KULTURA

Kultura w Hiszpanii bez wątpienia różni się od tej, w jakiej jesteśmy wychowywani w Polsce. Inne zwyczaje, tradycja, podejście do wielu spraw. Hiszpania jak wszystkie kraje latynoskie charakteryzuje się lżejszym podejściem do życia i celebrowaniem go. Chcesz wiedzieć, czym jeszcze się charakteryzuje? Zatem zostań ze mną i czytaj dalej!

Uosobienie mieszkańców

Na temat podejścia do życia mieszkańców Hiszpanii pojawia się wiele plotek i często nieprawdziwych określeń. Większość osób kojarzy ich jedynie z luźnym podejściem tj. siesta i fiesta, a także częstym brakiem zapału do pracy. Niekiedy jednak przekonanie jest drażniące i pozostaje jedynie zasłyszanym stereotypem.

Jacy faktycznie są południowcy? Bez wątpienia to otwarty, pogodny naród. Z uśmiechem na twarzy rozmawiają, robią zakupy, nie stresują się co kawałek, parkują na środku ulicy, żeby zrobić zakupy, idą w piżamie do sklepu. Innymi słowy, są radośni, gadatliwy, często głośni (bardzo żywiołowo rozmawiają i często wołają się nawzajem z daleka) oraz rozrywkowi. Nawiązywanie relacji i konwersacji nie jest dla nich rzeczą trudną. Tu normalne są rozmowy obcych ludzi w warzywniaku lub sklepie. Nie mniej musimy pamiętać, że ta ich otwartość często nie jest taka, na jaką wygląda.

Hiszpanie są towarzyscy, ale też rodzinni i bardzo przywiązani do osób, które znają. Najczęściej są to relacje opierające się na znajomościach od dziecka, od piaskownicy i ciągną się przez długie lata. Do grona swoich bliższych znajomych nie często wpuszczają nowe osoby, gdyż nie zawsze czują taką potrzebę.

Hiszpania – różnice terytorialne

Różnice kulturowe i językowe w poszczególnych regionach Hiszpanii, to element, którego nie wolno lekceważyć! Chociaż w Polsce też spotkamy się z gwarami czy różnicą w obchodzeniu niektórych świąt, to uważam że nie jest to na taką skalę jak w Hiszpanii. Kraj ten dzieli się na wspólnoty autonomiczne, z których praktycznie każda ma jakiś swój dialekt, czasami odmienne zasady prawne, inne zwyczaje. Co ciekawe Hiszpanie w większości identyfikują się bardziej z regionem niż krajem. Inną ciekawostką są też niektóre „nienawiści” pomiędzy regionami. Przykładem jest film „ocho appellidos catalanes” – pokazuje idealnie różnice regionalne w prześmiewczy sposób. Poza tym są regiony, niektóre bardziej popularne, które pragną odłączenia od Hiszpanii – mowa o kraju basków i Katalonii – to oni najczęściej posługują się na co dzień własnym dialektem, nie przejmując się, czy ktoś inny go zna.

Hiszpania – tradycja

Jednymi chyba z najbardziej znanych i popularnych tradycji w Hiszpanii jest corrida i flamenco. Na początku flamenco – otóż jest to połączenie muzyki, tańców, gry na gitarze i śpiewów. W 2010 roku wpisano je na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tradycja ta pochodzi z Andaluzji i po dziś dzień, to właśnie tam możemy uczestniczyć w największych pokazach i obserwować taniec również na ulicy.

Corrida zaś pomimo tego, że tworzy kulturę hiszpańską od dawna, powoli schodzi na dalszy plan. Wszystko za sprawą zwolenników prawa zwierząt. Pojawia się wiele petycji, aby nie zadawać takiego bólu bykom. Zatem Corrida to nic innego jak tradycyjna walka z bykiem, mówi się że sprowadzone na półwysep Iberyjski przez Arabów, chociaż niektórzy mówią o Kartagińczycy lub Rzymianach. Zatem nie mamy żadnej pewności kto za to odpowiada. Kiedyś tradycja ta była popularna wśród arystokracji. Natomiast pierwsza odbyła się na część Alfonsa VIII w 1133 roku.

Hiszpania – zwyczaje          

Bez wątpienia zwyczaje są tutaj bardzo zakotwiczone i często osoby z zewnątrz łatwo się do nich przystosowują. Jak to zwykle bywa, mieszkańcy często nie wiedzą, że konkretny zwyczaj jest typowo ich. Zatem spójrzmy na te najbardziej popularne:

