madryt
Hiszpania,  Podróże

Madryt – 12 rzeczy, których musisz zobaczyć

Madryt niezwykle popularny kierunek urlopowy wielu osób. Piękna architektura, parki, no i znany na całym świecie Trójkąt Sztuki bez wątpienia przemawiają na korzyść stolicy. Pomimo tego, że nie zaznasz tu wszystkich uroków hiszpańskiego stylu życia, to koniecznie miasto to powinno znaleźć się na Twojej liście miast to odwiedzenia.

Madryt – stolica Hiszpanii

Madryt – czyli stolica Hiszpanii, jest trzecią względem wielkości metropolią Unii Europejskiej. Mieszka tam ponad 3,4 mln ludzi, a musimy też brać pod uwagę spore ilości turystów, które przybywają do miasta każdego dnia. Początku Madrytu sięgają już II w. p.n.e. Jednak dopiero w 1561 roku został wybrany na stolicę kraju, natomiast prawa miejskie miał od 1118 roku. Do tego czasu miasto nie było jakoś szczególnie istotne i nie rozwijało się aż nadto, przez co nie spotkamy tam bardzo starej architektury, jak ma to miejsce w innych miastach Hiszpanii. Tutaj znajdziemy więcej architektury nowoczesnej oraz sporą ilość parków. To bez wątpienia miasto wielu zabytków, galerii, muzeów i atrakcji, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

 1. Madryt i Trójkąt Sztuki

Madryt należy do grona miast, które oferują turystom bardzo ciekawe i istotne muzea. I tak też znajdziemy tu tzw. Trójkąt Sztuki (Triángulo del Arte, Triángulo de Oro) to określenie, które stosuje się do trzech najistotniejszych muzeów w  Madrycie. Są to:

 • Museo Prado (Muzeum Narodowe Prado)
 • Muzeum narodowe centrum sztuki współczesnej Królowej Zofii
 • Museo Narodowe Thyssen-Bornemisza (Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza)

Muzea te są wizytówką miasta i przyciągają turystów z całego świata. Wszystkie te obiekty zlokalizowane są w pobliżu Parku Retiro. Ponadto, jeśli martwisz się o swoje fundusze, to muzea można też odwiedzać za darmo, wszystko zależy od Twojego grafiku. Wszystkie informacje znajdziesz na oficjalnych stronach. Nie mniej musisz się liczyć, ze sporą liczbą turystów w trakcie darmowych wejść.

 1. Park Retiro

Skoro obiekt ten już został przywołanych do tablicy, to skupmy się na nim. Bez wątpienia to jeden z najbardziej efektownych parków, jakie zobaczysz w Hiszpanii. Obejmuje aż 120 hektarów i jest idealny do odpoczynku lub lunchu na świeżym powietrzu. Możesz spędzić tu wiele godzin na spacerach, wszystko, dlatego że znajdują się tutaj nie tylko rozmaite drzewa czy krzewy, ale też ciekawe obiekty architektoniczne. I tak oto możesz podziwiać Palacio de Velázquez, Placio de Cristal, pomnik upadłego anioła czy staw z pomnikiem Alfonsa XII.

 1. Pałac Królewski w Madrycie (Palacio Real)

Hiszpania jest cały czas dziedziczną monarchią parlamentarną, co oznacza, że na czele państwa stoi Król – a jest nim Filip VI. Co prawda król nie ma realnej władzy, ale za to cieszy się sporym autorytetem i stąd też Pałac Królewski jest jednym z chętniej odwiedzanych obiektów w Hiszpanii. Można powiedzieć, że Palacio Real to symbol Madrytu, a przy tym oficjalna siedziba króla (co prawda aktualnie rodzina królewska mieszka w skromniejszym pałacu). Budynek ten wybudowano w XVIII wieku. Wyróżnia się stylem barokowym, jednak wnętrza reprezentują rokoko i klasycyzm. Bez wątpienia można powiedzieć, że odznacza się sporym przepychem, sale są wykończone w różnych, a przy tym niepowtarzalnych stylach.

 1. Plaza Mayor Madryt

Plaza Mayor, czyli główny plac Madrytu. Powstał na planie prostokąta o bokach 120 x 90 m. Otaczają go trzykondygnacyjne kamienice, a na samym środku widzimy okazały pomnik Filipa III. Plac ten ma długą historię i tradycję, do teraz odbywają się tu ważne uroczystości. Natomiast wcześniej to na Plaza Mayor przeprowadzano koronacje królów, egzekucje, a także corridy i sztuki teatralne. Aktualnie na placu jest duża oferta kawiarni, gdzie możemy przysiąść na pyszną kawę.

