kreta
Bez kategorii

Kreta – co takiego ma w sobie?

Kreta, czyli niezwykle popularny kierunek wakacyjny. Wybierany jest za równo przez klientów biur podróży, a także tych indywidualnych. Co ciekawe również Greccy chętnie wybierają się w te rejony na wakacje. Co takiego ma w sobie ta wyspa? Dlaczego warto się tam wybrać? Co należy zobaczyć? I dlaczego z pewnością tu wrócisz? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Kreta – wyjątkowa grecka wyspa

Przez wiele osób wyspa ta określana jest najpiękniejszą wyspą Grecką i największą. Nic dziwnego, wszak przyciąga rzesze turystów. To właśnie turystyka i rolnictwo odgrywają tu najważniejszą rolę. Kreta skupia wszystko, co cała Grecja ma do zaoferowania, czyli wyjątkowo piękne, a przy tym kameralne plaże, arcydzieła natury, no i również cenne zabytki. Właśnie tam znajduje się Pałac w Knossos i to właśnie on jest drugim najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Grecji. Niektórzy nawet twierdzą, że Kreta mogłaby być śmiało odrębnym państwem. Z całą pewnością Kreta to wyspa dla każdego, bo znajdziesz tutaj możliwość odpoczywania na plazy, zwiedzania zabytków oraz odkrywania natury. No i gdy jesteś fanem aktywności, to możesz postawić na sporty wodne lub też wspinaczki górskie. Również fani wieczornej rozrywki znajdą coś dla siebie. Kreta zaspokaja potrzeby każdego, stąd jest aż tak wyjątkowa! No i nie zapominajmy, że wyspa oferuje możliwość spróbowania pysznego jedzenia. Przekonaj się o tym samodzielnie!

Kreta – najważniejsze fakty

Skupmy się teraz na kilku faktach na temat wyspy. Przede wszystkim wyspa ta położona jest na Morzy Śródziemnym i jest ona największą wyspą Grecką. Ponadto pod względem wielkości zajmuje piąte miejsce wśród wysp Morza Śródziemnego. Jej linia brzegowa ma aż 1040 km. Co ciekawe to właśnie na Krecie odkryto najstarsze ślady przodków człowieka – mają one aż 5,7 mln lat. Roślinnośc w tym regionie raczej jest skromna, z racji na suchy teren. Dotrzemy tu najczęściej na jeden z dwóch portów lotniczych tj. port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazandakisa w Heraklionie i Daskalogiannis w Chanii. Co ciekawe Kreta jest cały czas w ruchu, przesuwa się na południe z prędkością mniej więcej centymetr na ćwierć wieku. Na Krecie mamy również trzy pasma górskie. Co zatem warto zobaczyć na tej wyspie?

Kreta – co zobaczyć?

Interesujących miejsc na Krecie jest wiele. Już same największe miasta oferują sporo atrakcji. Ale wiele też zależy od tego, czy jesteś fanem zabytków architektonicznych, czy uwielbiasz podziewać naturę. Ja przedstawię Ci kilka najważniejszych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć!

 1. Pałac w Knossos

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że na pierwszym miejscu znajduje się Pałac w Knossos. Wszak jest on największym skarbem Krety. Musisz wiedzieć, że jego odkrycie bardzo wstrząsnęło środowiskiem archeologicznym, a to co zostało po zabytku stała się popularną atrakcją wśród turystów. Budowla pochodzi z XV w. p.n.e i bez wątpienia już wtedy była obiektem luksusowym. Dlaczego? Otóż wyposażono ją w system grzewczy oraz kanalizacyjny. W miarę możliwości zrekonstruowano ruiny, aby oddać świetność miejsca. Pałać znajdziemy zaledwie 5 km od Heraklionu.

