Kraj Basków

Kraj Basków to jedna z wspólnot autonomicznych Hiszpanii, jest położona nad Zatoką Biskajską. Graniczy z Kantabrią, Kastylią i Leon, La Rioją, Nawarrą i Francją. Region ten składa się z trzech prowincji:

  1. Gipuzkoa/Guipúzcoa,
  2. Bizkaia/Vizcaya
  3. Araba/Álava

Stolicą wspólnoty pozostaje Victoria-Gasteiz. Jeśli chodzi zaś o liczbę mieszkańców, to dane z roku 2001 mówią o tym, że obszar zamieszkuje 2,1 miliona osób.

Kraj basków – najważniejsze informacje o regionie

Kraj Basków to region, który znacząco różni się od reszty kraju, po pierwsze ze względu na wyjątkową chęć odcięcia się od pozostałej części Hiszpanii, po drugie ze względu na wyjątkową przyrodę i architekturę. Rejon ten nie należy do najbardziej słonecznych obszarów, tutaj częściej niż w pozostałej części kraju możemy trafić na opady i brak słońca. Pewnie z tego powodu nie jest tak znany turystom. Ale to raduje sporą część Hiszpanów, dlatego że to oni wybierają się tam najczęściej na swoje urlopy i mogą uciec od zagranicznych turystów.

Najistotniejsze miasta

Zwykło się mówić, że ten rejon ma aż trzy stolice. Dlaczego? Po pierwsze mamy Vitoria, która jest faktyczną stolicą. Później San Sebastian – uznawany za kulturową wizytówkę, a więc stanowi reprezentacje w tym sektorze. No i Bilbao – które jest centrum gospodarki i biznesu. Dlatego też poleca się odwiedzenie każdego z tych trzech miast, aby faktycznie dobrze poznać ten rejon.

Krótka historia

Region ten przez wiele osób jest kojarzony z wyjątkowym nacjonalizmem, narodził się on pod koniec wieku XIX. Odpowiada za to Sabino Arana, który jest założycielem Narodowej Partii Baskijskiej. To rodzaj bunty na ograniczanie im swobód przez monarchę. Spore znaczenie miały również rządy Franco, to właśnie wtedy baskijczycy zaczęli zdawać sobie sprawę ze swojej odmienności kulturowej. Dlatego też w roku 1959 powstała ETA, a członkowe domagali się niepodległości Kraju Basków.

Sporo zmieniło się po śmierci Franco, wprowadzono wtedy monarchię parlamentarną i pozwolono baskom na używanie ich symboli, języka, a także na pielęgnowanie kultury.

Kilka słów o mieszkańcach

Baskowie zwykli mówić o sobie Euskalduni. Obecnie słowo to określa osobie, która mówi po Baskijsku. Bez wątpienia dla osób tych jest to wyjątkowy powód do dumy i zależy im, aby i młodsze pokolenia znały ten język. Co ciekawe mówi się, że język baskijski to najstarszy język świata. Mieszkańcy są bardzo przywiązani do tego obszaru i dlatego wiele osób jest zwolennikami oddzielenia się od Hiszpanii. A jeśli chcesz poznać ten region i podejście mieszkańców z lekkim przymrużeniem oka , to polecam komedię „Jak zostać baskiem”. Pokazuje idealnie różnice kulturowe poszczególnych regionów.

Symbol kraju Basków

Kraj Basków posługuje się też swoim symbolem, a jest nim Lauburu. Jeśli wybierzesz się w ten rejon to z pewnością często na niego trafisz. Bardzo często zostaje wykorzystywany jak ozdoba na budynku, ale też na pamiątkach lub ubraniach. Jak wygląda? Otóż jest to krzyż o zaokrąglonych oraz skręconych ramionach. Niektórzy dostrzegają tutaj nawet nawiązanie do swastyki, jednak nie dajmy się zwieść takim teoriom. Do tego nie zapominajmy, że symbol ten nie wszędzie kojarzy się z nazizmem, w Azji jest to chociażby symbol szczęścia.