madryt
Hiszpania,  Podróże

Jak zwiedzać Madryt?

Madryt to jedna z największych metropolii Hiszpanii. Tanie loty, ogromna ilość atrakcji, a także interesujące wydarzenia ze świata kultury, w tym popularne targi ARCO Madrid – wszystko to sprawia, że z roku na rok przybywa tam turystów, ale też studentów wymiany, którzy chcą się edukować i korzystać z lokalnych atrakcji. Pojawia się zatem pytanie, jak zwiedzać tak piękne i duże miasto? Sprawdźmy!

Podział Madrytu i podróżowanie

Miasto to ma aż 21 stref administracyjnych (inaczej nazywanych dzielnicami).

 1. Arganzuela,
 2. Barajas,
 3. Carabanchel,
 4. Chamartin,
 5. Chamberi,
 6. Centrum,
 7. Ciudad Lineal,
 8. Fuencarral-El Prado
 9. Hortaleza,
 10. Latina,
 11. Moncloa-Aravaca,
 12. Moratalaz,
 13. Puente de Vallecas,
 14. Retiro,
 15. Salamanca,
 16. San Blas,
 17. Tetuan,
 18. Usera,
 19. Vicalvaro,
 20. Villa de Vallecas,
 21.  Villaverde.

 

Jednak najważniejsze atrakcje stolicy skupiają się w środkowych dzielnicach Madrytu. I tak też w obszarze tych dzielnic poruszają się najczęściej turyści. Te dalsze to bloki, kamienice lokalnych mieszkańców, a także wiele firm. Toczy się tam normalne życie, stąd też nie przyciągają nadto turystów.

Jak podróżować po Madrycie?

Najlepiej poruszać się metrem. To najlepsze i najszybsze rozwiązanie i doprowadzi nas praktycznie do każdego interesującego miejsca. Przy tym nie staniemy w korkach. Warto też postawić na kartę z kilkoma przejazdami, gdyż wychodzi korzystniej cenowo. Natomiast jak wspomniałam większość atrakcji mieści się w centrum, co nie znaczy, że wszędzie uda nam się przedostać pieszo. Oczywiście jest to jedna z możliwości, ale trzeba podchodzić do tego z umiarem. Gdy lubimy aktywność fizyczną, to warto również postawić na rowery. Nie zapominajmy jednak, że miasto to położone jest na wzgórzu, a więc zdarzają się sytuacji, że spacer nie jest taki prosty.

Metro Madryt

Wracając jednak do metra, oferuje ono aż 13 linii, a w tym 301 stacji. Do tego bardzo łatwo i wygodnie można się przesiadać. Nie mniej latem będziemy narażeni na dość wysokie temperatury. Co ciekawe aż dwie stacje metra są niczym innym jak… muzeum. Stacja Opera pojawia się wydzielone muzeum archeologiczne Caños del Peral. Na 200 metrach można podziwiać pozostałości po arenie, fontannie i akwedukcie. Niestety nie jest czynne codziennie. Drugie odnajdziemy na stacji Carpetana, w tunelach które prowadzą do stacji – są to wystawy paleontologiczne. To kolejne z powodów, aby postawić na podróże metrem.

Natomiast gdy zależy nam na czasie warto skorzystać z autobusów turystycznych, które zawiązaną Was do najważniejszych obiektów.

Madryt – ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Tutaj zdania są podzielone. Wszystko zależy od tego, ile chcemy zobaczyć i czy zależy nam na odpoczynku przy kawie lub winie. Niektórzy twierdzą, że będą to dwa od trzech dni. Nie mniej ja sądzę, że to bardziej granice 4-5 dni. Dzięki temu mamy czas na spokojne wizyty w muzeach i parkach, spacery, a także relaks przy dobrym jedzeniu.

Niektórzy zastanawiają się kiedy najlepiej wybrać się do Madrytu? Może być to i cały rok. Bez wątpienia najprzyjemniejsza pogoda to wiosna, a więc od kwietnia do czerwca, a także początku jesieni – wrzesień, październik. Nie będzie wtedy bardzo gorąco i najpewniej unikniemy deszczy.

Polecam Ci również artykuł, na temat tego, co zwiedzać w Madrycie!

Dodaj komentarz