Katalonia

Katalonia to jeden z najpopularniejszych obszarów w Hiszpanii. Cieszy się uznaniem turystów z całego świata, co nie zawsze przypada do gustu mieszkańcom miast.

Tak więc Katalonia to wspólnota autonomiczna Hiszpanii i sporym znaczeniu. Stolica regionu to Barcelona. Graniczy z Francją, Andorą, Aragonią i Walencją.  Charakteryzuje się terenem wyżynno-górzystym. Region ten obejmuje cztery prowincje: Barcelona, Gerona, Lérida i Tarragona. Jego powierzchnia wynosi ponad 32 tysiące km2.

Kilka faktów na temat Katalonii

Region ten posiada swój własny hymn – mowa o pieśni Els Segadors.

Barwami tego regionu są złoty i czerwony.

Znanym symbolem wspólnoty Katalońskiej jest osioł – symbol mądrości i spokoju, a także dążenia do celu.

Na terenie tym mieszka ponad 8 milinów osób, co oznacza około 16% ludności całej Hiszpanii.

Spora część osób używa głównie języka katalońskiego.

Święto tego regionu to 11 września.

Wyjątkowa architektura

W regionie tym znajdziesz sporą ilość ciekawych, a także popularnych zabytków. Przykładem tego jest bazylika Sagrada Familia, audytorium Palau de la Musica Catalana, klasztor Poblet w Tarragonie, stanowisko archeologiczne Tarraco, jak również wiele dzieł Gaudiego.

Jednak nie samą architekturą człowiek żyje. W Katalonii znajduje się też spora ilość muzeów. Mowa chociażby o Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Dalego, Muzeum Picassa i wiele, wiele innych.

Plaże i relaks

Oczywiście Katalonia słynie również ze słonecznej pogody i sporej ilości plaż, gdzie możemy udać się na błogi wypoczynek. Najpopularniejsze miejsca to Tossa de Mas, Lloret de Mar, Roses, Salou czy Stiges.

A dla zwolenników pieszych wycieczek też coś się znajdzie. Warto wybrać się szczególnie w Pireneje Katalońskie albo do Parku Narodowego Aigüestortes y Estany de Sant Maurici.