Najbardziej znani malarze hiszpańscy? Sprawdźmy!
Malarstwo już od dawna stanowi ważny element kulturowy w Hiszpanii. Nie ma się co dziwić, gdyż ilość wybitnych artystów, którzy pochodzą z Hiszpanii, jest ogromna. Obrazy te często zostają wycenione na wiele milionów dolarów, do tego wiszą w najlepszych galeriach, prywatnych domach, a także w prestiżowych muzeach. Jacy są zatem najbardziej znani malarze hiszpańscy? Sprawdźmy!
Malarze i ich znaczenia
Można powiedzieć, że malarze to osoby, które mają spory wpływ na dobytek kulturowy danego kraju. Ich dzieła mogą prezentować wydarzenia historyczne lub prywatne, nie mniej to one zdobią ściany wielu muzeów – stając się tym samym wizytówką danego miejsca, a także kraju. Malarze są powodem do dumy, a także często mają wpływ na ilość turystów w danym regionie. Kto odpowiada za ten sukces w Hiszpanii?
Popularni malarze hiszpańscy
Pablo Picasso
Znane powiedzenie Picassa? Jestem Picasso i zrobimy razem wielkie rzeczy (soy Picasso. Tu y yo haremos grandes cosas juntos). To jeden z oryginalniejszych twórców, który zapisał się na kartach XX wieku. Ciekawostką jest jego pełne imię i nazwiska, które brzmi:
Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.
Picassa można nazwać człowiekiem renesansu. Dlaczego? Otóż zajmował się malarstwem, ceramiką, rzeźbą, grafiką, był także poetą i performerem. Prawda, że dużo tego? Urodził się w Maladze i zmarł we Francji, żył w latach 1881 – 1973. Picasso obecnie najbardziej jest kojarzony z byciem prekursorem kubizmu i geometryzacji w sztuce. Jak wszyscy artyści chciał wyprzedzić swoją epokę, to też starał się tworzyć oryginalne dzieła, które w oczach krytyków budziły wiele kontrowersji. Przede wszystkim deformacja i geometryzacja ciała ludzkiego (np. Las Señorita de Avignon, Panna z Awignon)
Znane dzieła
- El viejo guitarrista ciego (Stary gitarzysta),
- Las señoritas de Avignon – panny z Avignon,
- Guernica – (nazwa miasta w Hiszpanii),
- La Mujer que Llora (Płacząca kobieta),
- La musa de oro (Złota muza),
- Ma jolie,
- Niña Ante el Espejo (Dziewczyna przed lustrem).
A więcej na jego temat przeczytasz tutaj.
Salvador Dali
Dla wielu jeden z bardziej kontrowersyjnych artystów, przyciągający uwagę za sprawą swojego nietuzinkowego podejścia do życia i świata. Salvador Felipie Jacinto Dali urodził się w Figueres i żył w latach 1904- 1989. Bez wątpienia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, malujący w stylu surrealistycznym. Co ciekawe Dali wymyślił własną metodę surrealistyczną – zwaną „paranoiczno-krytyczną”. Wiele osób postrzegało go jako ekscentryka. Nie zmiana to jednak faktu, że był niezwykle utalentowanym, fenomenalnym twórcom, który potrafił zaskakiwać. W sposób perfekcyjny łączył klasyczne techniki malarskie ze swoją ponadprzeciętną wyobraźnią i talentem.
Znane dzieła:
- La jirafa ardiente (Płonąca żyrafa),
- La persistencia de la memoria (Trwałość pamięci),
- Casa para erotómano (Maison pour érotomane; Dom dla erotomana).
Bez wątpienia sztuka Dalego nawet za jego życia stała się znakiem handlowym, ikoną, o której mówią media. Obraz jego autorstwa tj. „trwałość pamięci” został uznany symbolem surrealizmu.
Franciso Goya
To wyjątkowy malarz, a także grafik, który odznaczał się niesłychanym talentem. Ponadto od 1786 roku był nadwornym malarzem Król Karola IV. Jego twórczość pokazuje wyjątkowy przełom wieku XVIII i XIX. Skupiał się na różnych stylach tj.: dzieła w duchu sentymentalizmy rokokowego, później wyjątkowo oryginalne i realistyczne portrety, żeby potem tworzyć zbiorowe sceny antynapoleońskie. Inspiracje chętnie czerpał z ludowej ikonografii i satyrycznych przypowieści. Fantastyczne ryciny, które stworzył, to dzieło wyobraźni i rozumu, a wszystko to stoi na granicy dwóch prądów – oświecenia i romantyzmu. Stawiał również na elementy patriotyczne, co sprawiło, że zainaugurował europejską sztukę wieku XIX. Od niego czerpali potem E. Delacriox, G. Courbeta, H. Daumiera.
