lanzarote
Hiszpania,  Podróże

Lanzarote – ekskluzywna część archipelagu Wysp Kanaryjskich

Tak zwana wyspa wulkanów, która stanowi nie lada gratkę dla turystów. Wyjątkowe krajobrazy i oryginalna architektura, to tylko kilka niespodzianek, jakie czekają na turystów. Co trzeba wiedzieć o tej wyspie? Dlaczego warto się na nią wybrać? Kim był Cesar Manrique? Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytania!

Lanzarote – kilka podstawowych faktów

Lanzarote to część archipelagu Wysp Kanaryjskich, odkryta w 1312 roku przez Lancelotto Malocello.  Zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości (powierzchnia 845,9 km², trochę ponad 60km na długość). Natomiast jeśli chodzi o zaludnienie to plasuje się na trzecim miejscu, a większość osób mieszka w stolicy wyspy, czyli Arrecife.

Klimat i geologia

Wyspa powstała na skutek procesów geologicznych związanych z tworzeniem się Oceanu Atlantyckiego, które rozpoczęły się bardzo dawno temu, bo już w mezozoiku. Z tego właśnie powodu wyspa jest niezwykle specyficzna – możemy zaobserwować dominację kolorów brązowego, czarnego i szarego. A spod tego wystają czasami rośliny i porosty, które radzą sobie w tym klimacie i bez sporej ilości wody. Dlaczego takie? Ponieważ klimat na wyspie uznaje się nawet za pustynny przez niewielką ilość opadów. Ponadto temperatura jest dość stała przez cały rok, jednak należy pamiętać o deszczach.

Połowa wyspy, na której było więcej erupcji wulkanu prezentuje krajobraz praktycznie księżycowy, co jest niezwykle oryginalne. W ten sposób możemy podziwiać oryginalny krajobraz, a także lepiej zrozumieć historię tego rejonu.

Oryginalne winnice także rzucają się w oczy. To właśnie winnice w rejonie La Geria mają ciekawą metodę kultywacji. Otóż to pojedyncze winorośle zasadza się w wgłębieniach o głębokości ok. 3m, a także średnicach ok. 4-5m, wszystko to zostaje otoczone kamiennymi murkami. W ten sposób umożliwia się wykorzystanie opadów i rosy, przy czym świetnie zabezpiecz winorośla przed deszczem.

Cesar Manrique – architekt, który zaprojektował Lanzarote

To właśnie Cesar Manrique przyczynił się do niewątpliwej popularności wyspy, gdyż za sprawą jego działań wyspa wygląda spójnie i ciekawie. Manrique był lokalnym artystą, ale z czasem został przede wszystkim politykiem. Dzięki niemu powstało kilka popularnych budynków na wyspie. Jego wizja polegała na jedności architektury i natury, stąd propozycja, która została zaakceptowana, aby domy na wyspie były podobnej wielkości i tylko w białym kolorze. Ponadto ogranicza się ilość reklam, sklepów, a także stacji benzynowych, aby zachować naturalny i atrakcyjny krajobraz. Odpowiada za takie budynki jak:

– ogród kaktusów,

– punkt widokowy Mirador del Rio,

– Castillo de San José – Muzeum Sztuki Współczesnej na Lanzarote,

– restauracja el Diablo,

– dom muzeum chłopa i pomnik płodności,

– Jameos del agua,

Koniecznie musisz je zobaczyć. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o Manrique to zapraszam tutaj!

Dlaczego warto, wybrać się na Lanzarote?

Powodów, dla których warto wybrać się właśnie na tę wyspę jest wiele. Te najważniejsze, to:

– niezwykły wulkaniczny krajobraz,

– ocean (co gwarantuje niesamowite widoki oraz możliwość relaksacyjnych kąpieli),

– dobra pogoda przez cały rok,

– perfekcyjne miejsca do plażowania,

– smaczne jedzenie i dobre wina,

– wyjątkowo spójna architektura.

Czego chcieć więcej? <3

Lanzarote – co musisz zwiedzić?

Każdy przed wyjazdem lub dopiero jego planowaniem zastanawia się co najlepiej zwiedzać, zobaczyć, na co poświęcić czas. Przecież nie samym plażowaniem człowiek żyje. Zatem poniżej najważniejsze atrakcje Lanzarote:

  1. Park Narodowy Timanfaya – bez wątpienia to najważniejsza i jedna z najciekawszych atrakcji, czyli zwiedzanie krajobrazu powulkanicznego. To obowiązkowa atrakcja na Lanzarote.
  2. Jardin de Cactus – to wyjątkowy, artystyczne zagospodarowany krater, gdzie można podziwiać aż 1400 gatunków kaktusów. Jest ostatnim dziełem Cesara Manrique. Różnorodnośc kaktusów jest tu ogromna – od malutkich, bo zaledwie 2 centrymetorywch, do ogromnych ponad 20 metrowych. Ponadto są one posadzone na różnych wysokościach – wszystko na kamiennych tarasach
  3. Mirador del Rio – wyjątkowa kawiarnia z widokiem
  4. Cueva de los Verdes
  5. Jameos del Agua – nazwa wzięła się od jeziora, które znajduje się w środku i stanowi to wyjątkową formacje geologiczną
  6. Los Hervideros – są to wrzące wybrzeża. Obszar ten to fragment urwistego brzegu, gdzie w trakcie wybuchu wulkanu gorąca lawa spotkała się w zimną wodą morską. Właśnie w taki sposób powstały oryginalne formacje skalne, szczeliny, jaskinie.
  7. Castillo de San Jose – druga forteca obronna. Twierdza wznosi się na klifie na obrzeżach miasta. Zbudowano ją w XVIII wieku, natomiast w roku 1975 odrestaurowano z inicjatywy Cesarego Manrique
  8. El Golfo – tutaj znajdziemy jeden z najczęściej fotografowanych krajobrazów, czyli Lago de los Clicos

 

Kiedy warto jechać na Lanzarote?

Właściwie to na Wyspy Kanaryjskie można się udać przez cały rok, gdyż pogoda jest praktycznie podobna. Mówi się, że na wyspach panuje wieczna wiosna. Oznacza to, że praktycznie cały rok mamy słońce i temperaturę w granicach 20-25 stopni. Zatem możesz jechać w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w Polsce brakuje Ci słońca, a możesz wiosną, aby przygotować się do lata. Ja osobiście byłam w czerwcu, co również uważam za dobry czas, gdyż było w większości ponad 22-26 stopni, niekiedy więcej. Ale za sprawą wiatru pogoda stawała się idealna na odpoczynek i kąpiele w basenie. I to właśnie o wietrze trzeba pamiętać, bo jest praktycznie obecny przez cały rok i sprawia, że jest trochę chłodniej. Szczególnie w nocy.

Podsumowanie

Jak widzisz Lanzarote to niezwykle ciekawa i atrakcyjna wyspa. Jej oryginalne podłoże i nietuzinkowa zabudowa przyciągają wiele osób. Warto się tu wybrać nie tylko ze względu na możliwość odpoczynku, sporą ilość słońca, ale właśnie ze względu na poznanie niezwykłej zabudowy i przykładu, jak można spójnie zaprojektować wybrany obszar.

Czytaj również o Fuertavertura!

Dodaj komentarz