 1. Puerta del Sol

Podczas zwiedzania skupiamy się nie tylko na muzeach czy parkach, ale też istotnych i słynnych przestrzeniach miejskich. Takim właśnie jest Puerta del Sol. Znajduje się dokładnie w centrum stolic, a nazwa nawiązuje do znajdującej się tam Bramy Słońca. Na placu można podziwiać także pomnik księcia Parmy i króla Neapolu oraz symbol miasta – jakim jest niedźwiedź wspinający się po owoce drzewa truskawkowego.

 1. Gran Via

Jedna z najpopularniejszych ulica w Madrycie. To tutaj najbardziej tętni życie i możemy zaobserwować zabieganych Hiszpanów lub turystów. Tutaj odbywa się spora liczba wydarzeń. Do tego właśnie na tej ulicy znajdziemy najważniejsze i prestiżowe sklepy. Zwykło się mówić, że jest to taki madrycki Broadway.

 1. Pałac oraz plac Cibeles

To niezwykle interesujący obiekt w stolicy, którego nazwa pochodzi od Funete de Cibeles. Plac charakteryzuje się stylem neoklasycznym. Nie jest też trudno go znaleźć, gdyż Plaza de Cibeles mieści się na skrzyżowaniu trzech głównych ulic: Paseo del Prado, Calle de Alcalá i Paseo de Recoletos. Natomiast na placu znajdziemy Palacio de Comunicaciones, który został wybudowany w 1909. Natomiast od 2007 jest siedzibą władz miejskich i burmistrza miasta. Ponadto to obiekt, w którym odbywa się spora ilość wydarzeń kulturalnych. Na placu możemy podziwiać również Bank Hiszpański oraz barokowy pałac – Palacio de Linares. Trzeba również dodać, że Funete de Cibeles to dla mieszkańców Madrytu ważne miejsce w przypadku istotnych uroczystości. To dam spotykają się, gdy drużyna piłkarska odnosi sukcesy, ale nie tylko piłkarska. Jako ciekawostkę warto również dodać, że to na placu przebiegała granica, która oddzielała arystokrację i królewskie posiadłości, od zwykłego domostwa.

 1. Plaza de Santa Ana

Plac, który jest wypełniony barami, knajpkami, a także restauracjami. Tutaj również można odnaleźć ulubiony bar Ernesta Hemingwaya.

 1. Fontanna Kybele

Fontana, która znajduje się na Placu Cibeles przedstawia frygijską bogini płodności z rydwanem lwów. Za projekt odpowiada Ventura Rodriguez, natomiast za wyrzeźbienie Roberto Michel (lwy), Francisco Gutierrez (bogini) oraz Miguel Jimenez (rydwan). Do wykonania tego niezwykłego działa było potrzebnych aż 10 ton kamienia. Co ciekawe na samym początku to tutaj mieszkańcy zaopatrywali się w wodę użytkową, natomiast od 1895 pozostała jej tylko funkcja dekoracyjna.

 1. Świątynia Debod Madryt

Wyjątkowo oryginalna egipska świątynia, która Hiszpania otrzymała od Egiptu w zamian za zasługi w ratowaniu świątyń, aby nie zostały zniszczone. Jej historia zaczęła się aż 2200 lat temu i wszystko to w miejscowości Debod nad Nilem, wtedy miała budynek główny i trzy bramy, natomiast teraz zostały tylko dwie. Poświęcono ją bogom egipskim tj. Amonowi i Izydzie. Najatrakcyjniejszą i najstarszą częścią świątyni jest kaplica, która została ozdobiona reliefami ze scenami rytuałów.

 1. Klasztor klarysek Descalzas Reales

Jeśli masz ochotę na chwilę odpocząć od gwaru miasta, to klasztor będzie idealny. W jednej chwili przenosimy się z nowoczesnego miasta do przeszłości. Do XIV wieku był to pałac królewski, natomiast w XVI wieku został zmieniony na klasztor. Lokalizacja w centrum nie przeszkadza temu, aby w środku panował wyjątkowy spokój. Wyjątkową atmosferę zapewniają surowe wnętrza. Ponadto wyjątkowe obiekty, które można tam oglądać to zasługa dużych datków od królów Hiszpanii. Możesz tam podziwiać piękne malowidła, rzeźby i gobeliny.

 1. Dworzec kolejowy Atocha

Jestem pewna, że po wizycie w tym miejscu będziesz zadowolony. To obowiązkowy przystanek, nawet jeśli nie wybieramy się w podróż pociągiem. To najstarszy dworzec w całej Hiszpanii. Poczekalnia na tym dworcu jest wyjątkowa i unikalna, zaprojektowano ją niczym ogród botaniczny z niesamowitą ilością zieleni. Ponadto wcześniej na dworcu mieszkały żółwie!

Dodaj komentarz