 • nietypowe przywitanie – czyli buziaki w policzek – Hiszpanie praktycznie zawsze i z każdym witają się nie poprzez wyciągniecie dłoni (wydaje im się to bardzo dziwne), tylko przez buziak w obydwa policzki
 • siesta – czyli po prostu zamknięcie większości miejsc na kilka godzin w ciągu dnia, dla wielu wydaje się to dziwne i trudne do zapamiętania, jednak tam jest to naturalne i nie dyktuje się tego lenistwem, a tym, że to rejon, w którym większość dni w roku jest bardzo gorąca, a jak wszyscy wiemy, w upale ciężko się pracuje, dlatego w tych najgorszych godzinach lepiej skupić się na posiłku i odpoczynku, aby później powrócić z taką samą efektywnością,
 • nazwiska dwuczłonowe – Hiszpanie mają podwójne nazwiska, jedno od ojca drugie od matki
 • bezpośrednia komunikacja – chodzi tutaj o zwracanie się na Ty do każdego, bez względu na wiek czy stopień naukowy większość osób posługuje się tylko imieniem (nic dziwnego jak na uczelni mówi się do wykładowcy Jesus albo Carmen), dodatkowo do rodziców małżonków też mówi się po imieniu, a nie jak w Polskim zwyczaju – mama, tata
 • zamknięte sklepy, a czasami też różne bary w niedzielę – Hiszpanie są bardzo rodzinni i uwielbiają spędzać czas razem, a więc zależy im, aby jeden dzień w tygodniu był wolny dla każdego, żeby razem się bawić, jeść obiad, spacerować

Skupienie na posiłkach

 • celebracja posiłków – tak jak wcześniej naród ten lubi spędzać czas z rodziną, ze znajomymi, stawiając przy tym na wspólne posiłki, a więc często umawiają się na kolacje lub śniadania
 • śniadanie na mieście – to co u nas w ciągu ostatnich lat się zmienia, tam jest bardzo normalne, większość osób nie zaczyna posiłku w domu , wolą wyjść na kawę z tostem lub rogalikiem na miasto (często to koszt ok.3 euro lub więcej, zależy od dodatku do kawy), przy okazji spotykając znajomych lub sąsiadów
 • fiesta – słynne określnie, które nie do końca dotyczy typowej imprezy, Hiszpanie po prostu lubią wychodzić z domu, być wśród ludzi znajomych, zatem bardzo często po pracy udają się do baru na tapasy, wino, piwo, aby porozmawiać i pocieszyć się życiem
 • gestykulacja – większość Hiszpanów uwielbia gestykulować i to bardzo intensywnie w trakcie rozmowy, aby lepiej zobrazować swoje emocje
 • hola? Que tal? – to słynne określenie oznacza nic innego, część co słychać – no i jedni odpowiadają, inni nie zawsze, prawie zawsze, gdy spotkamy kogoś znajomego na ulicy, to usłyszymy taki zwrot – warto zatrzymać się na chwile i wymienić chociaż 2-3 zdania grzecznościowo, aby nikt się nie obraził
 • tapasy – kto był, ten wie, że dzień bez tapasów najczęściej jest dniem straconym, można je jeść o każdej porze dnia.
 • jedzenie winogrona o północy w Sylwestra – wszystko po to, aby mieć szczęście, należy zjeść 12 kuleczek w 12 sekund, każda na jeden miesiąc, w sklepach można kupić specjalnie zapakowane winogrono z kieliszkiem na szampana.

Czyli jaka jest kultura w Hiszpanii?

Przede wszystkim różnorodna – gdyż spotykamy się ze sporą różnorodnością językową, a także obyczajową. Bez wątpienia kultura hiszpańska jest odzwierciedleniem wpływów, które wywierały na nią różne religie oraz zaszłości historyczne. Widzimy to w podejściu, pozostałościach świąt, zwyczajach, a przede wszystkim sprzyja temu architektura. Zatem innymi słowy jest ona barwa i wyrazista, co widzimy z wcześniejszych przykładów. Poza tym jest dla Hiszpanów ważna i starają się ją utrwalać także w młodszym pokoleniu. Dodam również, że ogromnym szacunkiem darzy się osoby starsze. Są one ważne w rodzinie, wnuki chętnie do nich przychodzą i się spotykają, poza tam osoby te równie chętnie bawią się na mieście albo chodzą czytać do parku.

Hiszpania – Boże Narodzenie i Wielkanoc

Hiszpańska Wielkanoc

Hiszpanie są narodem katolickim, a więc takie święta religijne pojawiają się w tym kraju, jednak mają one specyficzny charakter, inny niż w wielu miejscach. Przede wszystkim Wielkanoc – którą się nie obchodzi tak jak w Polsce od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego. Tam wszystko zaczyna się zaraz po Niedzieli Palmowej, a uczelnie i większość zakładów pracy jest zamknięta. Wszystko po to, aby uczestniczyć w typowych uroczystościach, czyli Semana Santa. Na czym polega Semana Santa? Najkrócej mówiąc na wielogodzinnych procesjach, które trwają cały tydzień i to w całej Hiszpanii (jedne mniejsze, drugie większe). Specjalne bractwa przygotowują się tygodniami, wszystkiemu towarzyszą specjalne stroje, muzyka.

Boże Narodzenie – część kultury w Hiszpanii

Natomiast jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, to też wygląda to inaczej. Uczniowie najczęściej mają wolne od 24 grudnia aż do 6 stycznia. To właśnie 6 stycznia jest najważniejszy, wtedy obchodzone jest święto Trzech Króli i dzieci dostają prezenty. Całe rodziny udają się na huczne parady, w których uczestniczą liczne postacie, rzucając cukierki dzieciom. Niektórzy liczą, kto zbierze więcej. Ponadto tego dnia je się specjalny tort – Roscón de Reyes – który kryje w sobie niespodzianki. Pierwsza ta fasola, kto na nią trafi, w kolejnym roku kupuje tort, a druga to figura – tutaj natomiast szczęśliwy znalazca zostaje królem fiesty i może założyć koronę (dołączaną do tortu).

