Kawa oto krótka historia – poznajmy ją wspólnie
Podróżowanie to nie tylko natura, pięknie widoki, architektura, ale też poznawanie regionalnej kuchni i kultury. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć nieco historię niezwykle popularnego napoju, jakim jest kawa. To właśnie ona towarzyszy nam praktycznie każdego dnia – rano, w pracy, czy podczas nauki. Ale czy zastanawialiście się, jakie były jej początki? Jeśli nie, to nic straconego. Zaraz poznać nieco lepiej jej pochodzenie, rodzaje, a także dowiesz się, jakim przemianą uległa przez lata!
Pochodzenie kawy, czyli skąd się wzięła
Historia kawy sięga aż IX wieku, chociaż niektóre źródła podają, że jej odkrycie miało miejsce jeszcze wcześniej. Pochodzi ona z Etiopii. To właśnie tam, według znanej legendy żył sobie pasterz o imieniu Kaldi. Pewnego dnia zauważył, że jego kozy są szczególnie pobudzone, gdy zjedzą czerwone owoce jednego z krzewów. Wtedy właśnie zdecydował, że i on ich spróbuje. Postanowił spróbować tych owoców sam i odkrył, że mają one w rzeczywistości bardzo pobudzające działanie. Kiedy informacja o tym odkryciu dotarła do mnichów, zaczęli oni eksperymentować z owocami, wkrótce odkrywając, że prażone ziarna kawy dają napój o wyjątkowym smaku i pobudzających właściwościach. Tak według legendy powstała kawa.
Kawa ewolucja – od napoju do towaru
Od tego czasu kawa zaczęła zdobywać popularność na przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, a jej uprawa rozprzestrzeniła się i dotarła także na teren Arabii, Persji, Turcji i północnej Afryki. To w Jemenie zaczęły powstawać pierwsze plantacje kawowe, ta popularna znajduje się w regionie mocha. Wtedy też narodziła się stopniowo kultura picia kawy. I tak oto w XIV wieku w miastach Mekka czy Konstantynopol pojawiają się pierwsze kawiarnie, nazywane wtedy kaveh kanes. Były one miejscem spotkań, debat politycznych, obszarem, gdzie rozbrzmiewała muzyka i nie tylko. Narodziny i rozwój kawiarni to także nowe sposoby parzenia kawy. Na przykład pojawił się cezve, czyli mały dzbanek z rączką, który pozwalał na zaparzanie bezpośrednio na ogniu.
W XVI wieku kawa dociera do Europy i tam szturmem zdobywa podniebienia intelektualistów oraz uczonych. To właśnie w 1645 powstała we Włoszech pierwsza kawiarnia. Potem były inne kraje jak choćby Anglia czy Francja oraz Niemcy. Trzeba podkreślić, że kawa była luksusem.
W XVII wieku, kiedy Europejczycy zaczęli kolonizować Amerykę, kawa dotarła również na ten kontynent. Tutaj także początkowo popularność zdobyła wśród elity, ale z czasem zaczęła być powszechnie uprawiana i spożywana przez różne warstwy społeczeństwa. W kolejnym wieku, uprawa kawy rozprzestrzeniła się na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w Brazylii, Kolumbii czy Gwatemali. W miarę upowszechniania się kawy, stała się ona jednym z najważniejszych towarów handlowych na świecie.
Poznajmy typy kawy
Obecnie na świecie uprawia się dwie główne odmiany kawy: arabikę (Coffea arabica) i robustę (Coffea canephora). Arabika stanowi około 70% światowej produkcji i jest uważana za kawę wyższej jakości ze względu na swój delikatniejszy smak, a także niższą zawartość kofeiny. Robusta natomiast charakteryzuje się mocniejszym, dość intensywnym smakiem i wyższą zawartością kofeiny. W zależności od sposobu uprawy, zbioru, obróbki i prażenia ziaren, kawa może mieć różnorodne smaki, aromaty i właściwości.