 1. Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria to wyjątkowa atrakcja dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Tutaj mamy możliwość podziwiana pięknego krajobrazu, do tego urokliwych zakątków, a wszystko to przy kilkugodzinnym trekkingu. Wąwóz ten jest najdłuższym w Europie. Co to oznacza? Otóż odpowiednie przygotowanie do wyprawy. Musimy postawić na odpowiednie, przewiewne a zarazem wygodne obuwie, czapkę lub kapelusz, który osłoni głowę od słońca. No i także o jedzeniu i wodzie. Wyprawa przez Wąwóz najpewniej zajmie kilka godzin, ponieważ będziesz mieć do przejścia 16 km. Jeśli zmęczysz się w trakcie drogi, to na trasie znajdziesz sporu punktów do odpoczynku, a również źródełka z wodą pitną. Po drodze możesz też spotkać dzikie kozy.

 1. Chania

Jedna z ciekawszych miejscowości na wyspie, którą należy koniecznie zwiedzić. Chania była kiedyś stolicą wyspy. Zachwyca ona wenecka zabudową, a do tego przyjemnym, nadmorskim klimatem. Gdy udajemy się na spacer po mieście, to możemy podziwiać tureckie i weneckie kamienice. Do tego położenie Chanii zachwyca – w tle możemy podziwiać Góry Białe. Warto również udać się do jednej z kawiarenek na pyszną grecką kawę i zachwycić się widokami. Podczas spaceru po mieście warto zobaczyć:

 • Port Wenecki
 • Dzielnicę portową
 • Meczet Janczarów
 • Park miejski – dla miłośników przyrody
 • Hala targowa – tutaj możesz kupić lokalne wyroby tj. miód, przyprawy, pamiątki oraz owoce
 1. Heraklion

Skoro już mówimy o miastach, to również Heraklion warto odwiedzić. To aktualna stolica wyspy. Znajduje się na północnym wybrzeżu i to właśnie tu przyjeżdża najwięcej turystów. Miasto założono w 824 roku, ale swój urok zawdzięcza Wenecjanom, którzy sprawowali władze na wyspie w latach 1204-1669. Przede wszystkim należy tu zobaczyć port Rocca al. Mare i średniowieczną fortece wenecką. Nie zapominajmy również o Fontannie Morosini. Polecam również Muzeum Ikon, jeśli chcemy poznać lepiej historię wyspy. Przede wszystkim należy się przespacerować ulicami, aby móc podziwiać wyjątkową architekturę.

 1. Rethymno

No i ostatnie z obowiązkowych miast na całej wyspie. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto na Krecie. Istniało już w okresie minojskim, ale prawdziwego znaczenia nabrało, gdy Wenecjanie wybudowali tu port. Miasto szybko zyskało renesansowy wygląd. Dzisiaj można w Rethymno podziwiać kolorowe weneckie domy, loggie wenecką, port oraz słynną fortecą. Również w regionie tym można dostrzec ślady okupacji tureckiej. Sprawdź sam, co kryje w sobie to wyjątkowe miasteczko!

 1. Klasztor Moni Arkadiou

Klasztor Moni Arkadiou to właściwie najważniejszy kompleks religijny na wyspie. Za sprawą tej budowli na Krecie obchodzi się 8 listopada – święto narodowe. Na początku sądzono, że klasztor założono w V wieku przez bizantyjskiego cesarza Arkadiusza. Dzisiaj coraz więcej osób skłania się ku wersji, że założycielem by ł jednak mnich Arkadiusz. Moni Arkadiou pozostawał wtedy jednym z najbogatszych kompleksów religijnych na Krecie, a także bardzo ważnym miejscem pisania ksiąg. Ponadto podczas walki z okupantem tureckim klasztor ten służył za schronienie.

 1. Elefonisi

Praktycznie najpiękniejsza plaża na całej Krecie. Plaża ta słynie z różowego piasku. Często zdjęcia z tego miejsca pojawiają się na wielu przewodnikach związanych z Kretą lub też na pocztówkach. Legenda mówi, że piasek ten jest różowy, ponieważ został zabarwiony krwią 800 niewinnych kobiet oraz dzieci, które zostały zabite przez tureckiego okupanta. Jednak faktycznie nabrał on takiej barwy, gdyż z piaskiem zmieszały się pokruszone czerwone koralowce. Plaża tutaj jest duża i przypomina też te karaibskie. Idealna na spacery oraz plażowanie i relaks.