Popularna loteria Boże Narodzenie

Pozostając przy temacie Bożego Narodzenia, nie można zapomnieć o słynnej loterii. Wielu mieszkańców odkłada w ciągu roku pieniądze, aby w grudniu móc kupić specjalny los, gdyż kosztuje on aż 200 euro. Los składa się z pięciocyfrowego numeru, a z racji wysokiej ceny sprzedaje też się pojedyncze numery za 20 euro. Loteria del Navida nazywana el Gordo ma swój finał 22 grudnia i wtedy przed telewizorami gromadzą się praktycznie wszyscy, a loteria czasami trwa kilka godzin (wcześniej natomiast pojawiają się reklamy promujące). Kule losuje się z dwóch maszyn, a wszystko to robią dzieci ze szkoły San Ildefonso. Gdy mają już kule, to następnie wyśpiewują wyniki i wartość nagród. Co istotne te dzieci przygotowują się do tego przez cały rok! Każdy ma nadzieję, na szczęśliwy los, gdyż szanse na nagrodę wcale nie są takie małe.

Ostatni ze zwyczajów to szopki Bożonarodzeniowe. Wielu mieszkańców wyjmuje je w tym okresie i dokłada nowe figurki, gdyż kolekcjonuje się je przez całe życie, aby szopka była coraz to bardziej okazała.

https://www.youtube.com/watch?v=8HsZh4Fkb4A

Jedne i drugie święta najczęściej spędza się z rodziną, w gronie najbliższych osób. A więcej na temat świąt przeczytasz tutaj.

Hiszpania – oryginalne święta

Właściwie nie ma święta, którego by się nie obchodziło hucznie i głośno. Każdy moment na celebracje jest dobry. Zatem przejdźmy to wyjątkowych świąt.

 • Feria –to po prostu tydzień zabawy, wina, tańców, śpiewów danego regionu. Ferie odbywają się w różnych miejscach w Andaluzji. Natomiast jedną z najpopularniejszych jest Feria de Abril – obchodzona w kwietniu w Sevilli. To gratka dla miłośników dobrego jedzenia i hiszpańskiego wina!
 • Fallas – święto obchodzone w Walencji i odbywa się w marcu. Wielu artystów tworzy bajeczne konstrukcje z papieru, drewna, a także wosku. Rzeźby prezentują słynne postacie, piłkarzy, polityków i można je podziwiać przez kilka dni. Na sam koniec święta zostają spalone, tam gdzie stały, tylko ta z największą ilością głosów zostaje.
https://www.youtube.com/watch?v=uni2W4ithP8
 • Sanfermin – impreza ta wzbudza spore kontrowersje. Polega ona na rytualnych biegach byków i ludzi, podczas których zdarzają się wypadki.
 • La Vijanera w Silió (Molledo) – to zimowa maskarada, która odbywa się w Sillio w pierwszą niedzielę każdego roku. Pochodzenie jest związane z pogańskimi rytuałami, praktykowanymi przez dawne plemiona kantabryjski. Najważniejsi są tutaj bohaterowie, za których zostają przebrani uczestnicy procesji. Czarownice, rycerze, postacie z mitologii kantabryjskiej, ale najważniejszy element stanowią  zarramacos – odziewa się je w owcze skóry, do tego dodaje się szpiczaste, zdobne czapy i obwiesza się ich dużych rozmiarów dzwonami, co ma odstraszać duchy.

Fiesty latem

 • Festiwal wina w Haro (la Rioja) – każdego roku (w dniu św. Piotra – 29 czerwca) od ponad 300lat odbywa się festiwal wina, który przebiera formę bitwy, gdzie amunicją jest czerwone wino.
 • Tomatina – nie wszyscy mają tego świadomość, ale to jedno ze świąt, do którego Hiszpania nie przywiązują tak dużej wagi, uważają że aktualnie ma ono bardziej wydźwięk turystyczny i trochę się zmieniło. Zatem na czym polega i czym jest tomatina? Na walce dojrzałymi pomidorami pomiędzy turystami a lokalnymi mieszkańcami. Odbywa się zawsze w ostatnią środę sierpnia w miasteczku Bunol.
https://www.youtube.com/watch?v=U_6NRddULq4

Festiwale hiszpańskie

 • Correfoc – to znany festiwal Ognia. Polega to na ulicznym pochodzie, który jest urozmaiconych pokazami pirotechnicznymi. Oczywiście musi też być dużo muzyki, bębni, fajerwerki i petardy.
 • Karnawał – obchodzi się bardzo hucznie, imprezy na dworze i w klubach, przebrania, specjalne pokazy – najpopularniejszy to Karnawał Cadiz.

Pamiętaj tylko, że to nie jedyne święta. Każdy region stara się coś zaoferować!