kultura hiszpańska
Hiszpania

Jaka jest kultura hiszpańska?

Kultura hiszpańska jest niezwykle różnorodna, cechuje się  wyrazistością i charakterem. Co równie ważne Hiszpanie są otwarci, weseli, rozrywkowi, jak wszyscy wiedzą, w ich kalendarzu pojawia się spora ilość fiest krajowych i lokalnych.

Co składa się na kulturę hiszpańską?

Jak w przypadku każdej kultury, również i tutaj sporą rolę odgrywała religia. To one wpłynęły na aktualny kształt kultury. Mowa tutaj o spuściźnie chrześcijańskiej, judaistycznej, a także arabskiej. Przede wszystkim to Arabowie odegrali sporą rolę, wszystko za sprawą długiej obecności na Półwyspie Iberyjskim. Mowa tutaj szczególnie o zwyczajach. Zróżnicowanie kulturowe w poszczególnych regionach, to bez wątpienia spore odwzorowanie zaszłości historycznych i podziału kraju na różne królestwa. Szczególnie widzimy to w przypadku Kraju Basków i Katalonii.

Dziedzictwo historyczne, a także zabytki

Nie każdy wie, że Hiszpania zajmuje aż trzecie miejsce pod względem ilości miejsc wpisany do listy światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa tutaj o aż o 15 600 obiektach (tj. zabytki, stanowiska archeologiczne, ogrody, zespoły historyczne. Do tego to kraj wielu znanych artystów np. Picasso, Goya, Dali, których dzieła można podziwiać w sporej ilości muzeów. Na kulturę tego kraju składają się też unikalne kierunki artystyczne. O czym mowa? Oczywiście przedromańskim stylu asturyjskim, do tego architektura w stylu mudejar, a także sztuka Al-Andalus.

Szlaki kulturowe, które możesz wybrać

W Hiszpanii można pokonać wiele szlaków, które ukazują tradycję i kulturę regionów. Jeden z najbardziej znanych to Camino de Santiago. Ten najstarszy, a zarazem najpopularniejszy szlak co roku przemierza tysiące turystów, zmierzając się przy tym ze swoimi słabościami. Kolejny istotny szlak to Srebrna Droga, która prowadzi z południa na północ, a wszystko to wzdłuż drogi rzymskiej. Inny interesujący to znany szlak Al.-Andalus, dzięki któremu możemy podziwiać pozostałości po tamtym okresie.

Święta

Hiszpania to bez wątpienia jeden z najbardziej imprezowych krajów. Hiszpanie uwielbiają się bawić, spędzać czas w gronie najbliższych i lubią celebrować chwilę. Widzimy to w kalendarzu, spora ilość świąt lokalnych i krajowych, to odwzorowanie ich podejścia. Tym samym mamy do czynienia z takimi uroczystościami jak Feria de Abril, Semana Santa czy Tomatina. Ponadto w kraju tym odbywa się sporo ilość festiwali filmowych, artystycznych, teatralnych czy muzycznych.

Artyści

Znacie Picassa, Dalego, Bunela, Cervantesa, Balencianga? To artyści, który wpłynęli na obecny kształt sztuki i kultury. Do tego z roku na rok ta tendencja idzie w górę. Możemy wyróżnić guru filmu Almodovara albo też Miquela Barceló. Z całą pewnością przedstawiciele sztuki, filmu, tańca, literatury Cię nie zawiodą!

Podsumowanie kultura Hiszpanii

Jak widzisz, na hiszpańską kulturę składa się kilka czynników, takich jak artyści, święta, konkretne zwyczaje. Warto je poznać i dowiedzieć się więcej na ich temat, a także bezpośrednio uczestniczyć w niektórych wydarzeniach, aby jeszcze lepiej ją zrozumieć!

Więcej na temat kultury hiszpańskiej znajdziesz tutaj!

Dodaj komentarz