 1. Balos i Gramvousa

Balos to takie troszkę greckie Malediwy. Oczywiście nie wszyscy zgodzą się z tym porównaniem, nie mniej laguna Balos jest wyjątkową. To miejsce, które bez wątpienia trzeba odwiedzić, będąc na Krecie, również po to, aby wyrobić sobie własną opinie. Lagunę najlepiej podziwiać z góry. Co należy o niej wiedzieć? Otóż Balos położona jest w zachodnio – północnej części wyspy. 15 km dalej mamy miasteczko Kissamos i właśnie stąd kursują statki. Na wyspę można dostać się samochodem lub za sprawą zorganizowanej wycieczki z Kissamos. Plaża na Balos jest unikalna. Biały, drobniutki piasek zalewany jest przez krystalicznie czystą wodę. Sprawdź sam!

Oczywiście to tylko kilka z najważniejszych, a zarazem najciekawszych atrakcji wyspy. Ocena może być subiektywna. Nie mniej na miejscu możesz znaleźć jeszcze wiele ciekawych miejsc. Z całą pewnością można się tu wybrać kilka razy i za każdym razem odkrywać coś nowego.

Kreta – praktyczne informacje

Kreta – kiedy warto jechać?

Bez wątpienia najlepiej wybrać się na wyspę w okresie wiosenno – letnim. Wiele zależy od tego, kiedy możesz pozwolić sobie na urlop. Jeśli chcesz uniknąć wyjątkowych upałów, a także natłoku turystów, lepiej postawić na wyjazd gdzieś na początku maja, ew. czerwiec. A później wrzesień – październik. Wtedy z pewnością trafimy na dobra, ale umiarkowaną pogodę, a także nie będzie tak dużo turystów. Pamiętajmy również, że większość Greków odbywa urlop w sierpniu, co oznacza, że w tym miesiącu może być również więcej lokalnych turystów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby również wybrać się tam w innych niż wcześniej wspomniane miesiące. Musimy tylko pamiętać o niższych temperaturach i możliwości opadów.

Kreta – jaka pogoda?

Kretę cechuje klimat umiarkowany, ale też subtropikalny. Średnia opadów rocznych nie jest wysoka, gdyż wynosi 640 mm. Natomiast to w rejonach górskich opady są większe. Ponadto w okresie jesienno-zimowym czasami szczyty górskie są pokryte śniegiem. Lato za to jest gorące i suche. Najwięcej dni słonecznych mamy od czerwca do sierpnia. Najzimniej będzie od grudnia do lutego. Natomiast okresy wakacyjne tj. czerwiec i wrzesień to średnia temperatura 24 stopnie. A lipiec oraz sierpień to 26 stopni. Zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić, jaką możemy mieć pogodę.

Kreta – na jak długo?

Na tyle ile to możliwe, taka jest odpowiednia odpowiedź. Nie ma tak naprawdę reguły na to, na jak długo warto się wybrać. Oczywiście około tygodnia to takie minimum, aby zobaczyć oraz trochę odpocząć. Wiele też zależy od tego co chcesz robić. Jeśli pragniesz podczas jednego wyjazdu poznać cała wyspę to zdecydowanie warto celować w okres dwóch tygodni. Oczywiście możesz zostać też dłużej. W przypadku długości tak jak wspomniałam warto decydować samodzielnie. Nie mniej polecam okres jednego tygodnia, aby dozować sobie przyjemność poznawania wyspy.

Kreta – gdzie nocować?

Region ten jest niezwykle turystyczny zatem znajdziesz sporą ofertę hoteli. Jeśli zależy Ci głównie na odpoczynku, to najlepiej postawić na  nocleg w miejscu zaraz przy plaży. Dzięki temu możemy postawić na relaks przy basenie oraz na plaży. Natomiast, gdy istotne jest dla nas poznanie wyspy, to warto wybierać większe miasta, które mogą być odpowiednią bazą wypadkową i to one są najczęściej wybieranych przez turystów. Będą to przede wszystkim Chania, Retimno, Iraklion, Hersonissos, Jerapetra czy Chora Sfakion.

Jak widzisz Kreta, jest niezwykle ciekawa i warta uwagi. A więcej na temat Grecji dowiesz się w osobnym wpisie!

Dodaj komentarz