muzea współczesne w hiszpanii
Blog

Muzea współczesne w Hiszpanii – moje top 5

Jeśli uwielbiasz sztukę, a do tego sztukę współczesna, to z pewnością w Hiszpanii nie będziesz się nudzić. Co powiesz na to, aby swoją podróż zaplanować właśnie pod zobaczenie najciekawszych muzeów sztuki współczesnej w tym kraju? Idealny pomysł na odpoczynek i rozwój!

Muzea współczesne w Hiszpanii

  1. Muzeum Sztuki Współczesnej Kastylii i Leon

Co prawda Muzeum nie znajduje się w ścisłym centrum miasta, ale z pewnością warto poświęcić czas i się do niego wybrać, bo jest się czym zachwycać i co oglądać. Tym co od samego początku przyciąga uwagę to nietuzinkowa fasada. Otóż przed Tobą ukaże się kolorowa mozaika z 3351 szklanych paneli w aż 37 kolorach. Fasada to powstała na skutek inspiracji barwami witrażu Vidriera de Halconero w Katedrze w Leon. Muzeum otrzymało również nagrodę w konkursie architektury współczesnej. A co może zobaczyć w środku?

 

Muzeum na zbiory lokalne i międzynarodowe sztuki współczesnej z XX oraz XXI wieku. Skupione jest w szczególności na europejskich przejawach artystycznych. Można zobaczyć pracę jak Pilar Albarracín, Lara Almarcegui czy Sergio Belinchón.

  1. Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Chyba najpopularniejsze muzeum sztuki współczesnej w całej Hiszpanii. Powstało w roku 1992 w neoklasycystycznym budynku dawnego szpitala. Muzeum ma do zaoferowanie kolekcje sztuki hiszpańskiej i prace takich artystów jak Salvador Dali, Picasoo, Joan Miro czy Ramón Casa. Ale nie tylko sztukę hiszpańska można tu podziwiać. Znajdziesz tu sporo dzieł z okresu ekspresjonizmu, kubizmu czy surrealizmu, a w tym prace Kandinsky’ego czy tez Rene Magritte.

  1. Muzeum Guggenheima w Bilbao

Tutaj po raz kolejny w szczególności przyciąga budynek. Niektórzy nawet twierdzą, że to sam budynek jest ciekawszy niż muzeum. Za projekt odpowiada Frank O. Gehry, który zdecydował, że budynek nie może mieć żadnej powierzchni płaskiej. Z czasem właśnie jego zakrzywione kształty stały się symbolem miasta. W przypadku tego muzeum już na zewnątrz możesz podziwiać znane rzeźby, w tym posąg pieska Puppu, która stworzono z kwiatów przez Jeffa Koonsa, a także rzeźbę pająk. W środku masz do dyspozycji kilka pięter podzielonych tematycznie. Możesz podziwiać pracę współczesnych autorów tj. Eduardo Chillida, Mark Rothko czy Richard Serra.

  1. Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie

Skoro jest Madryt to i Barcelona musi się pojawić. Znajdziesz tu dzieła przede wszystkim z drugiej połowy XX – lokalne, krajowe i zagraniczne. W muzeum odbywały się ważne wystawy artystów tamtych czasów. W Audytorium też bardzo często organizowane są wykłady, koncerty i zajęcia edukacyjne.

  1. CAC Malaga – Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze

Nie wszyscy słyszeli o tym miejscu, gdyż jest dużo skromniejsze niż wspomniane wcześniej muzea, ale z pewnością jest warte uwagi. Do dyspozycji jest wystawa stała – można podziwiać niezwykłe dzieła rozwijających się w Hiszpanii artystów, także tych lokalnych, aby mieli szansę zaistnieć. Ale też co kilka miesięcy zmieniają się wystawy czasowe – dzięki czemu można oglądać dzieła popularnych współczesnych artystów – jak Cindy Sherman, Kimsooja czy Mark Ryden.

Podsumowanie – muzea współczesne w Hiszpanii

Tak więc udało Ci się po krótce zapoznać z najciekawszymi, ale też najistotniejszymi muzeami sztuki współczesnej w Hiszpanii. Mam nadzieję, że uda Ci się odwiedzić większość z nich i podzielisz się wrażeniami.

Czytaj także:

Popularne zabytki w Hiszpanii

Najbardziej znani malarze hiszpańscy? Sprawdźmy!

Dodaj komentarz