dokumenty,
- Gdy wszystkie trzy strony podpiszą umowę tj. student, uczelnia i instytucja przyjmująca, a także wypełni się wszelkie dokumenty, to następuje podpisanie umowy wyjazdowej wraz ze szczegółami.
Natomiast jeśli chodzi o kryteria podczas rekrutacji, to bez wątpienia najistotniejszą kwestią jest znajomość języka obcego. Pozostałe sprawy określa się indywidualnie – czasami jest to zaangażowanie w sprawy uczelni, średnia lub też motywacja do wyjazdu.
Formalności przed wyjazdem – o czym trzeba pamiętać
Tak samo, jak w przypadku wyjazdu na studia, tutaj także mamy obowiązek dopełnienia formalności. Najważniejszy dokument to – Porozumienie o programie praktyk” (Learning Agreement for Traineeships – LAT). Musi zostać wypełniony i podpisany przez instytucje wysyłającą, przyjmującą, no i oczywiście studenta. Określa się w nim daty wyjazdu, zakres zadań oraz informacje o firmie, w której odbywają się praktyki. Przed wyjazdem również trzeba podpisać umowę wyjazdową, która jest podstawą do wypłaty stypendium.
Na sam koniec należy pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia NNW oraz OC (studenci bardzo często wybierają opcje ubezpieczenia z kartą ISIC lub Euro26). Nie zapomnijmy również o wyrobieniu karty EKUZ.
Praktyki zagraniczne – gdzie szukać?
W sieci można znaleźć wiele stron internetowych z ofertami praktyk. Jednak najczęściej studenci preferują bezpośredni kontakt z firmą, która ich interesuje. Wysyła się wtedy wiadomość z zapytaniem oraz cv i czeka na odpowiedź.
Najczęściej polecane strony z praktykami:
- Erasmusintern.org
- Na stronie praktyk IAESTE
- Spain-Internship.com
- GraduateLand.com
- IES Consulting
Polecam również webinar Narodowej Agencji Erasmus +

Alternatywne sposoby nauki języki
Zobacz również

Narty w Hiszpanii – jak i gdzie?
17 grudnia 2021
Caminito del Rey – wszystko, co musisz wiedzieć
2 lutego 2022