od czego zacząć naukę
Język hiszpański

Od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego?

Zastanawiasz się, od czego najlepiej zacząć naukę? Kurs, książki, filmy, seriale? Co się sprawdzi? Zaraz się przekonamy, jednak jedno jest pewne. Przede wszystkim należy postawić pierwszy krok! O czym jeszcze pamiętać? Sprawdzamy!

Podstawy – nauka języka

Przede wszystkim trzeba od samego początku podkreślić, że nie ma jednej metody i skutecznego środka. Dla osób, którym ciężko się mobilizować samodzielnie dobry będzie kurs lub nauka z lektorem. Natomiast dla fanów seriali opcją idealną mogą się okazać hiszpańsko- języczne filmy i seriale, wtedy przecież łatwiej zapamiętać konkretne zwroty. Dla innych sprawdzą się piosenki lub książki. Wiele zależy od tego, co preferujemy i jaka metoda jest najwygodniejsza. Jednak w każdym przypadku naukę należy zaczynać przede wszystkim od podstaw. Nigdy nie zaczynamy od niczego trudnego, gdyż można zniechęcić się do późniejszej nauki. Zatem, czym będą te podstawy?

Nauka na początek

Z perspektywy czasu widzę, że przede wszystkim warto stawiać na praktykę i używanie języka, nieważne jak dużo umiemy. Należy ćwiczyć wymowę, powtarzać słowa, a nie skupiać się tylko na książkach. Gdy za bardzo skupimy się na niektórych zagadnieniach lub idealnej wymowie, to może zrobić się problematycznie, gdyż będziemy chcieli dojść do perfekcji, a strach przed zrozumieniem pojawi się na każdym kroku.

Zatem już wiemy, że warto przede wszystkim ćwiczyć i używać języka, już od samego początku. Ale to nie wszystko. Trzeba także opanować gramatykę i uważam, że ona jest równie ważna od samego początku. Nie mniej skupiamy się na podstawowych zagadnieniach gramatycznych i czasach, aby łatwiej było zrozumieć, o co nam chodzi. Ponadto nauka gramatyki daje możliwość poznania różnych czasowników. I jak już poznamy podstawy gramatyczne to można przejść do nauki.

Słownictwo – podział tematyczny

Oczywiście warto postawić na samym początku na łatwe zwroty. Będzie to przede wszystkim przywitanie i opisywanie siebie lub innych. Nie mniej w późniejszym etapie warto wybrać specjalnie działy tematyczne, w zależności od tego, co jest dla nas ważne i jaka branża sprawdzi się najbardziej w naszym przypadku. Jeśli działasz w kulturze, to skup się na niej, a może marketing lub jesteś smakoszem i chcesz rozmawiać o jedzeniu. Sam o tym zdecyduj!

Nie bój się mówić

Od samego początku musisz się przełamać i nie przejmować tym, czy mówisz poprawnie, czy masz dobry akcent. Ważne jest, żeby mówić. Jeśli źle coś wypowiesz albo niegramatycznie, to z pewnością druga osoba Ci to powie. Wytłumaczy, co źle powiedziałeś, czego nie rozumie. Ale w ten sposób Twoja nauka pójdzie szybciej i sprawniej.

Znajdź osobę do konwersacji

W nauce języka ważna jest konwersacja. Dlatego też należy przede wszystkim stawiać na rozmowy, pisanie, bez strachu, co powiemy, czy ktoś zrozumie. Jeśli będziemy rozmawiać i ćwiczyć z każdym razem będzie coraz lepiej. Możesz także postawić na specjalne aplikacje, takie jak Tandem.

Osłuchuj się z językiem

Z językiem warto się osłuchiwać od samego początku. Istotne będzie słuchanie muzyki, oglądanie seriali lub filmów bez lektora, a wszystko to wpłynie na lepsze zapoznanie z akcentem hiszpańskim, a także na naszą wymowę. Zatem to istotny element nauki od początku.

Rutyna

W przypadku nauki za każdym razem ważne jest nic innego, jak rutyna. I to ona okazuje się tu niezwykle istotna. Szczególnie w początkowym etapie nauki. Ustal sobie cel i powiedz, że np. każdego dnia poświęcisz jakieś 15-30 min na naukę. Nie jest to bardzo dużo, ale gdy będziesz się uczyć każdego dnia, to wejdziesz w rytm i do tego, poczujesz satysfakcje. Po kilku miesiącach, nawet już po miesiącu zauważysz efekty.

Skoro już teraz wiesz, od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy! Powodzenia! 😉

A jeśli chcesz poznać alternatywne sposoby na naukę – to zapraszam tutaj!

Dodaj komentarz