Podróże

Makaron włoski – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Włosi słyną z wyjątkowo smacznej, a także popularnej na całym świecie kuchni. Praktycznie wszyscy uwielbiają i jedzą pizzę, także wynalezione we Włoszech lody, no i… makarony. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak się robi prawdziwy włoski makaron? Jakie są rodzaje? Jak najlepiej dobrać sos? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu!

Makaron – składnik królujący we włoskiej kuchni

Włoska kuchnia może zaoferować wiele: smaczne potrawy, owoce morze, no i co makarony. Włosi uwielbiają makarony, mówi się, że każdego roku konsumują około 30kg makaronu na osobę. Dań możliwych do wykonania z pomocą makaronu jest setki, a różnorodność potraw może zadziwić każdego. Sprawdza się do zupy, sałatki i jako samodzielne danie. Co prawda wielu Polaków nadal skupia się bardziej na dodatku do makaronu, natomiast dla Włochów najważniejszy jest sam smak makaronu. Nie ma się co dziwić, wszak to właśnie w tym kraju królują różnorodne rodzaje. Najpopularniejsze do oczywiście kokardki, wstążki, nitki, motylki, świderek, spaghetti, ale to nie wszystko. Co szczególnie używane jest we Włoszech? Sprawdźmy!

Najpopularniejsze makarony włoskie

Makaron Spaghetti – czyli długie nitki

Jeden z popularniejszych, jak nie najpopularniejszy makaron znany przez Polaków. Związany jest też z nazwą spaghetti bolognese. Trzeba tutaj też dodać, że nazwa często jest mylona. Wiele osób chcąc, powiedzieć skrótową nazwę mówi samo spaghetti, zapominając, że to po prostu rodzaj makaronu, a nie potrawa. Ten makaron przypomina długie nitki, doskonale smakuje z różnymi sosami w tym też z carbonarą lub sosem neapolitańskim.

Wiele osób decyduje się również na przygotowanie go jedynie z oliwą z oliwek z dodatkiem czosnku albo z pysznym włoskim srem pecorino romano (danie nazywa się w takiej sytuacji spaghetti cacio e pepe).

Makaron Tagliatelle – makaron wstążki

To kolejny z typów makaronów, który w ostatnich latach sprawdza się coraz lepiej na polskim rynku i jest chętnie wybierany. Jest klasycznym włoskim makaronem – długie płaskie, wstążki, grubsze od spaghetti. Można go łączyć z sosami serowymi, mięsnymi lub pomidorowymi.

Według legendy autorem jest szef kuchni Zefirano, który stworzył go w okresie renesansu. Podobno zainspirowała go fryzura – długie blond włosy.

Fusilli – nietuzinkowa spirala

Znany jako makaron świderki. Sosy idealnie się do niego kleją. Włosy szczególnie chętnie łączą go z sosami mięsnymi oraz serowymi. W Polsce natomiast niekiedy wybierany zostaje także do zup albo jako dodatek do sałatek makaronowych.

Linguine

To makaron troszkę podobny do zwykłego spaghetti jednak trochę bardziej spłaszczony. Często serwuje się go w połączeniu z pesto – pychota!

Lasagne

Tak nie wszyscy sobie zdajemy z tego sprawę, ale to również typ makaronu – ma on po prostu trochę inny kształt. Czyli cienkie, prostokątne płaty. Najczęściej oczywiście pojawia się w zapiekankach z dodatkiem ulubionego farszu. W Polsce najpopularniejsza jest typowa lasagne bolognese.

Makaron Conchiglioni

Wyglądem przypomina muszlę ślimaka, bardzo często zostaje wypełniony farszem w postaci sosu i sera. Niekiedy też się go zapieka. Dostępny w mniejszych lub większych wersjach.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje. Równie znane są też:

  • penne,
  • farfalla – we Włoszech nazywane motylki natomiast w Polsce określamy je kokardkami. Trzeba dodać, że to praktycznie jeden z najstarszych włoskich makaronów. Prawdopodobnie powstał w XVI wieku na północy Włoch.
  • Maccheroni,
  • Gnocchi,
  • makaron capellini ,
  • ravioli,

I wiele innych.

Z czego robi się makaron?

Co prawda w ciągu wielu lat proces produkcji makaronu wciąż ewoluuje, jednak bez względu na to najważniejszymi składnikami są mieszanka pszenicy durum oraz woda. Jeśli chodzi o Włochów, to najczęściej decydują się oni na mąkę pszeniczną miękka typu 0 w przypadku świeżego makaronu, zaś do suchego wykorzystują semolinę z pszenicy durum. Dlaczego to ma znaczenie? Otóż semolina pochodzi z twardej pszenicy, ma gluten, a do tego umożliwia ugotowanie makaronu al. dente. Co dla Włochów ma spore znaczenie, żaden makaron nie powinien być zbyt miękki.

Krótka historia makaronu

Nie ma co ukrywać, że po pizzy makaron jest chyba drugim najpopularniejszym daniem we Włoszech. Dzień bez pasty to dzień stracony. Włosy najczęściej serwują go na pierwsze danie, ale pamiętajmy przy tym, że praktycznie każdy makaron ma jakiś dedykowany, konkretny sos. Historia makaronu natomiast sięga dawnych czasów, bo musimy się cofnąć aż do prehistorii. Według wszelkich informacji wszystko miał swój początek mniej więcej siedem tysięcy lat p.n.e. Wtedy to człowiek zaczął uprawę zboża, a potem mąki. Wiele danych mówi o tym, że w Starożytnym Rzymie jadano makaron, który dziś znany jest jako lasagne. Na szeroką popularność tego produktu najpewniej przekłada się fakt, że Arabowie poznali jego smak podczas podboju Sycylii i potem zaczęli go suszyć, aby przetrwał jak najdłużej i był odpowiedni do jedzenia podczas podróży morskich. Następnie dzięki wielu wymianom handlowym został rozpowszechniony między północ i południe Włoch i resztę świata.

Wybieraj zatem, jak lubisz i jedz pyszne dania z makaronem!

Czytaj także:

Klasyczne tiramisu

Dodaj komentarz