Blog,  Hiszpania

Narty w Hiszpanii – jak i gdzie?

Hiszpania kojarzy Ci się tylko ze słońcem, idealną pogodą, morzem i plażowaniem? Nic bardziej mylnego! Również w tym kraju może wybrać się na narty i to w super warunkach. Chcesz wiedzieć, gdzie i kiedy najlepiej jechać na narty w Hiszpanii? Nie ma sprawy!

Narty w Hiszpanii? To możliwe!

Czy wiesz, że Hiszpania zaraz po Szwajcarii jest najbardziej górzystym krajem? Pewnie nie! Gdyż kojarzy się bardziej z plażą i słońcem. Dlatego też Włochy wielu osobom wydają się lepsze na narty. Jednak w Hiszpanii również znajdziemy sporą ofertę dla narciarzy oraz snowboardzistów. Te najlepsze ośrodki znajdują się w Pirenejach, ale nie tylko.

Gdzie najlepiej wybrać się na narty w Hiszpanii?

La Molina

Na sam początek narciarski kurort położony niedaleko Barcelony. To raj dla snowboardzistów (można skorzystać ze specjalnej rampy i 46 nartostrady), ale także miłośników ekstremalnej jazdy na nartach.  Trudność tras jest rozłożona proporcjonalnie. Najwięcej, bo aż 25 to trasy łatwe, później mamy 15 trudnych oraz 6 dla średniozaawansowanych. Poza tym znajdziemy tu też sporo obiektów, które zostały wybudowane w 2011 roku z okazji Mistrzostw Świata w Snowboardzie. Co ciekawe to właśnie tutaj powstał pierwszy wyciąg narciarski oraz pierwsza szkoła narciarska w całej Hiszpanii!

Formigal

Ośrodek położony jest w wyjątkowej dolinie Valle de Tena w Pirenejach. To fantastyczne miejsce do jazdy z pięknymi widokami.  Ponadto kurort oferuje szkółkę dla najmłodszych. Dlatego też bardzo doceniają go rodzinny z dziećmi. Co ciekawe od 2014 roku połączono go z sąsiadującym regionem Panticosa. Miejsce to oferuje aż 146 tras (a o długości ok. 170km), a wszystko to w 6 dolinach. Zatem niezależnie od stopnia zaawansowania będzie z czego wybierać. Popularność zyskuje tu także freeriding. Ponadto ośrodek ten znany jest z wysokiej jakości śniegu. Koniecznie musisz to sprawdzić! Atrakcja regionu jest również La Mugas – znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m, możemy wtedy spać w okrągłych namiotach – domach, pod gołym niebem.

Benasque

Kochasz przyrodę i preferujesz biegi narciarskie zamiast zjeżdżania? Zatem to miejsce idealne dla Ciebie. Tutaj znajdziesz trasy dla osób doświadczonych, ale też dla początkujących. Miejsce to znajduje się w Pirenejach, zaraz obok cudnego parku Posets-Maledeta.

Navacerrada

Wypad na narty, a przy okazji zwiedzanie Madrytu? Navacerrada będzie do tego idealna – gdyż znajduje się tylko 52 km od stolicy. Tutaj znajdziesz stadion do slalomu narciarskiego, a także skocznie narciarską. Bez wątpienia to miejsce dla osób bardziej doświadczonych, lecz wyjątkowa rozrywka gwarantowana.

Valgrande – Pajares

Byłeś kiedyś w Asturii? Zatem możesz się tam wybrać na zwiedzanie, ale też na narty. Valgrade-Pajares to spokojny kurort nad zatoką Biskajską. Stąd masz również blisko do Oviedo (warto zobaczyć). Kurort ten będzie bardzo dobry dla osób początkujących.

Baqueira – Beret

To największy, a zarazem najczęściej odwiedzany kurort narciarski w całej Hiszpanii. Położony jest w Pirenejach, w Dolinie Arán, oferuje aż 33 wyciągi, a sięgają one nawet do 2500m. Mówi się, że tutaj znajdziesz najlepszy śnieg i najlepsze warunki do narciarstwa. Co ciekawe w sezonie 2014/2015 zanotowano tu 4 metry śniegu. W rejonie tym przeważają trasy dla średniozaawansowanych. Tutaj również można skorzystać ze SPA!

Pradollano

Pradollano to część masywy górskiego Sierra Nevada. Mówi się, że jest to jeden z najnowocześniejszych kurortów, do tego położony jest na wysokości 2100-3300m n.p.m, przez co uznaje się go najwyższym ośrodkiem narciarskim w całej Hiszpanii. Ponadto sezon trwa od listopada do maja. Znajdziesz tutaj aż 115 tras o różnorodnym stopniu trudności. Ponadto na stok można dostać się z pomocą 21 wyciągów. A w niektórych miejscach nawet wolno jeździć nocą. Co równie ciekawe Pradollano znany jest również jako największy park snowboardowy w Europie. Znajdziesz tutaj aż 70 różnych atrakcji tj. poręcze, boxy i inne. Ośrodek dysponuje też licznymi atrakcjami dla turystów – np. budowa iglo, skuter śnieżny, sanki, a nawet golf na śniegu. Ponadto mam niecałe 30km do Granady, która warto odwiedzić!

Candanchu

Candanchu ( zachodnie Pireneje) jest najstarszym ośrodkiem narciarskim w Hiszpanii. Działa od 1928 roku i ciągnie się aż do granicy z Francją. Jego obszar to dwie doliny Pista Grande – El Tobazo, a także La Tuca. Sercem tego miejsca jest miasto wybudowane na wysokości 1500m n.p.m. Znajdziesz tutaj ok. 50 tras w bardzo zróżnicowanym stopniu trudności – od bardzo łatwych do trudnych. Musisz jednak uważać na bardzo strome zjazdy. Candanchu dysponuje również przedszkolem narciarskim oraz ogródkiem dziecięcym – stąd na powierzchni 3000 m2 dzieci mają idealne warunki do stawiania pierwszych kroków w narciarstwie. Stąd warto uda się również do Jaca – znajdziesz tam XVI wieczną twierdze, katedrę, a także piękne widoki!

Pamiętaj tylko, że gdy wybierasz się na narty, musisz pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu, aby uniknąć problemów w razie kontuzji! A jeśli jeszcze się zastanawiasz, to zapoznaj się z filmikiem Itaki.

https://www.youtube.com/watch?v=09fE0N7Tljs

Dodaj komentarz