Znane dzieła:
- Trzeci maja 1808
- Maja naga i maja ubrana
- Saturn pożerający własne dzieci
- Sabat czarownic
Diego Velazquez
Przez wielu to właśnie on jest uważany za największego malarza Hiszpanii. Bez wątpienia to wyjątkowy malarz barokowy, który urodził się w zamożnej, arystokrackiej rodzinie w Sevilli. Na początku skupiał się na zdobyciu odpowiedniego wykształcenia malarskiego, żeby później rozwijać talent na dworze Filipa IV. Diego najczęściej miał okazje malować króla, a także jego rodzinne. Podobno władze obiecały mu, że tylko one będzie mógł portretować najważniejsze osoby w kraju. Z czasem uczynione wyjątek dla Paula Rubensa. U innych artystów wzbudzał skrajne uczucia, często wytykano mu ograniczony warsztat malarski (oceniano, że umie malować tylko portrety).
Wiele osób miało mu za złe, że nie w dziełach nie poruszał tematów religijnych. Do tego nie każdemu podobał się jego chłodny styl. Uwielbiał barwy stonowane, a pamiętajmy, że był to czas barokowego patosu, więc nie do każdego taki rodzaj sztuki przemawiał. Bardzo też lubił podkreślać indywidualne cechy portretowanych osób, stąd mówiło się, że obrazy te to nie tylko prezentacja osoby, ale też ich psychologiczna charakterystyka. Co sprawiało, że nie był jak inni, mniej znani malarze hiszpańscy.
Znane dzieła:
- Wenus z lustrem,
- Kuźnia Wulkana,
- Panny dworskie,
- Portret infantki Marii Teresy z Hiszpanii.
El Greco
To hiszpański malarz, rzeźbiarz, a także architekt, który był greckiego pochodzenia. Tworzył i żył w latach 1541 do 1614. Bez wątpienia to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmy, ale nie tylko. Swoją twórczością dał również początek barokowi. Swoją pracę skupiał na obrazach o tematyce religijnej. Jego znak rozpoznawczy to mistyczne portrety, które charakteryzują się uproszczonymi konturami i wydłużonymi proporcjami działa. Skupiał się w szczególności na barwach gorących, lecz z czasem stawiał na te chłodniejsze. Kompozycja w jego obrazach najczęściej podzielona jest przekątną, a powierzchnia działa wibruje światłem.
Znane dzieła:
- Pogrzeb hrabiego Orgaza,
- Męczeństwo św. Maurycego,
- Święta Trójca,
- Zwiastowanie,
- Modlitwa w Ogrójcu,
- Zdzieranie szat z Chrystusa,
- Maria Magdalena,
- Ukrzyżowanie.
Joan Miro
Z pozoru spokojny i delikatny artysta, jednak nie do końca tak to wyglądało. Miro urodził się w 1893r w Barcelonie w rodzinie złotników. Już w pierwszych latach swojego życia przejawiał zdolności plastyczne, jednak początkowo było to traktowane bardziej jako hobby. Zmuszany przez rodzinne poszedł na studia ekonomicznie, a po kryjomu uczęszczał również na zajęcia z akademii sztuk. Przez jakiś czas pracował jako księgowy, jednak skończyło się to na problemach zdrowotnych. Później postanowił, że zajmie się sztuką! Joan Miro należał do osób, które eksperymentowały z różnymi nurtami, szczególnie lubił inspiracje stylem fowistycznym i kubistycznym. Natomiast w 1924 roku wstąpił do grona artystów surrealizmu, pozostają jednak na uboczu. Jego dzieła bez wątpienia miały cechy surrealizmu i dadaizmu. Razem z Maksem Ernsternem stworzył oryginalną technikę gratażu, która polegała na zdrapywaniu z płótna farby.
Znane dzieła:
- Snobistyczny wieczór u księżniczki,
- Kobieta w nocy,
- Rzeźba Ptak.
Tak oto, to właśnie Ci malarze hiszpańscy uzyskali wyjątkową sławę i renomę. Jeśli zaciekawiła Cię ich twórczość, to teraz nie pozostaje nic innego, jak poznawać twórczość poszczególnych artystów w wielu hiszpańskich muzeach!