jameos del agua
Blog

Jameos del Agua – kwintesencja Lanzarote

Lanzarote jest niezwykle wyjątkową wyspą Kanaryjską. Wpływa na to geniusz Cesarego Manrique i idealne zaplanowanie przestrzenne i architektoniczne. To właśnie tam znajdziemy wyjątkową atrakcję – mowa oczywiście o Jameos del Agua. Co warto wiedzieć o tym obiekcie? Sprawdźmy!

Jameos del Agua – powstanie

Jameos del Agua jest jaskinią, która powstała na skutek sporej erupcji wulkanu – La Corona. Wszystko to miało miejsce mniej więcej 3000 – 5000 r. p.n.e. Lawa zastygała i stworzyła w ten sposób jednej z najdłuższych tuneli na świecie, mierzy on aż 7 km (część jaskini znajduje się też pod wodą). Oczywiście aktualnie niecały obszar został zagospodarowany.

Jameos del Agua – co warto wiedzieć?

Jaskinia to tak jak wspomniałam wcześniej projekt Cesara Manrique. W każdym z projektów zależało mu na połączeniu architektury z pięknem natury – w przypadku Jameos del Agua jest to szczególnie widoczne. Można to poczuć, przechadzając się pośród czarnych skał wulkanicznych albo też zaglądając do baru. Obiekt zostały otwarty w 1969, jednak oficjalnie uznaje się, że nastąpiło to w roku 1977, gdy zakończyły się pracę na Audytorium. Co ważne jaskinie znajdują się na terenie powulkanicznego krajobrazu – Malpais de la Corona, który został uznany za Pomnik Przyrody.

Jedno z ciekawszych miejsc na terenie tego obiektu jest wewnętrzne słone jezioro. To właśnie w nim żyją kraby albinosy, które uznaje się za symbol Jameos. Mierzą one mniej więcej 1cm i zazwyczaj żyją na dnie oceanu. Dlatego podczas zwiedzania należy pamiętać, aby nie zakłócać im spokoju i nie wrzucać nic do jeziorka.

Audytorium Jameos del Agua

To jedna z najbardziej charakterystycznych miejsc. Audytorium znajdziemy w ogromnej grocie, która charakteryzuje się niesamowitą akustyką. Z tego właśnie powodu koncerty tutaj to niezwykła uczta dla uszu widowni. Warto wybrać się przede wszystkim na sierpniowy festiwal Jameos Music Festival.

Pozostałe miejsce

Kolejna ciekawa przestrzeń w tym obiekcie – to Casa de los Volcanes – które jest centrum badawczo- edukacyjnym, prezentowane są tu informacje nt. geologii archipelagu wysp kanaryjskich. W tym miejscu można poznać zagadnienia związane z wulkanologią, a także zobaczyć kolekcję skał.

No i oczywiście mamy też kamienny basen, który jest punktem charakterystycznym tego nietuzinkowego obiektu. Jeśli wybierasz się na Lanzarote, musisz koniecznie się tu udać!

Czytaj także:

DUNAS DE CORRALEJO – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WYDMACH NA FUERTEVENTURA

Kim był Cesar Manrique?

Dodaj komentarz