karnawał
Blog,  Hiszpania

Karnawał? Sprawdź, co ciekawego oferuje Teneryfa!

Chyba wszyscy już wiedzą, że Hiszpania to kraj, który obfituje w niezliczoną ilość świąt i imprez. Właściwie co miesiąc w jakimś mieście jest duże święto. Jedną z takich imprez jest bez wątpienia karnawał. Najciekawsze imprezy odbywają się w Cadiz, ale także na Teneryfie. Czy wyróżnia się karnawał na Teneryfie? Sprawdźmy!

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife

Jedna z najciekawszych imprez na całych Wyspach Kanaryjskich. Oczywiście odbywa się na przełomie lutego i marca, standardowo tydzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Mówi się, że karnawał na Teneryfie to drugi największy karnawał, zaraz po tym słynnym w Rio de Janeiro. Z jakiego powodu cieszy się takim powiedzeniem?

Karnawał ten jest festiwalem pogańskim, który zapoczątkowali na wyspie Hiszpanie i Portugalczycy w XVI wieku. Co prawda lata 20 XX wieku i pojawiające się nowe grono turystów przyniosły zmiany w obchodach.

Niezwykła popularność

Impreza odbywa się właściwie we wszystkich miastach na wyspie, ale największa i najbardziej huczna fiesta to ta w Santa Cruz de Tenerife i Puerto de la Cruz. Zabawa zaczyna się w piątek, zaraz po tłustym czwartku i trwa do środy popielcowej. Wtedy to tysiące ludzi wychodzi i tańczy oraz bawi się na ulicach aż do rana. Parada otwierająca imprezę trwa ponad 4 godziny. Kończy się na Plaza de Espana i wtedy też następuje wybór Królowej oraz jej druhien.

Wszelkie karnawałowe zabawy trwają w dzień i w nocy przez kilka dni. Z tego właśnie powodu obchodzi dzieli się także na fiesty dzienne i nocne. Pamiętaj, że karnawał składa się z wielu różnych parad, a więc zabawa się nie kończy.

Wiele dziennych imprez związane jest z konkretnym tematem. Tak też sobota to dzień tańca, natomiast niedziele dzień rodziny. W poniedziałek na scenach pojawiają się artyści. A wtorek zwiastuje koniec imprezy.

Bez wątpienia karnawał to nie tylko zabawa, ale też pokaz niezwykle interesujących stroi. Warto to zobaczyć.

Największe atrakcje Karnawały na Teneryfie

Jedną z najciekawszych atrakcji podczas karnawału jest Gala Wyborów Królowej imprezy, zazwyczaj odbywa się ona w środę (pierwszy tydzień obchodów). Kobiety prezentują się na scenie w strojach, niekiedy ważących ponad sto kilogramów.

Następnie w piątek odbywa się wcześniej wspomniana Parada, czyli otwarcie. Wtedy tysiące ludzi oraz grupy muzycznej wychodzą na ulice, panuje tam niesamowity klimat i beztroska zabawa. Kolejne dni to również imprezy, a w wielu miejscach występują zespoły karnawałowe, które mają za zadanie rozbawienie publiczności (za sprawą ironicznych tekstów).

Kulminacja następuje we wtorek – parada Coso – czyli wielka parada. Po niej już tylko Pogrzeb Sardynki i koniec karnawału.

Co prawda prawdziwe zakończenie to weekendowa  „Piñata Chica, kiedy to odbywają się występy, tańce i parady oraz imprezy.

Podsumowanie

Jeśli masz w planach wypada na Teneryfę podczas karnawału, to pamiętaj, aby wszystko odpowiednio wcześnie zaplanować. To popularne święto, a więc przyciąga sporą ilość turystów i Hiszpanów, a więc niekiedy może być problem z noclegami.

Dodaj komentarz