Blog,  Hiszpania

Kim był Cesar Manrique?

Wybierając się na Lanzarote, warto poznać nietuzinkową postać. Jest nią Cesar Manrique. Kim był? Rzeźbiarz, malarz, architekt – jednym słowem artysta interdyscyplinarny. Urodzony na wyspie Lanzarote. To na niej skupił całą swoją późniejszą aktywność zawodową. Co jeszcze musimy wiedzieć na jego temat?

Początki Manrique

Artysta żyjący w latach 1919- 1992 zdecydował się na studia w Madrycie. Po studiach osiąga nie mały sukces, gdyż jego dzieła były wystawiane na całym świecie (np. Muzeum Guggenheim i Catherine Viviano). Podczas Nowojorskiego okresu poznał Nelsona Rockefellera, który stał się mecenasem jego sztuki. Po kilku latach w Nowym Jorku postanawia wrócić do swojego rodzinnego miejsca. Od jego powrotu, czyli roku 1939 szczególnie skupia się na swoim osobistym, a zarazem największy projekcie – Wyspa. Widać było u niego inspiracje abstrakcją Picassa i Matisse. Ponadto w roku 1978 otrzymał Światową Nagrodę w Dziedzinie Ekologii i Turystyki.

Lanzarote – czyli wyspa uformowana przez jednego artystę

Lanzarote zawdzięcza swój obecny wygląd po pierwsze wybuchom wulkanów, a po drugie Cesaremu Manrique – to właśnie o nim usłyszycie najwięcej, gdy wybierzecie się do tego ekskluzywnego regionu. Jego dzieło i wizja sprawiły, że wyspa zyskała taką sławę. Starał się pokazać przede wszystkim związek człowieka z przyrodą i zależało mu, aby nadto jej nie niszczyć oraz w nią nie ingerować. Co było dla niego najważniejsze?

Otóż zależało mu szczególnie na zachowaniu tradycyjnego, a także niskiego budownictwa. Dążył do określonego ładu przestrzennego i jego zdaniem krajobraz powinien pozostać jak najbardziej naturalny. Nie lubił sztucznych elementów, reklam czy masowej turystyki. Dlatego też z czasem ustalono limit osób, jakie mogą w ciągu roku odwiedzać wyspę. Do tego zakazuje się większych reklam i ogranicza powstawanie nowych sklepów czy stacji, jeśli nie jest to niezbędne. To dzięki Manrique domy wyglądają wszędzie tak samo na Lanzarote. Czyli niskie, białe budynki z elewacją drzwi i okien w kolorze: niebieskim, zielonym lub czarny. Jego zasada brzmiała tak: dom musi być biały i niższy niż palma. Do swoich pomysłów przekonał też urzędników i lokalnych mieszkańców.

Niezwykły architekt

Jego założenia podczas projektowania to przede wszystkim integracja budynku z resztą przyrody. Dlatego też dla samego siebie stworzył dom w korycie wyschniętego potoku. Parter wybudowane w skale jamy. Natomiast dzisiaj jest tam fundacja jego imienia. To on odpowiada za ogród kaktusowy w nieczynnym karterze wulkanowym, wyjątkowo salę koncertową wewnątrz skalnej groty, a także taras widokowy, który wpisuje się w klif. To dzięki niemu na Lanzarote nie znajdziemy wielkich hoteli, nastawionych na masową turystykę czy niekiedy szpetnych tablic reklamowych. Jest również autorem Wind Toy – czyli rzeźb poruszających się za pomocą wiatru na Lanzarote.

Cesar Manrique – poznaj jego szczególne budowle

Park Timanfaya

Tutaj artysta odpowiada przede wszystkim za projekt restauracji El Diablo. To miejsce, gdzie potrawy przyrządzane są na grillu, ale ogrzewa je ciepło wulkaniczne. Każdy może oglądać, jak się grillują. Ponadto Manrique zaprojektował logo, które nawiązuje d katastrofalnych wydarzeń z 1730-1736, kiedy następowały kolejne wybuchu wulkanu.

Jameos del Agua

To Ośrodek Sztuki, Kultury i Turystyki autorstwa Cesarego Manrique i jeden z lepszych przykładów na zachowanie harmonii pomiędzy sztuką a przyrodą. Artysta postanowił wykorzystać część wulkanicznego tunelu do realizacji Sali koncertowej. Pięknie zaprojektowana jaskinia, pomieszczenia a do tego piękny basen z białym dnem. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Fundación Cesar Manrique

Wspomniany wcześniej dom artysty, przez którego przewijało się wiele osobistości. Powstał w dawnych pęcherzach wulkanicznych. Miejsce to szczególnie warto zwiedzić, gdyż gdy ujrzymy dzieła z prywatnej kolekcji artysty, najpewniej poznamy go jeszcze lepiej.

Lago Martianez

To jezioro położone na wybrzeżu o powierzchni 33 000m2. Doskonały przykład architektury otwartej na morze. Jego kształt – ogromny szmaragd z pięcioma wyspami – ogromnie zachwyca. Do tego dochodzi naturalna roślinność i wszystko tworzy wyjątkową atmosferę.

Mirador del Rio

Czyli wspomniany już punkt widokowy na klifie.

Jak widzisz to artysta niezwykły i wyjątkowy projektant, dzięki któremu dzisiaj można podziwiać tak wielkie piękno wyspy Lanzarote.

Jeśli Lanzarote Cię zaciekawiło, to warto również przyjrzeć się Fuertavertura. Więcej o niej tutaj.

Dodaj komentarz