katedra w sevilli
Blog,  Hiszpania

Katedra w Sevilli – co takiego ma w sobie?

Katedra w Sevilli to niezwykle okazały budynek, który co roku przyciąga rzeszę turystów. Obiekt ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Andaluzji. Do tego wyróżnia się oryginalna historią. Dlaczego przyciąga tylu turystów i czym zachwyca? Przekonajmy się!

Budynek w samym sercu Sevilli

Po hiszpański Catedral de Santa Maria de la Sede de Sevilla. Jest trzecią największą świątynią na całym świecie, wszystko to z racji zajmowanej powierzchni. Ponadto znajduje się na pierwszym miejscu pod względem objętości. Nie mniej jeśli weźmiemy pod uwagę styl, w jakim jest wykonana, czyli gotyk, to zajmuje pierwsze miejsce! Obiekt ten miał być symbolem triumfu chrześcijaństwa na ternach hiszpańskich!

Katedra w Sevilli – jaka jest jej historia?

Katedra w Sevilli to obiekt powstały w XIV wieku, wcześniej na tym samym miejscu stał meczet Aljama w Sevilli. Dlatego też postanowiono przemienić obiekt, aby był zgodny z aktualnymi wierzeniami. Z dawnego meczetu pozostała jedynie la Giralda oraz Patio de los Naranjos. W roku 1506 dodano kamienie na najwyższej części kopuły i ten moment uznano jako zakończenie budowy. Co prawda jednak pracę nadal trwały i to przez kilka stuleci. W ten sposób powstał niezwykły obiekt o długości 116 metrów oraz 76 cm, a wszystko to z dodatkiem kopuły większej niż 40 metrów.

Bilety – za ile wejście do Katedry w Sevilli?

Aktualnie zaleca się kupowanie biletów online i także one są tańsze. W obecnej chwili bilet kosztuje 11 euro. Również można zakupić bilet ulgowy, czyli dla uczniów/studentów czy osób starszych powyżej 65 roku życia). Co ciekawe istnieją również darmowe bilety dla osób młodych oraz mieszkańców miasta. Idealny sposób na promowanie kultury lokalnej gwarantujące mieszkańcom darmowe wejścia.

Zwiedzanie Katedry – co jest istotne?

Gdy zależy Ci na spokojnym zwiedzaniu katedry to warto na to przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Dla jednych godzina wystarczy, inni spędzą kilka godzin zachwycając się każdym detalem. Ja zalecam poświęcić przynajmniej 1,5-2h, aby ze spokojem podziwiać ten niezwykły obiekt. Dlaczego tyle czasu? Otóż Katedra ma imponujące rozmiary, a także znajduje się tu aż 39 kaplic, w tym wiele dzieł największych artystów Hiszpanii tj. Goya, Pedro de Campaña, Francisco Pacheco, Francisco Herrera, Zurbarán i wielu innych. Co uznaje się za najważniejsze atrakcje?

  • Ołtarz główny (Capilla Mayor) – to właściwie najważniejsze miejsce w całej Katedrze. Ma imponujące rozmiary, gdyż sięga około 30 metrów, a do tego zajmuje obszar 360m². W tym miejscu każdy może podziwiać aż 45 scen biblijnych. Uważa się, że to największy ołtarz na świecie. Co równie istotne cała konstrukcja jest pokryta złotem. Za projekt z roku 1482 odpowiada Pieter Dancart. Na samym środku można podziwiać rzeźbę patronki katedry.
  • Sala Capitular – jest to sala, która swoim kształtem przypomina elipsę. Budowę zaczał Hernan Ruiz II, natomiast dokończył ją Asensio de Maeda w Xvi wieku. Za wnętrza odpowiadał Bartolomé Esteban Murillo.
  • wieża la Girlanda – wiele osób uważa, że jest to najważniejszy element, ponadto to jeden z obszarów pozostałych po Xi – wiecznym meczecie. Wieża jest też symbolem Sevilli i niezwykle często się ją fotografuje i umieszcza na wielu pocztówkach. Budowla ta ma około 100 metrów wysokości, na samym szycie znajdują się aż 24 dzwonny i figurka, która się nazywa Giraldillo.
  • Patio de los Naranjos – wyjątkowy dziedziniec z drzewami pomarańczy, wcześniej będący częścią meczetu
  • Capilla Real, czyli Kaplica Królewska – znajdziesz ją zaraz za kaplicą główna. Niezwykła prostokątna konstrukcja, gdzie pochowano Fernando III Świętego, a także jego syna.
  • Grób Krzysztofa Kolumba – do Sevilli przewieziony szczątki w 1898 roku, przeprowadzono też wiele badań, aby potwierdzić autentyczność.

Jak widzisz Katedra to jest niezwykła i ma równie niezwykła historię. Gwarantuje, że wizyta w tym miejscu sprawi Ci ogromną satysfakcję!

Czytaj także:

Sevilla – poznaj stolicę Andaluzji

Dodaj komentarz